Apator debiutuje w Zielonym Indeksie

Apator debiutuje w Zielonym Indeksie
Nowoczesne produkty firm Grupy Apator przyczyniają się pośrednio do poprawy efektywności energetycznej. Fot. Apator

Tworzą międzynarodową grupę producentów, dystrybutorów urządzeń i systemów pomiarowych oraz dostawców rozwiązań wspierających pracę sieci elektroenergetycznych, wodnych i gazowych. W bezpośredniej działalności grupa Apator sama ogranicza emisję gazów cieplarnianych (GHG), ale do znacznie większych efektów przyczynia się pośrednio, poprzez swoje produkty i usługi.

  • Spółki Apatora konkurujące na rynkach międzynarodowych projektują i wytwarzają systemy i precyzyjne urządzenia, które pomagają zarządzać zużyciem mediów.
  • W 2018 r. Grupa była bezpośrednio odpowiedzialna za emisję 1367,7 ton CO2, rok później – 1259,5 ton. Gdyby jednostki certyfikujące wyliczyły dla grupy także emisje towarzyszące produkcji kupowanej energii, okazałoby się, że są one ok. 7,5 razy większe niż emisje bezpośrednie.
  • Apator produkuje m.in. inteligentne urządzenia pomiarowe, sterujące i wykonawcze, aplikacje dla klastrów energii  i mikrosieci, które wspierają zarządzanie efektywnością energetyczną u klientów.

W 2019 r. Grupa Apator prowadziła działalność poprzez 14 spółek krajowych i zagranicznych z siedzibami w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Rosji, na Słowenii oraz w Danii. Na czele grupy stoi Apator SA z siedzibą w Toruniu – spółka notowana na GPW w Warszawie i z zakładem produkcyjnym w Ostaszewie koło Torunia.

Jak wykazuje zarząd w sprawozdaniu środowiskowym, celem Grupy jest dostarczanie „wyrobów bezpiecznych dla użytkownika i środowiska” z trzech sektorów: energetycznego, ciepłowniczego i gazowego.

Wymogi konkurencji międzynarodowej (niemal połowa przychodów Grupy pochodzi z eksportu) wymuszają na spółkach grupy m.in. projektowanie systemów, urządzeń i usług, których „zadaniem jest precyzyjny pomiar oraz efektywne zarządzanie zużyciem użytkowych mediów”.

To przyczynia się do optymalizacji przez odbiorców produktów Apatora zużycia surowców i mediów, czyli pośrednio – zmniejszania wolumenu zanieczyszczeń i odpadów. Spółki Apatora promują na rynku rozwiązania wspierające efektywność energetyczną.

Emisje i energia

Apator gromadzi dane o emisji GHG od 2018 roku włącznie. Obejmują one emisje powstające bezpośrednio w działalności spółek Grupy, czyli zakres 1 (scope 1), według międzynarodowych standardów raportowania emisji GHG.

W 2018 roku Grupa była bezpośrednio odpowiedzialna za emisję 1367,7 ton ekwiwalentu CO2e, rok później – 1259,5 ton, tj. poziom tej emisji zmniejszył w 2019 roku o 7,9 proc.

To niski poziom, ale pamiętajmy, że raportowanie objęło jedynie emisje bezpośrednie (tj. bez tych, które powstają w wyniku wyprodukowania zużywanej przez firmę energii).  Tymczasem grupa Apator zużyła w 2018 roku 10 982,5 MWh prądu, a w 2019 r. 12 268,7 MWh – o 11,7 proc. więcej. Zakładając, że średnio produkcji 1 MWh energii elektrycznej towarzyszyła w kraju emisja 0,792 ton CO2 w 2018 r. (przelicznik KOBiZE), a 0,77 ton w 2019 r., to Grupa pośrednio przyczyniła się do emisji odpowiednio: 8698,1 ton CO2 oraz 9446,9 ton, tj. o 8,6 proc. więcej (wszystkie szacunki – własne).

Gdyby wyliczono dla Grupy także emisje towarzyszące produkcji kupowanej energii, okazałoby się więc, że są one ok. 7,5 razy większe niż emisje bezpośrednie. Taka relacja jest charakterystyczna dla firm z sektora usług oraz z tych gałęzi przemysłu, które zużywają duże wolumeny energii elektrycznej.

Emisje relatywne

Do obliczenia wskaźników względnej emisji CO2e opieramy się na danych publikowanych przez spółkę, tj. obejmującym tylko poziom (scope) 1.

W 2019 roku w przeliczeniu na 1 mln zł przychodów grupy (łącznie: 877,59 mln zł), przypadło 1,45 tony CO2e, tj. o 10,5 proc. mniej niż w 2018 r. (1,62 ton), przy większych przychodach o 4 proc. rdr.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Apator debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.195.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNER STRATEGICZNY SERWISU
  • partner serwisu
PARTNERZY SERWISU
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!