Grupa Jerónimo Martins w Polsce debiutuje w Zielonym Indeksie

Grupa Jerónimo Martins w Polsce debiutuje w Zielonym Indeksie
Po modernizacji zużycie energii w sklepach Biedronka spada średnio o 15 proc., w ślad za tym emisja CO2. Fot. Jeronimo Martins

Sklepy sieci Biedronka odwiedza codziennie 4 mln klientów. Jeśli nawet zwracają uwagę na prowadzone modernizacje i inwestycje, co zapewne część z nich nie wie, że chodzi tu nie tylko o komfort robienia zakupów i biznesową efektywność, ale także o zmniejszenie śladu węglowego.

  • Grupa Jerónimo Martins w Polsce w 2019 r. przyczyniła się do łącznej emisji 955,99 tys. ton ekwiwalentu CO2e. W porównaniu z 2018 r. ich poziom zmalał o 1,44 proc., w tym emisje zakresu 1 i 2 o  4,9 proc.
  • Jednym ze sposobów ograniczania emisji GHG w handlu jest modernizacja sklepów i centrów dystrybucji – między innymi z myślą o efektywności energetycznej. Po takich remontach zużycie energii w sklepach Biedronka spada średnio o 15 proc., w ślad za tym obniża się poziom emisji CO2.
  • Wyzwaniem dla grupy JM są rosnące – także wraz z większą sprzedażą – emisje GHG w transporcie towarów. Sieć Biedronka modernizuje systematycznie flotę pojazdów, stosuje też system ograniczający puste przebiegi ciężarówek i emisje CO2.
Sieć sklepów Biedronka wpisała się mocno w mapę handlową Polski. Z badań zleconych przez zarząd tej sieci wynika, że więcej niż trzech na czterech Polaków (76 proc.) regularnie kupuje tam różne produkty, a połowa polskich rodzin traktuje Biedronkę jako główny sklep spożywczy. Zarząd podkreśla też, że 93 proc. artykułów dostępnych w jej sklepach to produkty pochodzące od polskich dostawców.

Sieć Biedronka to perła w koronie zarówno jej portugalskiego właściciela Jerónimo Martins (dostarcza 70 proc. przychodów), jak i trzon grupy kapitałowej Jerónimo Martins w Polsce.

Grupa i jej struktura

Założycielem sklepów detalicznych o nazwie Biedronka (pierwszy powstał w kwietniu 1995 r.) był poznański przedsiębiorca Mariusz Świtalski, właściciel Elektromisu. Gdy dwa lata później odsprzedawał biznes portugalskiemu inwestorowi, sieć liczyła 210 sklepów.

Sieć rozwijała się drogą organiczną (JM zainwestował w Polsce łącznie ponad 14 mld zł), ale i poprzez przejęcia. Sprzyjał temu dobry czas dla sklepów dyskontowych.

W końcu marca 2021 r.  sieć liczyła 3130 sklepów Biedronka w ponad 1100 miejscowościach. Pod względem przychodów sklepy Biedronka tworzą największą sieć handlową w Polsce, z 25,7 proc. udziałem w sprzedaży (dane JM).  

Oprócz sieci Biedronka, w skład grupy Jerónimo Martins w Polsce wchodzi sieć drogerii i aptek Hebe (ok. 270). Łącznie grupa ta jest największym prywatnym pracodawcą w Polsce, zatrudnia ponad 70 tys. osób.

Emisje GHG

Grupa Jerónimo Martins w Polsce, chociażby z racji skali działalności, emituje znaczne ilości gazów cieplarnianych. W 2019 r. łącznie wyniosły one 955,99 tys. ton i w porównaniu z 970 tys. ton w 2018 r. zmalały o 1,44 proc. Emisje zakresu 1 i 2 (tj. bez powstających w łańcuchu dostaw) spadły o 4,9 proc. rdr.

Największy udział w 2019 r. - 68,5 proc. - miały emisje pośrednie zakresu 2, czyli powstające podczas produkcji kupowanej energii elektrycznej i cieplnej. W porównaniu z 2018 r. zmalały o 5,1 proc.

W łącznej emisji grupy w 2019 r. zbliżone były udziały emisji zakresu 1 - stanowiły 15,6 proc., zmalały rdr. o 4 proc. - oraz emisje zakresu 3 (powstające podczas transportu produktów do sklepów oraz podczas przetwarzania odpadów poprzez spalanie, kompostowanie lub ich składowanie bez odzyskiwania energii) - stanowiły 15,8 proc., wzrosły o 22,3 proc. w porównaniu z 2018 r.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Jerónimo Martins w Polsce debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.47.87
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
STRATEGICZNY PARTNER I INICJATOR SERWISU
  • partner serwisu
PARTNERZY PROJEKTU
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!