PARTNERZY PORTALU

Wydzielenie aktywów węglowych wzmocni profile kredytowe spółek

Wydzielenie aktywów węglowych wzmocni profile kredytowe spółek
Im bardziej płynny rynek handlu energią elektryczną, tym łatwiej handlować i tym lepiej dla spółek obrotu fot. shutterstock

Ważnym czynnikiem dla grup energetycznych będzie tempo i szczegółowe warunki wyodrębniania aktywów węglowych do NABE, ponieważ to jest proces, który może bardzo istotnie poprawić profile kredytowe dużej energetyki w Polsce - ocenił Artur Galbarczyk, dyrektor Fitch Ratings, podczas sesji "Rynek energii w Polsce" na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

- Samo obligo giełdowe nie jest wśród czynników, które są najważniejsze, jeśli chodzi o profile kredytowe grup energetycznych. To wynika chociażby z tego, że obrót jako działalność dostarcza względnie niedużą część skonsolidowanych wyników grup energetycznych takich jak PGE, Tauron, czy Enea - stwierdził Artur Galbarczyk.

Zaznaczył przy tym, że obligo nie ma większego znaczenia dla dużej energetyki, natomiast ma znaczenie dla podmiotów, które zajmują się wyłącznie obrotem.  Bo im bardziej płynny rynek handlu energią elektryczną tym łatwiej handlować i tym lepiej dla spółek obrotu.

- Natomiast z punktu widzenia dużych grup kapitałowych wielkiej energetyki w Polsce nie jest to kluczowy czynnik - stwierdził Artur Galbarczyk.

Podkreślił, że ważnym czynnikiem dla grup energetycznych będzie tempo i szczegółowe warunki wyodrębniania aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), ponieważ to jest proces, który może bardzo istotnie poprawić profile kredytowe "dużej energetyki w Polsce"

- Dlatego, że będziemy mieli nowe, bardziej odporne profile biznesowe, bardziej skoncentrowane na dystrybucji, na wytwarzaniu energii odnawialnej. Ale też te spółki będą mogły zaciągać dodatkowe zadłużenie nawet w ramach istniejących ratingów - wyjaśniał.

- Na przykład można oczekiwać, że wskaźnik długu netto do EBITDA z poziomu około 3, dla tych samych poziomów ratingów wzrośnie około dwa razy. Oczywiście zależy to też od innych bardziej szczegółowych uwarunkowań, ale to jest coś co powinno pomóc i wzmocnić profile kredytowe spółek - stwierdził Artur Galbarczyk.

*Artykuł powstał podczas sesji "Rynek energii w Polsce", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Wydzielenie aktywów węglowych wzmocni profile kredytowe spółek

  • Damian 2021-09-22 15:12:40
    Przypuszczam że: Państwowym kopalniom będą płacić 40$ za MG tworząc koszty a elektrownie będą jak zwykle generować super zysk bo węgiel na wolnym rynku w ARA kosztuje 155$ + transport. Ot kotwica Ala "Balcerowicz".
  • ZoSia 2021-09-21 23:44:23
    Wydzielić aktywa węglowe i od razu je do SRK! Dość pasożytów!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.121.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!