Waluty kontra złotówki. Finansowanie morskich farm wiatrowych nie tak proste

Waluty kontra złotówki. Finansowanie morskich farm wiatrowych nie tak proste
Piotr Nerwiński Fot. PTWP

Jak stwierdził Piotr Nerwiński z kancelarii Dentons podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, jest kilka wyzwań związanych z finansowaniem inwestycji w morskie farmy wiatrowe, a największym jest udzielenie długoletniego finansowania w polskiej złotówce.

  • Największym wyzwaniem jeśli chodzi o finansowanie morskich farm wiatrowych jest udzielenie długoletniego finansowania w polskiej złotówce.
  • - Wiemy, że ustawa o offshore przewiduje wsparcie i cenę czy to przyznawaną w decyzji, czy w aukcji w złotówkach. Nie ma żadnego mechanizmu adresującego ryzyko kursowe, przychody będą po prostu w złotówkach - mówił Piotr Nerwiński.
  • Jak wskazał Nerwiński, skala przygotowywanych inwestycji jest olbrzymia, a to dla sektora finansowego szansa i wyzwanie.

Piotr Nerwiński, partner w kancelarii Detons, wziął udział w debacie „Offshore” przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Podkreślił, że wsparcie finansowe jest absolutnie kluczowe dla powodzenia realizacji farm wiatrowych na Bałtyku ze względu na rozmiary kosztów inwestycji i długoterminową perspektywę zwrotu z inwestycji.

- Bardzo dobrą wiadomością jest to, że ustawa o offshorze w rozwiązaniach dotyczących wsparcia finansowego wykorzystuje wiele elementów z działającego i bankowalnego systemu wsparcia w ramach ustawy OZE – stwierdził Piotr Nerwiński.

Niemniej, jak wskazał, skala przygotowywanych inwestycji jest olbrzymia, a to dla sektora finansowego szansa i wyzwanie.

- Z naszych rozmów wynika, że ustawa offshorowa jest odbierana bardzo pozytywnie. Jest tam kilka elementów wartych wskazania , które poprawiają bankowalnosć i świadczą o tym, że projekty będą finansowane przez banki - komentował Piotr Nerwiński.

Wśród rozwiązań korzystnych z punktu widzenia finansowania projektów morskich farm wiatrowych Piotr Nerwiński wymienił m.in. 25 letni okres wsparcia i możliwość przesunięcia terminu realizacji inwestycji.

- Kolejnym dobrze odebranym elementem jest kwestia ryzyka przyłączeniowego, ewentualnej rekompensaty w razie niemożności wprowadzenia energii do sieci. To też jest ryzyko, o które banki często pytają i są zadowolone, że jest to zaadresowane – stwierdził Piotr Nerwiński.

Zarazem jak stwierdził Piotr Nerwiński, jest też kilka wyzwań związanych z finansowaniem inwestycji w morskie farmy wiatrowe, a największym jest udzielenie długoletniego finansowania w polskiej złotówce.

- Wiemy ,że ustawa o offshore przewiduje wsparcie i cenę czy to przyznawaną w decyzji, czy w aukcji w złotówkach. Nie ma żadnego mechanizmu adresującego ryzyko kursowe , przychody będą po prostu w złotówkach. Szczególnie dla banków zagranicznych , które nie mają polskich depozytów, to będzie wzywanie, żeby udzielić wieloletniego finansowania jeżeli udzielałaby go w euro czy dolarach, kiedy przychody są w złotych- wyjaśniał Piotr Nerwiński.

Ocenił, że dużym wzywaniem przy strukturyzowaniu transakcji będzie kwestia niedopasowania kwoty kredytu, który będzie raczej w złotówce ze względu na przychody z kosztami budowy, które w dużej mierze w części będą w walutach obcych.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Waluty kontra złotówki. Finansowanie morskich farm wiatrowych nie tak proste

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!