W 2018 roku rentowność przedsiębiorstw ciepłowniczych wyniosła poniżej 2 proc.

W 2018 roku rentowność przedsiębiorstw ciepłowniczych wyniosła poniżej 2 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Ireneusz Chojnacki
 • Dodano: 11-09-2019 06:00

W 2018 roku wynik finansowy brutto koncesjonowanych firm ciepłowniczych zmniejszył się do 345,1 mln zł wobec około 1,27 mld zł rok wcześniej, a rentowność przedsiębiorstw ciepłowniczych wyniosła 1,88 proc. wobec 6,71 proc. w 2017 roku. Spada znaczenie węgla w ciepłownictwie, ale powoli. Paliwa węglowe stanowiły w minionym roku 72,5 proc. paliw używanych do produkcji ciepła wobec 74 proc. w 2017 roku - wynika z raportu URE.

 • Rok 2018 przyniósł zdecydowanie niekorzystne zmiany dla przedsiębiorstw zajmujących się dostarczaniem ciepła do odbiorców.
 • Gwałtowny spadek rentowności związany jest z tym, że system zatwierdzania taryf ciepła jest nieadekwatny do sytuacji rynkowej - mówi Jacek Szymczak, prezes IGCP.
 • Niestabilność wyników finansowych bez wątpienia nie zachęca wytwórców ciepła do poważnych inwestycji, o długim okresie zwrotu, a w tym zmiany technologii i rodzaju wykorzystywanego paliwa - komentuje Andrzej Rubczyński z Forum Energii.

Przygotowany przez URE raport „Energetyka cieplna w liczbach – 2018” przedstawia wyniki badania działalności koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych w minionym roku. W badaniu przeprowadzonym w 2019 r. udział wzięło 420 przedsiębiorstw posiadających koncesje udzielone przez prezesa URE na działalność związaną z zaopatrzeniem odbiorców w ciepło, funkcjonujących na regulowanym rynku ciepła w 2018 roku.

Czytaj także: Ciepłownictwo szykuje się na odejście od węgla

URE wskazuje w raporcie, że od kilku lat notowany był systematyczny wzrost przychodów ciepłownictwa i dopiero w 2018 r. przychody  sektora ogółem z działalności ciepłowniczej, wynosząc około 18,37 mld zł, obniżyły się o 3 proc. Ale, jak podkreślono w raporcie, rok 2018 był kolejnym, który zapisał się jako ciepły i sprzedaż ciepła obniżyła się o 5,6 proc. w stosunku do 2017 roku.

Zobacz również: Coraz mniej czarne, a bardziej błękitne i zielone. Takie będzie polskie ciepłownictwo
URE wskazuje w raporcie, że 2018 rok przyniósł zdecydowanie niekorzystne zmiany dla przedsiębiorstw zajmujących się dostarczaniem ciepła do odbiorców. Zaznacza, że zmiany zachodzące w otoczeniu przedsiębiorstw spowodowały gwałtowne wzrosty niektórych kosztów prowadzenia działalności.

- Przede wszystkim dynamicznie wzrosły koszty zakupu paliw stosowanych przy wytwarzaniu ciepła, zwłaszcza węgla kamiennego. Wzrost ceny paliw to wzrost cen wytwarzanego ciepła, a dalej wzrost kosztów strat na przesyłaniu i dystrybucji ciepła. (…) Niekorzystną sytuację pogłębiały również rosnące ceny uprawnień do emisji CO2. Malejące pule darmowych uprawnień do emisji powodowały dodatkowo wzrost kosztów emisji - czytamy w raporcie URE.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: W 2018 roku rentowność przedsiębiorstw ciepłowniczych wyniosła poniżej 2 proc.

 • Agniecha 2019-09-11 08:54:43
  A dlaczego nie działają w trigeneracji?
  • Energet 2019-09-11 09:55:26
   Proponuję jednak przed pisaniem komentarza przeanalizować treść. Nie działają bo się to nie opłaca.
   • ekonomista 2019-09-11 11:03:36
    Monopolistom najbardziej się opłaca podwyższanie cen.
   • Stanisław Jarzyna 2019-09-11 12:04:00
    Coraz bardziej będzie się opłacało bo na chłód są obecnie również taryfy jak na ciepło
   • Energet 2019-09-11 13:17:57
    No to najpierw odrobinę komentarza. Zdumiewa mnie pewność wielu internautów, że posiadają wiedzę, której wszyscy w danej branży nie znają, nie rozumieją. I stąd chyba te cudowne rady. A teraz kilka słów merytorycznie. Sprawa trigeneracji czy też dodatkowego wytwarzania chłodu (bo chyba o to tu precyzyjnie chodzi) była wielokrotnie proponowana, przez wielu analizowana i zawsze kończy się na prostym wniosku. W miejscu wytwarzania w ciepłowniach takich potrzeb na ogół nie ma, a jak są to też są na nieznaczącym poziomie. W systemie ciepłowniczym w większości lokalizacji takich potrzeb nie ma a jak już są to jest problem z temperaturą w sieci czyli stosunkiem zużycia prądu do zużycia ciepła czyli stosunkiem ceny prądu i ciepła oraz nakładami inwestycyjnymi. Po prostu prawie zawsze chłód można wyprodukować taniej w sposób klasyczny. Można oczywiście coś tam promować ale podstawowego problemu czyli niskich temperatur w sieci nie daje się przeskoczyć (ot opór stawia fizyka i ekonomia). Można coś tam oprzeć na jakichś ideologiach, ale zawsze fizyka i ekonomia pokazują siłę, co ciepłownicy doskonale wiedzą. PS W niektórych dużych miastach coś tam zbudowano (duże odbiory) raczej na zasadach promocyjno-badawczych. Nikt wynikami ekonomicznymi się nie chwali.
 • rsnie 2019-09-11 08:52:18
  Przedsiębiorstwa ciepłownicze powinny działać zgodnie z zasadą "non profit"
  • and 2019-09-11 09:13:00
   Bo im prawo zabrania
  • Energet 2019-09-11 13:25:58
   Jest tylko jeden problem. Ekonomia. Długofalowo możliwości inwestycyjne firm to suma amortyzacji i zysku netto nie zabranego przez właściciela plus zmiana kapitału. Radzę w excelu przeanalizować co się stanie z firmą która nie ma tego drugiego i trzeciego składnika. Widać to (z inflacją) już po kilku latach. Firmy nie mające zysku zdychają powoli ale systematycznie. To zawsze tak działa. I kończy się sprzedażą majątku obcemu podmiotowi.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.138.35
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!