PARTNERZY PORTALU

Wspieranie biomasy grozi zakupami energii za granicą?

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 23-04-2013 08:57

Utrzymanie obecnego poziomu wsparcia dla technologii współspalania biomasy w blokach węglowych oznacza, że w 2020 r. Polska będzie musiała kupić za granicą drogą "zieloną energię" za 6 mld zł - stwierdza najnowszy raport Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO).

W raporcie pt. "Ocena skutków ekonomicznych utrzymania wsparcia dla technologii współspalania węgla z biomasą", który ma zostać opublikowany we wtorek IEO zauważa, że współspalanie węgla z biomasą w dużych blokach stanowi obecnie ok. 50 proc. produkcji energii z OZE w Polsce, natomiast nawet połowa bloków, które używają tej technologii, może zostać przed 2020 r. zatrzymana z powodu wyeksploatowania lub niespełniania unijnych standardów emisji przemysłowych.

IEO ocenia, że aby w 2020 r. spełnić cel UE - 15,5 proc. energii finalnej ze źródeł odnawialnych (OZE) - i tym samym nie narazić się na unijne sankcje, Polska będzie musiała "zieloną energię" kupować za granicą. Według Instytutu, zakładając, że za siedem lat energia z OZE na rynku będzie kosztować 150 euro za MWh, Polska rocznie będzie musiała wydać 6 mld zł.

Brakujący udział OZE będziemy mogli pozyskać wyłącznie w formie transferu statystycznego, czyli wirtualnego zakupu określonej ilości energii od innego państwa członkowskiego UE, posiadającego nadwyżki energii odnawialnej w stosunku do ustalonego w tym kraju indywidualnego celu i prawdopodobnie będzie to zakup dokonywany po cenie wyższej niż średnia unijna - ocenia IEO w raporcie.

Instytut uważa, że współspalanie blokuje obecnie rozwój innych technologii odnawialnych, przechwytując wsparcie, które powinno trafiać do lepszych technologii, a które z tego powodu w Polsce się nie rozwiną. Według IEO, w związku z tym do 2020 r. nie powstaną inne OZE, które mogłyby zająć w bilansie miejsce zatrzymywanych bloków energetycznych ze współspalaniem.

Podkreśla też, że koncerny energetyczne w znaczącej większości zamontowały instalacje współspalania w najstarszych blokach, które tak czy inaczej zostaną wkrótce wyłączone. Tylko cztery takie instalacje w kraju mają 30-letnią perspektywę użytkowania - podkreśla się w raporcie.

IEO postuluje jak najszybsze przyjęcie ustawy o OZE, ale z poziomem wsparcia dla współspalania znacznie zredukowanym w stosunku do obecnego projektu oraz uwzględniającej koszty dostępu do odnawialnych zasobów energii czy dynamikę spadku kosztów technologii OZE.

Według analiz IEO, przykładowe obliczenia dla wartości uśrednionych, przy cenie energii elektrycznej z 2012 r. wskazują, że współspalanie bezpośrednie - czyli dodawanie biomasy do węgla, co wymaga najmniejszych nakładów inwestycyjnych - realizowane w sposób racjonalny z perspektywą eksploatacji obiektu przez 30 lat nie musiałoby być w ogóle wspierane, zwłaszcza w przypadku węgla brunatnego.

W ocenie IEO cały system wsparcia energetyki odnawialnej w Polsce, oparty m.in. na tzw. świadectwach pochodzenia energii znajduje się w stadium poważnego kryzysu, który będzie się pogłębiał w przypadku dalszej zwłoki w przyjmowaniu nowych regulacji. Instytut podkreśla, że dzisiejsza nadpodaż świadectw - "zielonych certyfikatów" z powodu m.in. generowania ich dużych ilości przez współspalanie - doprowadziła do znaczącego spadku ich cen rynkowych.

Ponieważ sprzedaż certyfikatów jest źródłem wsparcia, to ich niska cena oznacza wzrost ryzyka braku możliwości uzyskania przychodów gwarantujących opłacalność planowanych projektów i spadają szanse na realizację nowych inwestycji, które znacząco poprawiłyby sytuację Polski w kwestii udziału OZE w bilansie energetycznym - stwierdza raport IEO.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wspieranie biomasy grozi zakupami energii za granicą?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.225.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!