Tworzą międzynarodową grupę producentów, dystrybutorów urządzeń i systemów pomiarowych oraz dostawców rozwiązań wspierających pracę sieci elektroenergetycznych, wodnych i gazowych. W bezpośredniej działalności grupa Apator sama ogranicza emisję gazów cieplarnianych (GHG), ale do znacznie większych efektów przyczynia się pośrednio, poprzez swoje produkty i usługi.
- Spółki Apatora konkurujące na rynkach międzynarodowych projektują i wytwarzają systemy i precyzyjne urządzenia, które pomagają zarządzać zużyciem mediów.
- W 2018 r. Grupa była bezpośrednio odpowiedzialna za emisję 1367,7 ton CO2, rok później – 1259,5 ton. Gdyby jednostki certyfikujące wyliczyły dla grupy także emisje towarzyszące produkcji kupowanej energii, okazałoby się, że są one ok. 7,5 razy większe niż emisje bezpośrednie.
- Apator produkuje m.in. inteligentne urządzenia pomiarowe, sterujące i wykonawcze, aplikacje dla klastrów energii i mikrosieci, które wspierają zarządzanie efektywnością energetyczną u klientów.
W 2019 r. Grupa Apator prowadziła działalność poprzez 14 spółek krajowych i zagranicznych z siedzibami w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Rosji, na Słowenii oraz w Danii. Na czele grupy stoi Apator SA z siedzibą w Toruniu – spółka notowana na GPW w Warszawie i z zakładem produkcyjnym w Ostaszewie koło Torunia.
Jak wykazuje zarząd w sprawozdaniu środowiskowym, celem Grupy jest dostarczanie „wyrobów bezpiecznych dla użytkownika i środowiska” z trzech sektorów: energetycznego, ciepłowniczego i gazowego.
Wymogi konkurencji międzynarodowej (niemal połowa przychodów Grupy pochodzi z eksportu) wymuszają na spółkach grupy m.in. projektowanie systemów, urządzeń i usług, których „zadaniem jest precyzyjny pomiar oraz efektywne zarządzanie zużyciem użytkowych mediów”.
To przyczynia się do optymalizacji przez odbiorców produktów Apatora zużycia surowców i mediów, czyli pośrednio – zmniejszania wolumenu zanieczyszczeń i odpadów. Spółki Apatora promują na rynku rozwiązania wspierające efektywność energetyczną.
Emisje i energia
Apator gromadzi dane o emisji GHG od 2018 roku włącznie. Obejmują one emisje powstające bezpośrednio w działalności spółek Grupy, czyli zakres 1 (scope 1), według międzynarodowych standardów raportowania emisji GHG.W 2018 roku Grupa była bezpośrednio odpowiedzialna za emisję 1367,7 ton ekwiwalentu CO2e, rok później – 1259,5 ton, tj. poziom tej emisji zmniejszył w 2019 roku o 7,9 proc.
To niski poziom, ale pamiętajmy, że raportowanie objęło jedynie emisje bezpośrednie (tj. bez tych, które powstają w wyniku wyprodukowania zużywanej przez firmę energii). Tymczasem grupa Apator zużyła w 2018 roku 10 982,5 MWh prądu, a w 2019 r. 12 268,7 MWh – o 11,7 proc. więcej. Zakładając, że średnio produkcji 1 MWh energii elektrycznej towarzyszyła w kraju emisja 0,792 ton CO2 w 2018 r. (przelicznik KOBiZE), a 0,77 ton w 2019 r., to Grupa pośrednio przyczyniła się do emisji odpowiednio: 8698,1 ton CO2 oraz 9446,9 ton, tj. o 8,6 proc. więcej (wszystkie szacunki – własne).
Gdyby wyliczono dla Grupy także emisje towarzyszące produkcji kupowanej energii, okazałoby się więc, że są one ok. 7,5 razy większe niż emisje bezpośrednie. Taka relacja jest charakterystyczna dla firm z sektora usług oraz z tych gałęzi przemysłu, które zużywają duże wolumeny energii elektrycznej.
Emisje relatywne
Do obliczenia wskaźników względnej emisji CO2e opieramy się na danych publikowanych przez spółkę, tj. obejmującym tylko poziom (scope) 1.W 2019 roku w przeliczeniu na 1 mln zł przychodów grupy (łącznie: 877,59 mln zł), przypadło 1,45 tony CO2e, tj. o 10,5 proc. mniej niż w 2018 r. (1,62 ton), przy większych przychodach o 4 proc. rdr.