PARTNERZY PORTALU

CCC debiutuje w Zielonym Indeksie

CCC debiutuje w Zielonym Indeksie
Efektywność energetyczna ma oczywisty wpływ na emisje. Największe możlwości ich ograniczenia CCC upatruje w racjonalizacji zarządzania energią elektryczną. Fot. CCC

Co piąta para obuwia w Europie Środkowo-Wschodniej sprzedawana jest w jednym z ponad 1200 sklepów grupy kapitałowej CCC lub za pośrednictwem platformy e-commerce. Jeden z największych producentów butów na Starym Kontynencie nie uchyla się od działań na rzecz klimatu. I ma wyniki.

  • W 2019 roku Grupa CCC wyemitowała łącznie 69 062,2 ton CO2e. Ponad 93 proc. przypadło na emisje pośrednie, które były skutkiem wytwarzania kupowanej energii elektrycznej (60 proc.) i cieplnej.
  • Struktura emisji gazów cieplarnianych powoduje, że działania w celu ich ograniczania skupiają się głównie na zmniejszeniu zużycia prądu oraz samodzielnym pozyskiwaniu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
  • Grupa CCC realizuje program optymalizacji zarządzania energią elektryczną i testuje rozwiązania w wybranych salonach. Ich wprowadzenie w całej sieci pozwoli  zaoszczędzić ponad 8 proc. rocznego zużycia prądu.

Realizując założenia CSR, w tym politykę środowiskową, w 2019 roku grupa CCC przyjęła nową strategię korporacyjną „GO.22 na lata 2020-2022”. Głównym celem strategicznym, który CCC chce osiągnąć już do roku 2021, jest obniżenie - w porównaniu do śred­niej za lata 2015-2017 - wskaźników emisji zanie­czyszczeń do środowiska o 5 proc. Dotyczy to każdego z trzech obszarów: zużycia energii elektrycznej, emisji gazów cieplarnianych oraz ilości wytworzonych odpadów.

Emisje z poprawką

Grupa prezentuje pełne dane o emisji gazów cieplarnianych począwszy od 2019 roku, zgodnie z metodologią Greenhouse Gas Protocol (Corporate Accounting and Reporting Standard).

W pierwszym takim zestawieniu („Raport niefinansowy Grupy CCC za 2019 r.”) zarząd CCC SA poinformował, że łączne emisje gazów cieplarnianych powstających bezpośrednio w produkcji (tzw. scope 1) oraz pośrednio (w produkcji i zakupie energii elektrycznej i ciepła – scope 2), wyniosły 92 651,4 ton.

Jak informuje rzecznik prasowy CCC SA Daria Sulgostowska, po opublikowaniu raportu niefinansowego „został on poddany zewnętrznej weryfikacji, która obejmowała m.in. rewizję kalkulacji emisji gazów cieplarnianych. W tym procesie wykryte zostały nieścisłości w kalkulacjach i drobne zmiany dotyczące użytych wskaźników intensywności emisyjnej”.

Analizę przeprowadziła niezależna instytucja - Bureau Veritas.

Według nowych obliczeń, w 2019 roku Grupa CCC wyemitowała łącznie 69 062,2 ton CO2e. Zakres emisji ujęty jako scope 1 nie zmienił się (4 666,6 ton CO2e), natomiast zmniejszeniu uległa emisja z zakresu scope 2 (64 395,6 ton CO2e, pierwotnie - 87 984,8 ton).

Z nowego zestawienia wynika zatem, że tylko 6,8 proc. łącznej emisji CO2e przypadło na emisje bezpośrednie. Około 45 proc. emisji ujętej zakresem scope 1 było skutkiem spalania paliw wykorzystywanych do ogrzewania budynków, a reszta – skutkiem wykorzystywania paliw w pojazdach użytkowanych przez pracowników.

Zdecydowana większość (93,1 proc.) łącznych emisji gazów cieplarnianych generowanych w działalności operacyjnej Grupy CCC przypadała w 2019 r. na emisje pośrednie. W ponad 60 proc. były one skutkiem wytwarzania kupowanej energii elektrycznej, a pozostałe - kupowanej energii cieplnej.

Wskaźniki względne

W 2019 roku Grupa Kapitałowa CCC uzyskała 5 844,7 mln zł przychodów. Na 1 mln zł przychodów przypadło 11,82 ton CO2e (na 1 złoty przychodów - 0,01182 kg).

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: CCC debiutuje w Zielonym Indeksie

  • egon 2020-11-18 09:02:34
    Poprawa efektywności energetycznej godna uznania ale zakup energii wytworzonej w MEW to czysty marketing - od tego zakupu nie zwiększy się ilość energii produkowanej w elektrowniach wodnych, mix energetyczny pozostanie bez zmian. Gdyby, poza PV, sami zainwestowali w nowe moce MEW, to byłoby się rzeczywiście czym chwalić.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNERZY SERWISU
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!