Comarch debiutuje w Zielonym Indeksie

Comarch debiutuje w Zielonym Indeksie
Emisje bezpośrednie spółek grupy Comarch są pięciokrotnie mniejsze niż emisje pośrednie, towarzyszące produkcji kupowanego prądu. Fot. Comarch

Ten największy polski producent oprogramowania, obecny na światowym rynku informatycznym, jest przykładem relatywnie dużych, łącznych emisji gazów cieplarnianych, pomimo małych emisji bezpośrednich. Taką strukturę warunkuje specyfika firmy i krajowy miks energii. Zarazem nowoczesne urządzenia i instalacje grupy Comarch przyczyniają się do zmniejszania emisji, także pośrednio – przez klientów.

  • GK Comarch w 2019 r. przyczyniła się do łącznej emisji 16 501 ton CO2e, która była o 9,8 proc. mniejsza niż w 2018 r. Emisje bezpośrednie spółek grupy  były pięciokrotnie mniejsze niż emisje pośrednie, towarzyszące produkcji zużywanej przez firmę energii.
  • Kolejne wersja urządzeń i ich konfiguracje są zwykle mniej energochłonne. Ponadto urządzenia tej grupy można modernizować, wykorzystać po okresie eksploatacji w ramach recyklingu lub łatwo zutylizować.
  • Grupa rozwija produkty IT, które zmniejszają straty wody, energii elektrycznej i gazu, projektuje rozwiązania optymalizujące zużycie energii i materiałów.
Comarch, jeden z najważniejszych polskich podmiotów branży IT, koncentruje się  na projektowaniu, wykonywaniu i dostarczaniu systemów informatycznych, obejmujących: oprogramowanie, sprzęt komputerowy i sieciowy, usługi wdrożeniowe, szkoleniowe i eksploatacyjne.

Jak podkreślił Janusz Filipiak, prezes zarządu i współwłaściciel Comarch w rocznym sprawozdaniu finansowym, grupa dokłada starań, aby „skutecznie realizować misję rozpowszechniania na całym świecie tworzonej w Polsce innowacyjnej myśli technicznej”.

W szczególności w 2019 r. Grupa Comarch intensywnie rozwijała nową generację systemów telekomunikacyjnych dedykowanych technologii 5G, systemy lojalnościowe, systemy ERP, rozwiązania informatyczne dla medycyny oraz z zakresu Internet of Things.

Czy tego typu profil działalności produkcyjno-usługowej wpływa istotnie na przemiany dokonujące się w klimacie? Trudno przecież porównywać wpływ na klimat firm z tradycyjnego sektora przemysłu ciężkiego z podmiotami branży IT. Z drugiej strony sektor usług informatycznych to znaczący konsument energii. Odpowiedź nie jest więc jednoznaczna – z pewnością jego wpływu na zmiany klimatu nie można lekceważyć.

Emisje bezpośrednie

W 2018 roku grupa kapitałowa Comarch przyczyniła się do 2702 ton bezpośrednich emisji CO2e, określanych w metodologii raportowania emisji jako „zakres 1” (scope 1). Rok później ten poziom zwiększył się do 3152 ton, czyli o 16,7 proc.

To efekt głównie większego zużycia w 2019 r. benzyn (o 8,7 proc.) w porównaniu z 2018 r., co spowodowane było zwiększeniem liczby pojazdów we flocie Comarch „oraz zwiększeniem intensywności używania pojazdów wywołanego stałą ekspansją spółki”. Jednocześnie zużycie oleju napędowego w roku 2019 r. zmalało rdr o ok. 15,6 proc., bowiem stopniowo wycofywano z floty pojazdy z silnikami wysokoprężnymi.

Do obliczenia bezpośredniej emisji gazów cieplarnianych Comarch wykorzystał dane o zużyciu paliw napędowych pojazdów oraz gazu ziemnego używanego w budynkach spółki Comarch SA w Polsce. Uwzględniono również emisję węglowodorów HFC z nieszczelności instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Comarch debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.195.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNER STRATEGICZNY SERWISU
  • partner serwisu
PARTNERZY SERWISU
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!