PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
 • Strefa premium

Wycena polskich gigantów spadła o połowę. Tak złego scenariusza nie spodziewał się nikt

Autor: Dariusz Ciepiela
01-04-2019 10:39
Wycena polskich gigantów spadła o połowę. Tak złego scenariusza nie spodziewał się nikt

Akcje grup energetycznych od ich debiutów giełdowych potaniały o połowę

mat. pras.

Inwestycja w Eneę, Energę, PGE i Tauron okazała się bardzo słaba, akcje firm energetycznych są dziś znacznie tańsze niż w dniu debiutów giełdowych. Popularne powiedzenie mówi, że najlepiej można stracić na wadze w ten sposób, że kupimy wagę i odsprzedamy ją taniej. Jak widać równie racjonalną transakcją było kupowanie walorów grup energetycznych.

 • Obecnie akcje wszystkich polskich grup energetycznych są blisko o połowę tańsze, niż wynosiła ich cena emisyjna. 
 • Bardzo duży wpływ na niskie wyceny akcji grup energetycznych ma niestabilność prawna i regulacyjna oraz brak wypłaty dywidendy. 
 • Po przedstawieniu rozporządzenia dot. rekompensat dla grup energetycznych za zamrożenie cen energii jest szansa, że akcje tych spółek zaczną drożeć. 
 • O strategii i przyszłości polskich grup energetycznych będziemy rozmawiać w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach od 13 do 15 maja.
Prywatyzacja grup energetycznych miała być elementem ich modernizacji, restrukturyzacji oraz dalszej konsolidacji. Zazwyczaj oferty pierwotne grup energetycznych budziły duże zainteresowanie inwestorów, zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Dziś po tych emocjach pozostało wspomnienie. 

PGE

Giełdowy debiut PGE, czyli największej krajowej grupy energetycznej, miał miejsce 6 listopada 2009 r. Cena akcji przyznana inwestorom wynosiła 23 zł. Na zamknięciu sesji tamtego dnia kurs akcji wyniósł 25,99 zł - co oznacza 13-procentowy wzrost. 

I to byłoby na tyle, jeśli chodzi o dobre wiadomości dla akcjonariuszy PGE. Od tamtego czasu kurs akcji PGE znajduje się w trendzie spadkowym. Co prawda na przełomie 2014 i 2015 r. akcje PGE nieco wzrosły i przekroczyły poziom 20 zł, ale nie osiągnęły wtedy ceny emisyjnej. 

11 września 2018 notowania PGE osiągnęły swoje historyczne minimum: 8,41 zł za akcję, a więc znacznie mniej niż cena emisyjna. 

Na zamknięciu  giełdowej sesji 29 marca 2019 r. za jedną akcję PGE płacono 9,94 zł. 
Notowania akcji PGE
Notowania akcji PGE

Enea

Enea na giełdzie miała swoje wzloty i upadki - tych drugich było więcej. A zaczęło się dość obiecująco. Debiut Enei miał miejsce 17 listopada 2008 r., a cena sprzedaży akcji w transzy detalicznej i instytucjonalnej wyniosła 15,4 zł , a w transzy inwestorów branżowych 20,14 zł.

Warto przypomnieć, że pakiet akcji poznańskiej spółki kupił szwedzki koncern Vattenfall, mający wtedy dość ambitne plany dot. obecności w Polsce. Później Szwedzi zmienili strategię i z Polski się wycofali. 

Pierwsze tygodnie na GPW były bardzo udane dla akcjonariuszy Enei, kurs spółki mocno rósł, aby 11 sierpnia 2009 r. osiągnąć poziom 26,8 zł. Później nastąpił spadek do ok. 17 zł za akcję, po których Enea była notowana w połowie 2010 r., następnie wzrost do ponad 24 zł w listopadzie 2010. A potem się zaczęło - od tamtego czasu akcje spółki są w trendzie spadkowym. 

Historyczne minimum akcje Enei zanotowały 11 września 2018 r., kiedy za jedną akcję płacono 7,27 zł. - a więc blisko połowę tego, ile wyniosła cena emisyjna. 

Na zamknięciu giełdowej sesji 29 marca 2019 r. za jedną akcję Enei płacono 8,75 zl.
Notowania akcji Enea S.A.
Notowania akcji Enea S.A.

Energa

Grupa Energa zadebiutowała na GPW 11 grudnia 2013, cena sprzedaży akcji w ofercie publicznej wyniosła 17 zł za jedną akcję. To był ostatni debiut polskiej grupy energetycznej na GPW. 

Na zamknięciu sesji tego dnia akcje spółki osiągnęły cenę 16,09 zł., czyli o 5,3 proc. niższą niż cena emisyjna. To były złe miłego początki, ponieważ zaraz po tym akcje Energi zaczęły wyraźnie rosnąć - ten trend utrzymał się do 24 kwietnia 2015 r., kiedy notowania spółki osiągnęły swoje historyczne maksimum, wynoszące 27,7 zł za akcję. 

Od tamtego momentu zaczął się szybki zjazd w dół i 18 listopada 2016 r. notowania Energii osiągnęły swoje historyczne minimum - na poziomie 6,82 zł. 

Następnie wzrost do nieco ponad 14 zł w sierpniu 2017 r., a potem znowu spadki. 

Na zamknięciu giełdowej sesji 29 marca 2019 r. za jedną akcję Energi płacono 8,63 zł.
Notowania akcji grupy Energa.
Notowania akcji grupy Energa.

Tauron

Debiut Taurona na GPW miał miejsce 30 czerwca 2010 r., cena emisyjna wynosiła 5,13 zł.

Początki bytności Taurona na giełdzie były obiecujące, przez pierwsze tygodnie akcje spółki rosły, aby 17 grudnia 2010 osiągnąć poziom 6,92 zł za akcję. Jak się okazało potem, to było historyczne maksimum notowań. Od tamtego momentu akcje znajdują się w trendzie spadkowym, z dwoma wybiciami: w połowie 2014 r. i latem 2017 r. 

Swoje historyczne minimum notowania Taurona osiągnęły 18 września 2018 r., kiedy za jedną akcję płacono 1,64 zł. 

Na zamknięciu giełdowej sesji 29 marca 2019 r. za jedną akcję Taurona płacono 2,02 zł.
Notowania akcji grupy Tauron.
Notowania akcji grupy Tauron.

Trzy powody obecnych spadków 

O bieżącej sytuacji, w której znalazły się polskie narodowe energetyczne czempiony, i ich najbliższych perspektywach, mówią dla WNP.pl analitycy wiodących biur maklerskich. Rozmawiamy więc o otoczeniu prawnym i regulacyjnym, inwestycjach, polityce energetycznej i o tym, kiedy akcje grup energetycznych mogą drożeć.

--------------------------------------------

Została jeszcze ponad połowa tekstu do przeczytania. Cała analiza w strefie premium WNP.PL.

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

ENEA [ENA]

kurs:

8.1750 PLN 0.1750 (2.19%)

Notowania | Analiza techniczna


Energa SA [ENG]

kurs:

6.7100 PLN 0.1000 (1.51%)

Notowania | Analiza techniczna


TAURONPE [TPE]

kurs:

1.5060 PLN 0.0080 (0.53%)

Notowania | Analiza techniczna


PGE [PGE]

kurs:

7.6680 PLN 0.0340 (0.45%)

Notowania | Analiza techniczna


CEZ a.s. [CEZ]

kurs:

88.0000 PLN 0.0000 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna


KOMENTARZE (32)

 • obserwator 2019-04-01 11:57:31
  Nie ma się co dziwić że akcje naszych przestarzałych, drogich i nieefektywnych węglowych oligopoli energetycznych spadły już o połowę jak węgiel jest coraz bardziej już paliwem schyłkowym a energie z niego coraz droższa i mniej konkurencyjna. Dlatego tylko decentralizacja, demonopolizacja i dekarbonizacja zwiększy konkurencyjność energetyki i zatrzyma wysokie podwyżki cen energii i ciepła. Jak się szybko tego nie zrobi to nieefektywna energetyka węglowa skończy jak kw i khw czyli bankructwem.
  • Cezar 2019-04-01 12:58:12
   Chyba nie sledzisz zmian w energetyce od 2000 roku. Od razu widać, że nie masz pojęcia o podstawach ekonomii i teorii regulacji rynków, w innym przypadku orientował byś o statusie energetyki w rozumieniu interesów państwa i obywateli. Rynek energii funckonuje u nas już dość długo co można zaobserwować we wprowadzeniu konkurencji w podsektorach wytwarzania i obrotu (+ zasada TPA). Przesył i dystrybucja z racji swojej charakterystyki nigdy nie będą w pełni zliberalizowane gdyż istnieja tam monopol naturalny. Chyba wiesz, że nie ma obecnie żadnych przeszkód formalnych by otworzyć własną elektrownie, farmę wiatrową czy pv? Więc nie rozumiem o jakiej decentralizacji i dekarbonizacji tu postulujesz.
   • obserwator 2019-04-01 18:12:21
    To ty nie masz pojęcia o ekonomii i energetyce jak uważasz za normalne bardzo wysokie podwyżki cen energii z węgla o 30% dla gospodarstw domowych i aż 80% dla samorządów i kolei (które zostały zamrożone tylko w tym roku wyborczym za to już w przyszłym będą 2 razy większe) podczas gdy w Czechach energia zdrożała tylko o 8%. Jak jest tak dobrze to dlaczego jest tak żle że u nas energia drożeje 10 razy więcej ? Bo dobrze to jest tylko dla nierentownego górnictwa które ciągle podnosi ceny węgla i węglowych oligopoli energetyki które ciągle podnoszą ceny energii ile tylko chcą bo nie mają znaczącej konkurencji. I tak będzie dalej bo i węgiel i opłaty za emisje CO2 szybko drożeją a za nimi energia. Dlatego ta ręcznie sterowana energetyka węglowa z aż 80 % udziałem energii zawsze będzie windowała ceny energii bo ma olbrzymią przewagę nad tańszą konkurencją energetyki rozproszonej z szybko taniejących OZE i dużo mniej emisyjnego gazu, Dlatego energia i ciepło będą nadal szybko drożały aż w końcu energia będzie droższa od niemieckiej i nasze węglowe oligopole zbankrutują. Tobiszowski jeszcze bardziej zaszkodził energetyce bo wprowadził potężny bałagan ustawą o cenach energii co też przyczyni się do szybkiego bankructwa energetyki tak jak to było niedawno w górnictwie. Więc jak dla ciebie taki wolny rynek jest normalny to widać że ty jeszcze przez 30 lat nie zdążyłeś wyleżć z komuny i dalej w niej siedzisz po uszy.
   • Cezar 2019-04-01 19:17:14
    Gadasz głupoty ten model rynku energii pochodzi wprost z UE wraz z chorymi limitami CO2. Nie mam zamiaru dyskutować z dyletantami bez jakiej kolwiek wiedzy, którzy posługują się jedynie sloganami o oze, a tak na prawdę nie mają pojęcia jak działa system energetyczny i jaką ma otoczke prawną. Nie pozdrawiam.
   • Cezar 2019-04-01 19:30:08
    A człowieku jak nie masz argumentów to się najpierw doucz, a nie pisz takich truizmów typu podwyżki o 30% bo widać chyba nie masz pojęcia skąd one się wzięły. Kraje które mają wysoki udział oze mają podobne ceny za energię jak u nas. Obecnie prawo jest bardzo przyjazne dla energetyki rozproszonej i gwarantuje wysokie stawki za kWh, więc czemu nie powstaje ona masowo? A jeśli mówisz o wolnym rynku to pokaż mi 1 kraj, w którym występuje całkowicie wolny rynek przesyłu i dystrybucji (aha nie ma takiego).
   • obserwator 2019-04-01 22:11:45
    To ty nie masz argumentów bo jako pracownik energetyki chcesz jak najwyższych cen za energię i dlatego znasz tylko ekonomię socjalizmu. Dlatego też nie odpowiedziałeś na moje pytanie skąd te podwyżki cen energii u nas nawet o 80 % jak w Czechach to tylko 8%. Więc to ty się doucz dyletancie bo nie masz pojęcia o tym że w UE są też kraje z wolnymi rynkami energii ale ty o tym nie wiesz bo znasz tylko z komuny ekonomię socjalizmu, Dlatego zrobisz wszystko aby była dalej komuna w tej scentralizowanej i oligopolistycznej energetyce węglowej bo dla ciebie najważniejsza jest kasa za wszelką cenę a nie niskie ceny energii dla przemysłu aby był konkurencyjny i odbiorców energii.
   • Cezar 2019-04-01 22:26:13
    Hahaha. Zacznijmy od tego, że podwyżki cen energii są spowodowane zmniejszeniem ilości bezpłatnych certyfikatów na emisję CO2 i ogólnym wzrostem ich cen z 5 € do 20-25 €. Co do rynku energii to w Polsce wytwarzanie i obrot/sprzedaż praktycznie działa na zasadach wolnego rynku, regulowana jest sprzedaż do odbiorców indywidualnych (taryfikacja) jednak na zasadzie TPA, więc o jakim oligigopolu ty mówisz? Każdy ma możliwość wytwarzać lub sprzedawać energię uzyskując wczesnjej koncesję. Pomyliło ci się coś z rynkiem zcentralizowanym. Przesył i dystrybucja są regulowane, jednak w sferze dystrybucji istnieją spółki typu OSDn, które są firmami prywatnymi i one także mogą Ci dostarczać energię. Wskaż jeden kraj w UE, który ma całkowicie wolny rynek energetyczny (szczególne w sektorze przesyłu i dystrybucji).
   • Cezar 2019-04-01 22:32:41
    A jeszcze jedna sprawa, udział 77% węgla w energetyce wynika jedynie z uwarunkowań i zasobów naszego kraju, nikt nie zakazuje stawiać farm wiatrowych i pv, a jednak powstają głównie tam gdzie sie je dofinansowuje. Dziwią mnie ludzie tacy jak ty, którzy chcą likwidacji energetyki zawodowej, a nie proponują nic w zamian (na oze obecnie się nie da zbudować regulowanego systemu energetycznego). Myślę, że wynika to po prostu z braku wiedzy technicznej.
   • obserwator 2019-04-01 23:08:25
    Zamiast pisać hurtem te bzdety to si doucz co to są magazyny energii.
   • Cezar 2019-04-01 23:39:06
    Człowieku zacznij się uczyć energetyki, bo nie masz o tym zielonego pojęcia. Na argumenty nie odpowiadasz tylko swoje chore teorie snujesz. Największy magazyn energii w Polsce ma 27 MWh, ta technologia jest dopiero opracowywana, także do komercyjnego użytku się nie nadaje (system Polski ma prawie 40 GW). Kończę z tobą dyskusje, bo to tylko strata czasu, energetykiem z wykształcenia ani zawodu na pewno nie jesteś, a nawet jestem przekonany, że się nawet wokół branży nie kręcisz.
   • obserwator 2019-04-02 11:00:08
    Energetyku z komuny masz przestarzałą wiedzę z energetyki i żadnej z ekonomii więc się doucz bo z tą co masz to się tylko kompromitujesz.
   • Cezar 2019-04-02 15:28:14
    Człowieku nie odpowiedziałeś na żaden argument, więc dalej sobie siedź w tej ciemnocie eko propagandy. Takich pieniaczy jak ty to wyjaśniam w 5 minut.
   • Cezar 2019-04-02 15:32:04
    Ty się skompromitowałeś zupełnym brakiem wiedzy o rynku energii w UE i w Polsce, systemie energetycznym i jego funkcji, a nawet o przyczynach podwyżek cen energii (a i dalej czekam na ten kraj z UE, który ma wolny rynek przesyłu i dystrybucji). Także lepiej już się nie wypowiadaj bo żal.
  • Julian 2019-04-01 13:02:53
   Polecam platforme PPTE 2050 (w trakcie tworzenia, jeszcze troche surowa pod wzgledem estetycznym, zapelniana tresciami na biezaco; 'corka' Klastra3x20)
 • Marek 2019-04-01 12:40:52
  Gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Realizując postanowienia ustawy 447, chętnie oddamy (odsprzedamy) Żydom nasze elektrownie za połowę, a może nawet za ćwierć. Bo wodociągi już w znacznej części przekazaliśmy. Wkrótce przyjdzie kolej na lasy. A tak miało być pięknie, obiecywał PIS.
  • poznaniak 2019-04-01 15:35:19
   Ale bzdury wypisujesz, akcje energetyki węglowej spadają, bo węgiel nie ma obecnie dobrej opinii. I tyle.
   • obserwator 2019-04-01 22:29:23
    Nie tylko bo ceny energii z węgla szybko rosną i jest coraz mniej konkurencyjna.
   • Stoik 2019-04-02 00:14:34
    Rosną, bo trzeba płacić za wymysły UE w postaci certyfikatów na emisję CO2.
 • Alex 2019-04-01 15:38:02
  Dobrze się składa. Państwo może ściągnąć z giełdy firmy energetyczne, płacąc akcjonariuszom dużo mniej niż w momencie debiutu. Dobry interes dla Polski.
  • Obserwator 2019-04-01 16:25:54
   Dziecko, czy ty wiesz kto jest głównym akcjonariuszem tych firm?
   • Kazimierz 2019-04-02 18:00:17
    Obserwator, z twoich wypowiedzi wnioskuję, że jesteś bardzo starym człowiekiem (dla Ciebie wszyscy są niedouczonymi dziećmi), że biorąc pod uwagę Twoje przekonania i górnolotność, najprawdopodobniej pochodzisz jeszcze z komuny (o którą oskarżasz innych - raczej normalne) i lobbujesz za liberalizacją i prywatyzacją - dokładnie wpisując się w narrację postkomunistów. Reasumując, śmierdzi to trochę.
 • Piotrek 2019-04-01 18:03:12
  Brak trzeźwomyślących technokratów, ucięcie awansu praktyków kosztem cwaniaków, przejęcie negatywów górniczych, ceny CO2 , przesycenie politykami , co usztywniło i uniemożliwiło wdrożenie jakiejkolwiek strategii a w dodatku naturalne procesy starzenia majątku...
 • Slawek 2019-04-01 19:32:10
  Japonia wybuduje u siebie 36 nowych elektrowni węglowych. Oto jak w praktyce wygląda tam "koniec węgla"
  • Cezar 2019-04-01 19:57:35
   Właśnie zastanawiam się czemu na portalu branżowym jest tak dużo osób, które nie legitymują się żadną wiedzą i uparcie chcą likwidacji energetyki zawodowej i postawieniu systemu na oze co jest obecnie nie możliwe.
   • obserwator 2019-04-01 22:42:26
    Za dużo tu troli i lobbystów węglowych.
   • Cezar 2019-04-01 22:51:51
    Największym trolami są ci, którzy nie posiadają żadnej wiedzy, a mają najwięcej do powiedzenia. Założę się, że z energetyką mieli jedyny kontakt gdy przejeżdżałeś obok elektrowni, albo jak montowali panele pv na dachu.
  • realista 2019-04-01 22:32:37
   To już jest nieaktualne bo Japonia wraca do atomu i rozwija OZE i gaz.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.200.4
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


POLSKA I ŚWIAT

23 276 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

280 871 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 216 ofert w bazie

397 692 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.