Grupa Kapitałowa PZU debiutuje w Zielonym Indeksie

Grupa Kapitałowa PZU debiutuje w Zielonym Indeksie
GK PZU na 2020 r. zaplanowała wiele działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych i spalin. Fot. mat. pras.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Piotr Stefaniak
    PS
  • Dodano: 02-09-2020 13:47

Grupa Kapitałowa PZU jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-wschodniej, z aktywami skonsolidowanymi wartości ponad 340 mld zł. Właśnie opublikowała, po raz pierwszy, informacje dotyczące bezpośrednich oraz pośrednich emisji gazów cieplarnianych. Tylko w ciągu roku zmniejszyła łączne emisje o 6,2 proc.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

Prezentując dane, Grupa PZU realizuje cel, jakim jest „odpowiada na rosnące wymagania i oczekiwania interesariuszy, inwestorów i analityków”.

Grupa podaje dane za lata 2018 i 2019 w trzech transparentnych układach: emisji, które spowodowała bezpośrednio (spalanie paliw w źródłach stacjonarnych i mobilnych firmy, emisje powstałe w wyniku zachodzących procesów technologicznych oraz ulatniających się czynników chłodniczych), emisji pośrednich (zakupione wraz z energią elektryczną, cieplną, chłodniczą) oraz innych pośrednich emisji powstałych w całym łańcuchu wartości (wytworzenia surowców lub półproduktów, zagospodarowania odpadów, transportu, podróży służbowych pracowników, itp.).

Emisje bezpośrednie w 2019 r. (ujęcie pierwsze) wyniosły 30,5 tysiąca ton CO2e (dwutlenku węgla ekwiwalentnego - jednostki przeliczeniowej dla innych gazów cieplarnianych) , w porównaniu do 31,4 tysiąca ton CO2e w 2018 roku (-2,9 proc. rdr). Spadek wynikał głównie z niższych emisji wynikających „z wycieków czynników chłodniczych w PZU i PZU Życie”. Ponadto spadek był efektem tego, że PZU i PZU Życie rozpoczęły montaż urządzeń klimatyzacyjnych z nowym, ekologicznym czynnikiem chłodniczym R32, który ma trzykrotnie niższy wskaźnik GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego) w porównaniu do standardowych czynników. Zmalało też zużycie gazu ziemnego i oleju opałowego, co jest skutkiem łagodnej zimy oraz zużycie oleju napędowego, na rzecz wzrostu zużycia benzyny.

Emisje pośrednie w grupie PZU wyniosły 113,9 tysiąca ton CO2e w porównaniu do 122,1 tysiąca ton w 2018 roku (-6,7 proc.). Spadek wynikał głównie z niższego zużycia energii cieplnej, m.in. na skutek łagodniejszej zimy.

Najbardziej w ciągu roku zmalały emisje wyliczone w łańcuchu dostaw, a przypisane Grupie. W 2019 r. wyniosły one 23 tysiące ton CO2e wobec 24,9 tysiąca ton w 2018 roku (-7,6 proc.). Spadek był efektem przede wszystkim zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

Łącznie GK PZU przyczyniła się w 2019 r. do emisji 167,45 tys. ton CO2e, w porównaniu ze 178,44 tys. w 2018 r., czyli zmniejszyła je o 6,2 proc.

W końcu 2019 r. GK PZU zatrudniała 41,04 tys. pracowników (o 1,7 proc. mniej rdr). Na jednego pracownika przypadło zatem w 2019 r. 4080 kg łącznej emisji CO2e, w porównaniu z 4275 kg w 2018 r., tj. o ok. 4,6 proc. mniej.

W 2019 r. na 1 zł skonsolidowanych przychodów (wartości 343,34 mld zł) przypadało 4,88 kg emisji CO2e, w porównaniu z 5,43 kg w 2018 r., czyli wskaźnik ten poprawił się o 10,1 pp.

GK PZU na 2020 r. zaplanowała wiele działań ograniczających emisję. Wymienia kolejne urządzenia klimatyzacyjne na nowsze, z czynnikiem R32. Kupuje energię elektryczną z OZE (spółki otrzymają od dostawcy energii elektrycznej certyfikat). Realizuje działania podnoszące efektywność energetyczną – m.in. przez montaż w wybranych nieruchomościach kompensatorów mocy (ogranicza to o ok. 90 proc. pobór energii), montaż oświetlenia LED, montaż ogniw fotowoltaicznych na dachach budynków biurowych.

Wśród działań oszczędzających ciepło są m.in. termomodernizacje kolejnych budynków i wymiana wyeksploatowanych kotłów grzewczych na nowoczesne, wysokoefektywne urządzenia.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Kapitałowa PZU debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.132.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
STRATEGICZNY PARTNER I INICJATOR SERWISU
  • partner serwisu
PARTNERZY PROJEKTU
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!