Veolia Energia Poznań SA otrzymała pozytywną decyzję środowiskową dla budowy bloków gazowych. Planowana inwestycja jest istotnym krokiem Veolii w kierunku całkowitego odejścia od wykorzystania węgla w procesie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w Poznaniu. Ma to się stać do 2030 roku.
- Nowe bloki gazowe pozwolą na ograniczenie zużycia węgla o 400 tys. ton rocznie, co wpłynie na wyraźne zmniejszenie emisji pyłów (49 proc.), dwutlenku siarki (76 proc.) i tlenku azotu (73 proc.).
- Już w 2026 roku dzięki nowym blokom gazowym, wykorzystaniu biomasy i ciepła z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych udział węgla w miksie paliwowym nie przekroczy 25 proc.
- Veolia Energia Poznań stworzyła program „Wielkopolska Energia”, który będzie platformą do wymiany doświadczeń i dyskusji o kierunkach rozwoju czy możliwych nowych rozwiązaniach w obszarze ciepłownictwa i energetyki w regionie.
Milowy krok ku dekarbonizacji
- Budowa bloków gazowych jest dla nas milowym krokiem na drodze transformacji energetycznej. Veolia Energia Poznań będzie sukcesywnie zmniejszać udział węgla w procesie produkcji ciepła i energii elektrycznej aż do jego całkowitego wyeliminowania do roku 2030. Traktujemy tę inwestycję nie tylko jako jeden z kluczowych elementów procesu dekarbonizacji w Poznaniu, ale także jako ważny wkład w transformację energetyczną w wymiarze krajowym - mówi Dalida Gepfert, prezes zarządu, dyrektor generalny Veolii Energii Poznań.Veolia Energia Poznań zdecydowała się zainwestować w technologię gazową, ponieważ gaz jest obecnie jedynym sprawdzonym paliwem mogącym zastąpić węgiel przy produkcji ciepła dla mieszkańców tak dużego miasta, jakim jest Poznań. W przyszłości niewykluczone jest zastąpienie technologii gazowej wodorową.
Na razie nowe bloki gazowe pozwolą na ograniczenie zużycia węgla o 400 tys. ton rocznie, co wpłynie na wyraźne zmniejszenie emisji pyłów (49 proc.), dwutlenku siarki (76 proc.) i tlenku azotu (73 proc.). Wykorzystanie paliwa gazowego oznacza także brak odpadów paleniskowych i wysoką sprawność wytwarzania.
- Naszym podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców Poznania. Oznacza to, że musimy inwestować w sprawdzone technologie, które nie tylko gwarantują to bezpieczeństwo, ale służą także celom środowiskowym. Po uruchomieniu bloków gazowych wyłączymy z eksploatacji dwa najstarsze bloki węglowe, co w znaczący sposób wpłynie na poprawę jakości powietrza. Tym sposobem zapewnimy mieszkańcom ciepło, zmniejszając jednocześnie nasz wpływ na środowisko - dodaje Jan Pic, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. technicznych Veolii Energii Poznań.