Sklepy sieci Biedronka odwiedza codziennie 4 mln klientów. Jeśli nawet zwracają uwagę na prowadzone modernizacje i inwestycje, co zapewne część z nich nie wie, że chodzi tu nie tylko o komfort robienia zakupów i biznesową efektywność, ale także o zmniejszenie śladu węglowego.
- Grupa Jerónimo Martins w Polsce w 2019 r. przyczyniła się do łącznej emisji 955,99 tys. ton ekwiwalentu CO2e. W porównaniu z 2018 r. ich poziom zmalał o 1,44 proc., w tym emisje zakresu 1 i 2 o 4,9 proc.
- Jednym ze sposobów ograniczania emisji GHG w handlu jest modernizacja sklepów i centrów dystrybucji – między innymi z myślą o efektywności energetycznej. Po takich remontach zużycie energii w sklepach Biedronka spada średnio o 15 proc., w ślad za tym obniża się poziom emisji CO2.
- Wyzwaniem dla grupy JM są rosnące – także wraz z większą sprzedażą – emisje GHG w transporcie towarów. Sieć Biedronka modernizuje systematycznie flotę pojazdów, stosuje też system ograniczający puste przebiegi ciężarówek i emisje CO2.
Sieć Biedronka to perła w koronie zarówno jej portugalskiego właściciela Jerónimo Martins (dostarcza 70 proc. przychodów), jak i trzon grupy kapitałowej Jerónimo Martins w Polsce.
Grupa i jej struktura
Założycielem sklepów detalicznych o nazwie Biedronka (pierwszy powstał w kwietniu 1995 r.) był poznański przedsiębiorca Mariusz Świtalski, właściciel Elektromisu. Gdy dwa lata później odsprzedawał biznes portugalskiemu inwestorowi, sieć liczyła 210 sklepów.Sieć rozwijała się drogą organiczną (JM zainwestował w Polsce łącznie ponad 14 mld zł), ale i poprzez przejęcia. Sprzyjał temu dobry czas dla sklepów dyskontowych.
W końcu marca 2021 r. sieć liczyła 3130 sklepów Biedronka w ponad 1100 miejscowościach. Pod względem przychodów sklepy Biedronka tworzą największą sieć handlową w Polsce, z 25,7 proc. udziałem w sprzedaży (dane JM).
Oprócz sieci Biedronka, w skład grupy Jerónimo Martins w Polsce wchodzi sieć drogerii i aptek Hebe (ok. 270). Łącznie grupa ta jest największym prywatnym pracodawcą w Polsce, zatrudnia ponad 70 tys. osób.
Emisje GHG
Grupa Jerónimo Martins w Polsce, chociażby z racji skali działalności, emituje znaczne ilości gazów cieplarnianych. W 2019 r. łącznie wyniosły one 955,99 tys. ton i w porównaniu z 970 tys. ton w 2018 r. zmalały o 1,44 proc. Emisje zakresu 1 i 2 (tj. bez powstających w łańcuchu dostaw) spadły o 4,9 proc. rdr.Największy udział w 2019 r. - 68,5 proc. - miały emisje pośrednie zakresu 2, czyli powstające podczas produkcji kupowanej energii elektrycznej i cieplnej. W porównaniu z 2018 r. zmalały o 5,1 proc.
W łącznej emisji grupy w 2019 r. zbliżone były udziały emisji zakresu 1 - stanowiły 15,6 proc., zmalały rdr. o 4 proc. - oraz emisje zakresu 3 (powstające podczas transportu produktów do sklepów oraz podczas przetwarzania odpadów poprzez spalanie, kompostowanie lub ich składowanie bez odzyskiwania energii) - stanowiły 15,8 proc., wzrosły o 22,3 proc. w porównaniu z 2018 r.