PARTNERZY PORTALU

Widać pozytywny trend w strukturze sieci dystrybucyjnych

Widać pozytywny trend w strukturze sieci dystrybucyjnych
Mariusz Kondraciuk fot. PTWP

Widać, że sieci kablowej jest coraz więcej i procentowo jest jej już dużo więcej niż sieci napowietrznej - stwierdził Mariusz Kondraciuk, dyrektor branży Smart Infrastructure w Siemens Polska podczas sesji "Dystrybucja energii - czas na smart" na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Ocenił też, że to pozytywny trend w infrastrukturze dystrybucji energii elektrycznej.

Mariusz Kondraciuk stwierdził, że w statystkach publikowanych przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej widać pozytywny trend związany z rozwojem sieci kablowych w segmencie dystrybucji.

- Niezależnie od tego, że pewnie sieci kablowej jest ciągle za mało, to widać, że sieci kablowej jest coraz więcej i procentowo jest jej już dużo więcej niż sieci napowietrznej - stwierdził Mariusz Kondraciuk.

Zaznaczył też , że operatorzy wykonując inwestycje wdrażają od razu nowe technologie, na przykład przygotowując stacje elektroenergetyczne do bycia smart.

- To są stacje wyposażone, przygotowane do bycia smart, to są różne urządzenia aktywne, które mogą dynamicznie reagować na stan sieci - wyjaśnił Mariusz Kondraciuk.

Menadżer Siemensa Polska zwrócił też uwagę, że operatorom systemów dystrybucyjnych dokładane są dość często nowe obowiązki niezwiązane z podstawowym biznesem, czyli dostawami energii dla odbiorców.

- Co chwilę dochodzi - a to elektromobilność, a to magazyny energii, a to konieczność zmierzenia się z wyzwaniami płynącymi z kierunku, który do tej pory nie występował, czyli od niskich napięć - powiedział Mariusz Kondraciuk.

Ocenił, że przydałoby się dodefiniowanie roli operatora, rozważenie, czy te dodatkowe zadania powinny spadać na operatorów, a może na podmioty dedykowane do poszczególnych zadań.
- Wtedy według mnie zupełnie inaczej absorbowane byłyby środki pomocowe na rozwój elektromobilności czy właśnie chociażby na rozwijanie sektora magazynowania energii - stwierdził Mariusz Kondraciuk.

* Artykuł powstał na sesji "Dystrybucja energii - czas na smart", podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Widać pozytywny trend w strukturze sieci dystrybucyjnych

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.121.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!