PARTNERZY PORTALU

Wystarczy jedna doba. Szykuje się przełom

Utworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii ma wytyczyć nowe standardy funkcjonowania rynku energii. Klient będzie mógł w ciągu doby zmienić dostawcę prądu. A co o nowych rozwiązaniach sądzą sprzedawcy i dystrybutorzy energii?

 • CSIRE to system teleinformatyczny, który ma usprawnić funkcjonowanie rynku energii w Polsce.
 • Nowy system ma zostać uruchomiony w połowie 2024 roku.
 • O korzyściach i zagrożeniach związanych z wdrożeniem nowego systemu dyskutowali uczestnicy XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Debata "CSIRE - informatyczny przełom w polskiej energetyce" odbyła się w drugim dniu XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Zapraszamy do jej obejrzenia.Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE) to system teleinformatyczny, w którym mają być gromadzone i przetwarzane informacje dotyczące rynku energii elektrycznej. W zamyśle pomysłodawców ma to usprawnić i przyspieszyć procesy zachodzące na detalicznym rynku energii elektrycznej w Polsce obejmujące zarówno zarządzenia sieciami, bilansowanie energii, a także jej sprzedaż.

Nadzór nad budową, a następnie zarządzanie, administrowanie, przetwarzanie i udostępnianie informacji zgromadzonych w CSIRE zostało powierzone nowemu podmiotowi - Operatorowi Informacji Rynku Energii.

Będzie łatwiej zmienić sprzedawcę

Jak przypomniał Lesław Winiarski, zastępca dyrektora Biura Pomiarów Energii, kierownik projektu OIRE w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych, obecnie toczy się postępowanie przetargowe, a CSIRE ma zostać uruchomione 1 lipca 2024 roku.

- Gromadzone informacje będą największym zbiorem danych pomiarowych dotyczących energii elektrycznej, jej zużycia, czyli poboru z sieci elektroenergetycznej, oddania do sieci, mocy tej energii i jej parametrów jakościowych. Oprócz danych pomiarowych będą to również informacje dotyczące punktów pomiarowych, zdarzeń rejestrowanych przez liczniki, poleceń kierowanych do tych liczników oraz innych informacji służących i niezbędnych do dostarczania i rozliczania energii elektrycznej w Polsce – wyliczał Lesław Winiarski.

Trwają prace nad standardami wymiany informacji, w ramach których zostało zidentyfikowanych ok. 50 procesów, które wspierają wymianę informacji na rynku energii. Chodzi np. o procesy zmiany sprzedawcy czy zmiany odbiorcy.

Marek Kulesa, dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią, stwierdził, że sprzedawcy energii pozytywnie odbierają zmiany, które ma przynieść CSIRE.

Więcej danych to nowe produkty

- Widzimy zdecydowane korzyści we wdrożeniu CSIRE. Pierwsza sprawa to ujednolicenie przekazywania danych pomiarowo-rozliczeniowych. W momencie wejścia w życie systemu będziemy mieli wszystkie dane pomiarowo-rozliczeniowe w jednym miejscu, będzie jeden interface dla sprzedawców, a dla odbiorców możliwość sprawdzenia danych pomiarowych – powiedział Kulesa. - Nowy system będzie również punktem wyjścia do wielu nowych produktów. Dane znajdujące się w jednym miejscu pozwolą sprzedawcą analizować zużycie odbiorcy końcowego, oczywiście za jego zgodą. W ten sposób otrzymają dane do stworzenia całkiem nowych ofert uwzględniających przebiegi – dodał.

 

×

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Wystarczy jedna doba. Szykuje się przełom

 • Tom 2021-10-10 10:37:35
  Spokojnie, to się nie wydarzy tak szybko. Mam licznik z netmeteringiem i od 2 lat ENEA operator nie potrafi (nie chce) udostępniać tych danych do ENEA sprzedaż, bym miał dostęp w eBOK. Poza tym minimum trzeba czekać na jakąkolwiek odpowiedź/działanie 14-30 dni. Masową Wymianę liczników już opóźniali że 3 razy. Dowody osobiste z warstwą elektroniczną miały być od 2008 a były 2019. Tak więc i ten system nie będzie działać od 2024.
  • obyś miał rację 2021-10-11 11:12:26
   chciałbym mieć nadzieję, że z tych wymuszanych, bzdurnych, zbędnych i niekiedy wręcz szkodliwych działań nic się nie ziści. Zawsze powtarzałem, że coś co działa wystarczająco dobrze i optymalnie, nie potrzebuje więcej "ulepszeń". Często bywa tak, że "lepsze" wcale nie oznacza tak naprawdę lepsze, a bywa dość często tak, że staje się wrogiem dobrego
 • Czarny scenariusz może się zrealizować 2021-10-09 23:37:12
  Inteligentne liczniki energii podobnie jak inteligentne liczniki wody są po to by zebrać dane ile i kto zużywa energii i ile i kto zużywa wody, chodzi w tym wszystkim oto by na podstawie zebranych danych przyjąć limity zużycia energii i wody na bloki mieszkalne robiąc z tego średnią, kto je będzie przekraczał( te limity) będzie odcinany od energii, od wody. To jest taka "ekologia" i "ekonomia" kosztem końcowego użytkownika. Limity zużycia będą stale podnoszone a ludzie będą narzekać, że ich się pozbawia możliwości korzystania z energii a także wody. Przecież o to chodzi w Agendzie 2030 aby poprzez różne zakazy, nakazy, ograniczenia na tle ekologii i rzekomego dbania o ekosystem, faunę i florę skutecznie uprzykrzać ludziom życie poprzez różne utrudniania, a nawet uniemożliwienia. Nie chodzi wcale o żaden dobrobyt i zrównoważony rozwój, a o kontrolę, inwigilację i zniewolenie społeczeństw.
 • Benek 2021-10-08 11:39:57
  I będzie jak zwykle dziadostwo i tyle
 • Benek 2021-10-08 11:39:27
  Sratatata
 • Do Inżynier 2021-10-08 10:14:19
  a co powiesz o niemcach, którzy mają w większości gospodarstw takie liczniki, jak u nas wyrzucali tak z 15 lat temu ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.224.102
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!