Wykluczenie finansowania źródeł gazowych to poważne zagrożenie

Wykluczenie finansowania źródeł gazowych to poważne zagrożenie
Wojciech Dąbrowski (fot. PTWP)

Problem przede wszystkim jest to, że gaz jest rugowany ze wsparcia. Celem polskiej elektroenergetyki - a w szczególności ciepłownictwa - jest przejście z węgla na gaz, a Fundusz Modernizacji wyklucza finansowanie źródeł gazowych. Trudno więc mówić tutaj o wsparciu Polski w przejściu z węgla na źródła mniej emisyjne. Widzimy tutaj poważne zagrożenia. Jeśli chodzi o ciepłownictwo pokazuje to całkowite niezrozumienie sytuacji panującej w Polsce - ocenił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wojciech Dąbrowski ocenił, że program zwiększenia celu redukcji emisji CO2 z 40 proc. do 55 proc. w 2030 roku wobec poziomów z 1990 roku to szalenie ambitny plan, ale pytanie czy realny. Nie krył, że ma wiele wątpliwości do znanych obecnie założeń pakietu "Fit for 55".

- Trzeba bardzo ostrożnie działać i nie spowodować, żeby ten ambitny plan po prostu nie był przeciwskuteczny w stosunku do założeń. Żebyśmy nie doprowadzili do sytuacji, że nasza gospodarka będzie niekonkurencyjna, a doprowadzili do powstania sfer ubóstwa energetycznego. Należy robić, co można, żeby do tego nie dopuścić, bowiem te założenia nie są na razie zbyt optymistyczne - ocenił Wojciech Dąbrowski.

Prezes PGE skomentował, że problem polega przede wszystkim na tym, iż gaz jest rugowany ze wsparcia.

- Celem polskiej elektroenergetyki, w szczególności ciepłownictwa jest przejście z węgla na gaz, a Fundusz Modernizacji wyklucza finansowanie źródeł gazowych, więc trudno mówić tutaj o wsparciu Polski w przejściu z węgla na źródła mniej emisyjne. Widzimy tutaj poważne zagrożenia; jeśli chodzi o ciepłownictwo, pokazuje to całkowite niezrozumienie sytuacji panującej w Polsce - powiedział Wojciech Dąbrowski.

Zaznaczył, że aglomeracje polskie są zasilane ciepłem systemowym.

- Jeśli po 2026 roku eliminuje się - w ramach pomysłu "Fit for 55" - wspieranie inwestycji w kogenerację gazową, czyli w ciepłownictwie, to nie wiem jak politycy, którzy przyjmowali założenia Fit for 55 zakładają,że wielkie miasta polskie przejdą w ciągu pięciu lat na OZE w ciepłownictwie - ocenił.

- Polska jest specyficznym rynkiem i nadzwyczajnym rynkiem z uwagi na ciepło systemowe, którym objęte są polskie miasta. Jeśli ktoś tego nie zauważa, to po prostu nas to dziwi. Dziwi, z czego to wynika. Musimy pilnować polskich interesów. Polska w najbliższych latach będzie głównym inwestorem w transformację energetyczną w Europie. Tylko PGE do 2030 roku zamierza wydać 75 mld zł na inwestycje – podkreślił Wojciech Dabrowski.

* Artykuł powstał podczas sesji "Energetyka. Pakiet Fit for 55", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Wykluczenie finansowania źródeł gazowych to poważne zagrożenie

  • Prawda 2021-09-22 14:18:46
    @Damian, proszę zrób coś dobrego dla kraju i zrób WYJŚCIE z Polski. Weź ze sobą na drogę ten worek węgla, który będzie Ci przypominał o Polsce, a przy okazji podczas Twojej wędrówki nie siej defetyzmu. Będzie prosto, tanio i bez zamętu. PS. Prześlij kartę z Twojej podróży.
  • Damian 2021-09-22 10:38:53
    Pol-exit i nasz Polski węgiel. Proste i tanie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.38.248
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!