Zielone start-upy mogą liczyć na nowy kapitał z PFR

Zielone start-upy mogą liczyć na nowy kapitał z PFR
- Jesteśmy instytucją finansową. Przede wszystkim dawcą kapitału. On ma służyć rozwojowi firm - mówi Pawlak z PFR. Pixabay.com

Polski Fundusz Rozwoju chce mocniej włączyć się w transformację polskiej energetyki inwestując w "dojrzałe", sprawdzone przez rynek start-upy. Specjalny zespół ludzi z dedykowanym funduszem wyszukuje początkujące firmy, które już produkują lub świadczą usługi na rzecz np. zawodowej energetyki. Z Bartłomiejem Pawlakiem, wiceprezesem PFR, rozmawiamy o szczegółach programu.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

  • - Chcemy nie tylko skupiać się na zwiększeniu podaży zielonych megawatów, ale chcielibyśmy równie duży nacisk położyć na to, żeby zbudować polski łańcuch wartości - deklaruje wiceprezes Funduszu w rozmowie z WNP.PL.
  • Celem nadrzędnym PFR jest zatrzymanie w kraju młodych, innowacyjnych firm z sektora energii  i uchronienie ich przed wchłonięciem przez międzynarodowych gigantów z branży.
  • Autorzy innowacji z biznesowym potencjałem spotkają się na największym tego typu spotkaniu start-upowców. Już 20-22 września w Katowicach European Tech and Start-up Days, które towarzyszą Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu.
- Chcemy w obszarze sektora energetyki szukać polskich firm technologicznych, które udowodniły już, że produkt, który posiadają, usługa, którą oferują, działa na rynku. Zostali już przetestowani, a teraz zaczynają wchodzić w etap, gdzie potrzebują wsparcia, które umożliwi im ten większy skok - na rynki międzynarodowe - wyjaśnia Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zobacz całą rozmowę nt. zaangażowania PFR we wsparcie firm zajmujących się transformowaniem sektora energetycznego w Polsce. Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.



Jak zapewnia wiceprezes Pawlak, PFR różni się w tym przypadku od komercyjnych banków, które do finansowania start-upów podchodzą raczej z rezerwą. Fundusz oferuje „kapitał długoterminowy, cierpliwy i służący rozwojowi”.

- Oferta dla start-upów to jest oferta w ramach PFR Ventures. To nie jest finansowanie bezpośrednie PFR-u, właśnie z uwagi na tę ryzykowność. Szukamy zespołów inwestycyjnych, które jesteśmy w stanie zasilać w kapitał, w środki na inwestycje, i dopiero te wybrane przez nas fundusze inwestują w start-upy. To jest ich odpowiedzialność - wyjaśnia.

W PFR Ventures właśnie uruchomiono Green Hub Fund of Founds, czyli fundusz dedykowany zielonym inwestycjom. Skierowany jest on do już rozwiniętych start-upów, które działają na rynku, które mają produkcję i sprzedaż, które już przetestowały się rynkowo.

- Niedawno zdarzył się pierwszy przypadek, kiedy ten sam start-up najpierw został zasilony przez  PFR Ventures, a ostatnio wszedł w ten sam projekt "duży" PFR. Tworzymy continuum, jeśli chodzi o wsparcie z naszej strony dla polskich firm. Chodzi nam o to, żeby one jak najdłużej zostały na polskim rynku, żeby mogły się rozwijać w oparciu o rodzimy kapitał, żeby nie musiały go szukać za granicą - podkreśla Bartłomiej Pawlak.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zielone start-upy mogą liczyć na nowy kapitał z PFR

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.131.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!