Ze statystyk opublikowanych przez WindEurope wynika, że w 2018 roku energia wiatrowa dostarczyła 14 proc. energii elektrycznej w Unii Europejskiej. To oznacza wzrost w stosunku do roku 2017 o 12 proc. W Polsce ten boom dopiero ma nadejść. Inwestorzy z uwagą przyglądają się naszemu rynkowi. - Czekamy na możliwości, jakie dawać nam będzie projekt ustawy dotyczący morskiej energetyki wiatrowej. Sprawdzamy, jakie są szanse i możliwości - mówi Danielle Lane, UK Country Manager & Director of Portfolio and Transactions firmy Vattenfall.
- Przemysł energetyczny zbliża się do punktu zwrotnego.
- W styczniu 2020 roku upubliczniony został projekt ustawy dedykowanej morskiej energetyce wiatrowej.
- Jak podkreśla Danielle Lane, jednym z elementów, na który uwagę zwracać powinna Polska, rozważając stawianie farm wiatrowych, jest planowanie przestrzenne.
Rozmowa odbyła się podczas EEC Trends, prologu do Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który już w maju odbędzie się w Katowicach, a na który serdecznie zapraszamy. Strona internetowa tegorocznego kongresu znajduje się tutaj.
Przemysł energetyczny zbliża się do punktu zwrotnego. Zapowiadana dekarbonizacja wymusza inwestycje w odnawialne źródła energii. Jednym z najważniejszych źródeł energii sprzyjającym procesom odchodzenia od węgla jest energia wiatrowa.
Na rozwój farm wiatrowych na morzu i lądzie stawia Vattenfall. Jak informuje na swojej stronie koncern, 35 proc. mocy wytwórczych pochodzi ze źródeł odnawialnych.
- Mamy łącznie 50 farm wiatrowych na 5 rynkach. Są to zarówno farmy morskie, jak i lądowa energetyka wiatrowa. Łącznie z energetyki wiatrowej generujemy rocznie 7,6 TWh energii - tłumaczy Danielle Lane, UK Country Manager & Director of Portfolio and Transactions firmy Vattenfall.
Vattenfall przygląda się Polsce
Danielle Lane była uczestnikiem konferencji EEC Trends, podczas której rozmawiano o najistotniejszych trendach wpływających na kształtowanie polskiej rzeczywistości.- Na obecnym etapie uczestniczymy w konferencjach. Czekamy na możliwości, jakie dawać nam będzie projekt ustawy dotyczący morskiej energetyki wiatrowej. Sprawdzamy, jakie są szanse i możliwości - podkreśla Lane.
W Polsce na koniec stycznia 2019 roku moc projektów morskich farm wiatrowych, które uzyskały warunki przyłączenia bądź już miały podpisane umowy przyłączeniowe, sięgnęła w sumie blisko 7100 MW. Rok później, w styczniu 2020 roku, upubliczniony zaś został projekt ustawy dedykowanej morskiej energetyce wiatrowej.
"Istniejące regulacje prawne w zakresie wsparcia odnawialnych źródeł energii nie przystają do sytuacji prawnej i faktycznej morskich farm wiatrowych, które mogą być wybudowane i eksploatowane w obszarze polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Bałtyku i nie stymulują w wystarczającym stopniu rozwoju tych projektów" - wskazał resort aktywów państwowych w ocenie proponowanej regulacji.
Przeczytaj: Polska ma jedną trzecią potencjału morskich wiatraków na Bałtyku
Jak powiedział w rozmowie z portalem WNP.PL Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, w Polsce realne jest powstanie morskich farm wiatrowych o mocy ok. 10 GW.