PARTNERZY PORTALU

Aquanet debiutuje w Zielonym Indeksie

Aquanet debiutuje w Zielonym Indeksie
Aquanet ma szansę nadal ograniczać emisje CO2 dzięki instalacji kogeneracyjnej odzyskującej ciepło ze ścieków. Fot. Veolia

Dostarcza świeżą wodę po jej uzdatnieniu, odbiera i oczyszcza ścieki w woj. wielkopolskim. Ale liczy też - jako nieliczna w kraju spółka tego typu - emisje gazów cieplarnianych (GHG).

  • Aquanet to spółka 11 samorządów terytorialnych z woj. wielkopolskiego (ma 21 akcjonariuszy, w tym 10 miast i gmin oraz 11 osób fizycznych). Największy udział posiada  w niej miasto Poznań (77,3 proc.).
  • W 2019 r. grupa przyczyniła się do łącznej emisji 20,48 tys. ton CO2e. W porównaniu z 2018 r. była ona o 11,9 proc. mniejsza, przy wzroście przychodów o 4,5 proc. Na 1 mln zł przychodów przypadła w 2019 r. emisja względna 38,1 ton CO2e, o 15,7 pp. mniejsza rdr.
  • Zmniejszenie emisji GHG w 2019 r. przez grupę było efektem czterech głównych działań, w tym zwiększenia produkcji biogazu i jego spalania przez zespoły prądotwórcze, dzięki czemu otrzymała ona zieloną energię na własne potrzeby.
Jak zaznacza zarząd spółki Aquanet w „Raporcie społecznej odpowiedzialności 2019”, ona i grupa Aquanet oprócz takich celów, jak „osiąganie jak najlepszych efektów operacyjnych, biznesowych i inwestycyjnych”, stawia też „na skuteczne łączenie z obowiązkami zapewnienia najwyższych standardów jakości, bezpieczeństwa, a także wypełnianie naszych powinności społecznych i środowiskowych”.

Formalnie nie musi jeszcze liczyć emisji GHG, nie jest też do tego przymuszana wymogami konkurencji lub presją klientów. Ale to robi - od 2018 roku. Dlatego, że działalność opiera także na zasadach zrównoważonego rozwoju.

Taki wybór firma uzasadnia następująco: „W związku z coraz większym popytem na wodę oraz coraz mniejszą jej podażą za sprawą zmian klimatycznych, najważniejsze dla nas jest odpowiedzialne zarządzanie tym dobrem”.

Szczegółowo analizuje działalność na podstawie ponad 300 wskaźników, w tym właśnie gospodarki wodą i towarzyszącej temu emisji GHG.

Grupa

Aquanet to spółka 11 samorządów terytorialnych z woj. wielkopolskiego (ma 21 akcjonariuszy, w tym 10 miast i gmin oraz 11 osób fizycznych). Największy udział posiada niej miasto Poznań (77,3 proc.).

Podstawowa działalność grupy obejmuje pobór, uzdatnianie i dostawy wysokiej jakości wody oraz odbiór i oczyszczanie ścieków. Świadczy ona też wiele usług dodatkowych dla głównych sektorów (np. handlu, usług, budownictwa, opieki zdrowotnej, działalności związanej z kulturą).

Grupa ma do dyspozycji 17 ujęć wody, 16 stacji uzdatniania i 6 oczyszczalni ścieków. Jej sieć wodociągowa liczy 2485 km, a kanalizacyjna - 2263 km.

W 2019 r. wyprodukowała 50 598 tys. m sześc. czystej wody, a sprzedała 43 722 tys. m sześc. - o 3 proc. więcej rdr. Odebrała 41 487 tys. m sześc. ścieków.

Grupa ma ponad 100 tys. odbiorców wody, w tym zaopatruje w nią 900 tys. mieszkańców.

Struktura grupy Aquanet

Grupa Aquanet składa się z sześciu spółek. To

- Aquanet SA: opracowuje badania laboratoryjne dla klientów detalicznych i instytucjonalnych próbek wody, ścieków, osadów i gleb, a także żywności i powietrza;

- Aquanet Retencja: świadczy usługi retencji, odbioru i zagospodarowania wód opadowych i roztopowych;

- Terlan: buduje i modernizuje sieci wodno-kanalizacyjne, eksploatuje je, a ponadto buduje ujęcia i stacje uzdatniania wód;

- Lenker: oferuje usługi wynajmu maszyn budowlanych wraz z obsługą operatorską, badań technicznych pojazdów, serwisu samochodów (osobowych, dostawczych, ciężarowych) oraz maszyn budowlanych i rolniczych.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Aquanet debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.204.56.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
STRATEGICZNY PARTNER I INICJATOR SERWISU
  • partner serwisu
PARTNERZY PROJEKTU
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!