Przemysł zdecydowanie bardziej niż energetyka potrzebuje wodoru. Będzie go też potrzebował transport. Produkcja wodoru zielonego jest zdecydowanie droższa niż gaz, ale wodór będzie taniał wraz z liczbą instalacji i konsumentów. Długoterminowo wolumen wygeneruje spadek cen - przewiduje Grzegorz Należyty, wiceprezes na Europę Wschodnią i dyrektor zarządzający w Siemens Energy Polska.
- - Temat bezpieczeństwa energetycznego jest dużo ważniejszy z punktu widzenia krajów, za których granicami toczy się wojna. Dekarbonizacja i bezpieczeństwo energetyczne to są dwa procesy, które się wzajemnie wspierają - mówi Grzegorz Należyty, Siemens Energy Polska.
- Europa nadal inwestuje w energetykę gazową, bo - jak twierdzi należyty, dostępne technologie wodorowe umożliwiają częściowe współspalanie gazu i wodoru.
- - Liczę, że transport, energetyka i przemysł będą szły ramię w ramię, tworząc jednocześnie rynek dla wodoru, w szczególności zielonego. Ważne, jak szybkość rozwoju energetyki zielonej będzie ten proces wspierała - mówi Grzegorz Należyty.