PARTNERZY PORTALU

Budimex debiutuje w Zielonym Indeksie

Budimex debiutuje w Zielonym Indeksie
W budownictwie kubaturowym można znacznie obniżyć zużycie energii i w efekcie emisję CO2 Fot. Budimex

Budimex jest jedną z największych firm budowlanych na polskim rynku - o ponad 50-letniej tradycji. We wszystkich segmentach wykonawstwa realizuje działania, które bezpośrednio lub pośrednio zmniejszają zużycie energii w różnej postaci, surowce i materiały, co ogranicza emisję gazów cieplarnianych.

  • Jak wynika z raportów Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), budynki są najbardziej znaczącymi „odbiorcami” energii w Unii Europejskiej, którym przypisuje się niemal 40 proc. całkowitego jej zużycia i wysoką emisję CO2, sięgającą 36 proc.
  • W 2019 roku łączny poziom emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na CO2e Grupy Budimex przekraczał 432 829,3 ton. W porównaniu z 655 634,8 tonami w 2018 roku (pierwszy rok, od którego grupa liczy emisje), poziom ten był zatem mniejszy o 34 proc.
  • Na sukces w postaci zmniejszenia emisji składa się wiele różnych działań - np. zakłady grupy w większym stopniu sięgają po technologie niskoemisyjne, lokują wytwórnie mas bitumicznych w pobliżu budowanych dróg, optymalizują bilans tzw. mas zimnych do wywiezienia, zwiększają w robotach udział materiałów odzyskanych, itp.

Dbałość o środowisko ma szczególne znaczenie w przypadku budowy kubaturowej. Jak wynika z raportów Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), budynki są najbardziej znaczącymi „odbiorcami” energii w Unii Europejskiej, którym przypisuje się niemal 40 proc. całkowitego jej zużycia i wysoką emisję CO2, sięgającą 36 proc.

„Specyfika naszego biznesu sprawia, że to co robimy, niesie długofalowe konsekwencje dla środowiska naturalnego i społeczeństwa” - stwierdza zarząd Budimeksu w raporcie CSR za 2019 rok. Dlatego jakość zastosowanych materiałów budowlanych, technologie niskoemisyjne i jakość realizacji wpływają nie tylko na bezpieczeństwo eksploatowanych obiektów, ale też i ich walory użytkowe, włącznie z pośrednim, późniejszym ograniczaniem emisji GHG.

Pierwszy z brzegu przykład, wcale nieoczywisty. Podczas budowy obwodnicy Olsztyna na drodze S51 wyzwaniem inżynieryjnym był 138-mio metrowy most na rzece Łynie. Budimex zastosował nowoczesne rozwiązania budowlane - kompozytowe zbrojenie konstrukcji, bardziej odporne na negatywne czynniki środowiskowe niż tradycyjne, a więc nie wymagające też kosztownych napraw wynikających np. z korozji. W łańcuchu eksploatacji i przyszłych napraw, oszczędził energię i potencjalną emisję spalin.

Obecnie Budimex – w konsorcjum firm i instytutów - pracuje nad innowacyjną technologią do wykorzystania w energetyce i ciepłownictwie. Ma ona zmniejszyć emisje substancji szkodliwych, pochodzących ze spalania węgla kamiennego w kotłach rusztowych (typu MCP).

Emisja GHG

W 2019 roku łączny poziom emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na CO2e Grupy Budimex przekraczał 432 829,3 ton. W porównaniu z 655 634,8 tonami w 2018 roku (pierwszy rok, od którego grupa liczy emisje) poziom ten był zatem mniejszy o 34 proc.

Na łączną pulę złożyła się w 2019 r. emisja 64 041,4 ton CO2e z bezpośredniej produkcji (scope 1), która była o 16,3 proc. mniejsza w porównaniu rdr, emisja 14 958,6 ton CO2e wynikająca z zakupionej energii elektrycznej i ciepła (scope 2) – mniejsza o 23,9 proc. niż w 2018 r. oraz 353 829,3 ton emisji pośredniej, powstającej w łańcuchy dostaw i wartości, którą obniżono o 36,7 proc.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Budimex debiutuje w Zielonym Indeksie

  • lubelak 2020-10-29 10:52:23
    na fotografi COZL - szpital onkologiczny - pomalowany tak bo ..... dominant krajobrazowy..... zbudowany na na kampuisie medycznego chodźkowo obok tego szpitatla jest 4 inne szpitale mniej niz 1,5 km od niego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNERZY SERWISU
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!