PARTNERZY PORTALU

Grupa Kęty debiutuje w Zielonym Indeksie

Grupa Kęty debiutuje w Zielonym Indeksie
GK Grupa Kęty SA, jako lider polskiego rynku aluminium, wyznacza trendy także w dekarbonizacji działalności. Fot. GK Kęty SA

W nowej strategii do roku 2025 Grupa Kapitałowa Grupa Kęty SA stawia na rozwój organiczny i przewiduje „dynamiczny wzrost” sprzedaży i zysków, przekraczający „spodziewane tempo rozwoju rynków w każdym z segmentów”. Oprócz trzech celów biznesowych czwartym jest „odpowiedzialność środowiskowa i społeczna”.

  • Grupa Kapitałowa Grupa Kęty SA to lider polskiego rynku aluminium z 65-letnim doświadczeniem w przetwórstwie aluminium, z dużym wolumenem produkcji wyrobów  i  udziałem w krajowym rynku profili i komponentów aluminiowych.
  • W 2020 r. emisja gazów cieplarnianych GK Grupy Kęty SA wyniosła 167,19 tys. ton CO2e (obliczona metodą location-based), czyli w porównaniu z 2019 r. była o 6,4 proc. większa. To efekt wzrostu produkcji wyrobów, ale także rozszerzonego zakresu raportowania emisji GHG.
  • Grupa zakłada dalszą redukcję śladu węglowego w procesie produkcyjnym i „podążanie w kierunku neutralności klimatycznej”. Do 2025 r. Kęty chcą obniżyć ślad węglowy o 15 proc. w porównaniu z rokiem bazowym 2016.

Zarząd Grupy wychodzi z założenia, że największym wyzwaniem współczesności będzie przeciwdziałanie zmianom klimatu. Dlatego grupa opracowała nową politykę klimatyczną.

Przyjęte w niej cele służą „wdrażaniu rozwiązań neutralnych dla środowiska, ograniczeniu śladu węglowego wyrobów, ułatwieniu ponownego ich wykorzystania oraz zwiększają udział materiałów z recyklingu w procesach wytwórczych”. Dzięki temu wpisują się w przedstawioną przez Komisję Europejską wizję przyszłości neutralnej dla klimatu, ujętą w polityce klimatyczno-energetycznej do roku 2030 oraz w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Aluminiowa Grupa i jej segmenty

Grupa Kapitałowa Grupa Kęty SA jest liderem polskiego rynku aluminium. Zarówno z powodu ponad 65-letniego doświadczenia w przetwórstwie aluminium, jak i pod względem wolumenu produkcji wyrobów z niego - ma np. 25-proc. udział w krajowym rynku profili i komponentów aluminiowych. Grupa działa w skali globalnej, obsługując klientów z 57 krajów.

Jednostką dominującą GK Grupy Kęty SA jest spółka Grupa Kęty SA. Jej akcje są od 1996 r. notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i wchodzą w skład indeksu mWIG40. Spółka ta stoi też na czele jednego z trzech segmentów biznesowych - produkcji profili i komponentów aluminiowych (segment wyrobów wyciskanych - SWW).

Dwa pozostałe segmenty:

- projektowanie i produkcja systemów architektonicznych oraz zewnętrznych rolet aluminiowych (segment systemów aluminiowych – SSA ). Lider segmentu to Aluprof, który jest jednym z wiodących europejskich dystrybutorów systemów aluminiowych dla budownictwa.
- produkcja opakowań giętkich (segment opakowań giętkich - SOG) – z liderem Alupol Packaging SA.
Do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA należą łącznie 24 spółki, w tym 23 zależne, z czego 15 za granicą.

 Patrz też: Grupa Kęty rozważa sprzedaż trzech spółek zależnych

Struktura produkcji i zatrudnienie

W 2020 r. segment SWW miał 35,3  proc. udział w łącznych przychodach, segment SSA - 32,3 proc., a SOG - 25,4 proc. Pozostałe przychody przypadły na usługi, w tym budowlane. Na eksport wyrobów przypadało 49 proc. łącznych przychodów grupy.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Kęty debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNERZY SERWISU
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!