Warto pomyśleć o zachętach inwestycyjnych dla przemysłu offshore

Warto pomyśleć o zachętach inwestycyjnych dla przemysłu offshore
Monika Morawiecka Fot. PTWP

Niedawno jedna z polskich firm postanowiła wybudować nową fabrykę komponentów dla morskich farm wiatrowych. Nie w Polsce, tylko w Wielkiej Brytanii. Dlatego tak się stało, że rząd Wielkiej Brytanii oferuje zachęty inwestycyjne dla przemysłu – stwierdziła Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, oceniając, że pytaniem jest, co zrobić, żeby w Polsce takie zachęty też się pojawiły.

Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica wzięła udział w debacie „Offshore” przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podczas dyskusji wskazała m.in., że ambicją, która została przedstawiona w niedawno podpisanym porozumieniu sektorowym na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, jest że w pierwszej fazie budowy polskiego programu offshore chcemy osiągnąć miedzy 20, a 30 proc. tzw. local content.

- Wbrew pozorom to jest dosyć ambitne założenie, ale realne. Realne, bo wiemy , że mamy ten potencjał w Polsce, mamy już sporo firm, które już obecnie pracują dla tego sektora, ale jeszcze kilka rzeczy musi się wydarzyć – oceniła Monika Morawiecka.

Stwierdziła, że zachodzą procesy, które świadczą o tym, że może jeszcze nie wszystko dzieje się tak jak powinno.

- Niedawno jedna z firm polskich, która w łańcuchu dostaw (dla morskiej energetyki wiatrowej - red.) już się znajduje, postanowiła wybudować nową fabrykę komponentów dla morskich farm wiatrowych i postanowiła tę fabrykę wybudować nie w Polsce tylko w Wielkiej Brytanii. Dlatego tak się stało, że rząd Wielkiej Brytanii oferuje zachęty inwestycyjne dla przemysłu – wyjaśniała Monika Morawiecka, oceniając , że pytaniem jest, co zrobić, żeby także w Polsce takie zachęty też się pojawiły.

Zaznaczyła przy tym, że należy pamiętać, iż nie tylko firmy inwestujące w morską energetykę wiatrową w Polsce są czynnikiem sprawczym, kreującym zamówienia dla przemysłu offshore.

- Chcielibyśmy, żeby ten przemysł się rozwinął w Polsce i zaistniał na rynkach międzynarodowych, żeby to był przemysł eksportujący, żeby to był przemysł zrównoważony, tzn. żeby nie opierał się tylko na umowach z inwestorami, którzy inwestują na Morzu Bałtyckim w Polsce, ale żeby był przemysłem konkurencyjnym na skalę światową. Do tego powinniśmy dążyć i to jest najważniejszy cel umowy sektorowej – skomentowała Monika Morawiecka.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Warto pomyśleć o zachętach inwestycyjnych dla przemysłu offshore

  • Tadeo 2021-09-22 17:45:55
    portem instalacyjnym dla offshore ma być Gdynia, tylko rząd nagle zamilkł w sprawie budowy Drogi Czerwonej wyprowadzającej ruch z portu. Aktualnie wywóz towarów jest utrudniony - korki w mieście ect. Rozbudowa portu i dodatkowe zadania (obsługa energetyki wiatrowej) mają zwiększyć ruch, ale jak? Bez tej drogi ? Premier MM sam mówił o konieczności budowy [ DC ], rząd nawet zarezerwował dużą kwotę, a teraz ...cisza. Wiatraki obsłużą Duńczycy. Z budowy ViaCarpatia skorzysta Kłajpeda, Ryga, Kaliningrad. Im później port w Gdyni uzyska dobre połączenie tym lepiej dla sąsiadów ze wschodu !
  • Krasawica 2021-09-22 13:10:33
    ,,Niedawno jedna z firm polskich, która w łańcuchu dostaw (dla morskiej energetyki wiatrowej - red.) już się znajduje, postanowiła wybudować nową fabrykę komponentów morskich farm wiatrowych i postanowiła tę fabrykę wybudować nie w Polsce, tylko w Wielkiej Brytanii. Dlatego tak się stało, że rząd Wielkiej Brytanii oferuje zachęty inwestycyjne dla przemysłu. Pytaniem jest, co zrobić, żeby także w Polsce takie zachęty też się pojawiły. " Wystarczy, że Monika Morawiecka zadzwoni do Mateusza Morawieckiego i przekaże mu to, co wie o rozwiązaniach - i już. PS. Taki telefon ma sens wtedy, gdy przyjmiemy, że polska gospodarka ma nadal dokładać do bzdury pt. OZE i ją dotować, ale przed tą zarazą chyba nie ma ucieczki; mocniejsi od nas to wprowadzą tak czy owak. A to, że szkody środowiskowe przez wprowadzenie OZE będą gigantyczne mało kogo obchodzi. Zatem zostaje telefon Morawieckiej do Morawieckiego.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.224.102
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!