Wojna w Ukrainie trwale zmienia unijną energetykę

  • Autor: Ireneusz Chojnacki
  • Dodano: 06-05-2022 18:00

– Zastąpienie surowców energetycznych z Rosji, pewien renesans energetyki jądrowej z uwzględnieniem technologii SMR, pozostawienie na nieco dłużej modernizowanej energetyki węglowej i  przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii – takie skutki wojny na Ukrainie dla energetyki w UE przewiduje Jarosław Wajer, lider doradztwa dla sektora energetycznego w regionie CESA w EY.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zdaniem Jarosława Wajera, lidera doradztwa dla sektora energetycznego w regionie CESA (środkowa, wschodnia i południowa Europa oraz centralna Azja) w EY, można mówić przynajmniej o czterech skutkach wojny w Ukrainie dla energetyki Unii Europejskiej.

Surowce będą droższe 

Zobacz także: Problemy Polski wskutek wojny w Ukrainie dopiero się zaczynają

- Po pierwsze, to zamiana surowców, które do tej pory były dostarczane z Rosji. Nie wynikało to z tego, że najbardziej Rosję lubiliśmy, lecz z tego, że były w  najtańsze świecie; gaz, ropa czy węgiel będą droższe z całą pewnością - przewiduje Jarosław Wajer.

Czytaj również: Polska ostrzega w Brukseli przed rosyjską pułapką na płacących w rublach

Menedżer EY wskazuje m.in., że w miejsce gazu ziemnego "coś trzeba będzie włożyć".

- Unia Europejska przyspiesza przede wszystkim badania nad wodorem, ale również nad rozmaitymi biogazami, gdzie potencjał jest wysoki. Do tej pory nie miały one wystarczającego wsparcia i wystarczająco wysokiego priorytetu - zaznacza Jarosław Wajer.

Pełny zapis rozmowy wideo. Dalsza część tekstu poniżej.

Nacisk na energię zieloną i jądrową  

Jarosław Wajer przewiduje też "pewien renesans" energetyki jądrowej w UE.

- Jeśli myślimy o kontekście polskim, ale nie tylko, przewiduję jakiś renesans energetyki jądrowej. Zarówno jeśli chodzi o duże bloki, jak i o małe, o których bardzo dużo się mówi, szczególnie w Polsce, czyli SMR-y (Small Modular Reactors - przyp. red.) - mówi Wajer.

Ekspert ocenia, że efektem wojny na Ukrainie będzie  "zmniejszenie silnego nacisku na węgiel”.

- Nie wierzę, że instytucje finansowe albo regulatorzy w Unii Europejskiej pozwolą na przykład na budowę nowych kopalni czy bloków węglowych, ale z całą pewnością należałoby modernizować te, które mamy, pozwalać im trochę dłużej żyć i zwiększać ich elastyczność - uważa Jarosław Wajer.

Menedżer EY wskazuje, że przy dużym wsparciu dla odnawialnych źródeł energii i dużym ich udziale w miksie, gaz jest surowcem, który bilansuje OZE. Przy jego niedoborach i wysokich cenach konieczne będzie elastyczne stabilizowanie systemu z wykorzystaniem źródeł węglowych.

Zdaniem Jarosława Wajera skutkiem wojny na Ukrainie dla energetyki unijnej będzie z pewnością "jak największe przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii".

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wojna w Ukrainie trwale zmienia unijną energetykę

  • Jarek 2022-05-07 11:45:15
    Wielki konsultant nie wie, że jest duży potencjał w Polsce na biogaz - idealny do stabilizacji systemu. Odnawialny, łatwy do magazynowania.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.134.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!