Grupa Lentex debiutuje w Zielonym Indeksie

Grupa Lentex debiutuje w Zielonym Indeksie
Produkcji spółek grupy Lentex towarzyszy względnie duże zużycie energii, co z kolei powoduje emisje GHG. Fot. Lentex

Spółki grupy Lentex, producenta wykładzin, włóknin i materiałów dla budownictwa,  poszukują nie tylko nowych rozwiązań i zastosowań dla produkowanych wyrobów, ale i sposobów zmniejszenia śladu węglowego swojej działalności. Stawiają przede wszystkim na efektywność energetyczną procesów produkcyjnych.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

  • W 2020 r. GK Lentex przyczyniła się do łącznej emisji ponad 4340 ton CO2e. To o 24,9 proc. więcej niż w 2019 r., przy wzroście przychodów o 16,1 proc.
  • W Lentex S.A. głównym źródłem energii wykorzystywanej w procesach suszenia wyrobów jest gaz ziemny, którego zużycie rośnie wraz z wolumenem produkcji. Natomiast źródłami emisji do atmosfery w Gamrat S.A. są źródła technologiczne, oparte na kupowanej energii elektrycznej.
  • Działania spółek grupy mają na celu korzystanie w racjonalny i oszczędny sposób z energii. Pomagają w tym audyty energetyczne przeprowadzane przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne.
Lentex to jeden z największych w Polsce producentów elastycznych wykładzin mieszkaniowych i do innych obiektów, począwszy od sportowych, do użyteczności publicznej, z PVC oraz włóknin. Produkty te stosowane są także w branżach: motoryzacyjnej, sanitarno-higienicznej, technicznej, budowlanej, meblarskiej, odzieżowej, obuwniczej, ogrodniczej czy filtracyjnej.

Rozbudowana struktura

Lentex SA jest jednostką dominującą, stojącą na czele grupy kapitałowej o tej samej nazwie. Spółka ta została utworzona w wyniku przekształcenia w czerwcu 1995 r. przedsiębiorstwa państwowego o nazwie Śląskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Lentex” w Lublińcu. Od maja 1997 r. Lentex SA jest spółką publiczną, notowaną na GPW w Warszawie.

W skład grupy kapitałowej Lentex wchodzą obecnie:

- spółka produkcji wykładzin - ZCP Wykładzin oraz

- grupa kapitałową Gamrat.

Grupę kapitałową Gamrat tworzą z kolei:

- jednostka dominująca Gamrat SA (produkcja i sprzedaż hurtowa materiałów budowlanych),

- Gamrat WPC (produkcja i sprzedaż hurtowa materiałów budowlanych),

- PD Profil (sprzedaż systemów rynnowych stalowych oraz systemów rynnowych i podsufitki z PVC) oraz

- grupa kapitałowa Devorex z siedzibą w Płowdiw w Bułgarii (produkcja systemów odwadniania dachów i systemów odwodnień liniowych, produkcja rur i kształtek polipropylenowch, przetwórstwo polimerów, itp.).

Z kolei według stanu na koniec 2020 r. grupę kapitałową Devorex tworzyły:

- jednostka dominująca niższego szczebla Devorex EAD,

- Devorex Distribution RO Rumunia.

Gaz i energia – trudne uwarunkowania emisji GHG

W spółkach grupy emisja gazów cieplarnianych (GHG), w tym CO2, jest bardzo zróżnicowana.

Lentex S.A. od lat stawia na gaz ziemny, jako główne źródło energii wykorzystywane w procesach suszenia wyrobów. Tylko w 2020 r. jego zużycie wzrosło o 24 proc. rdr (do 2 190 tys. m3), przy czym relacja zużycia gazu do przychodów wzrosła z 0,55 proc. w 2019 r. do 0,59 proc. w 2020 r. Spalanie gazu w piecach przyczynia się do największego wolumenu zanieczyszczenia z kotłowni gazowej i agregatów.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Lentex debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.132.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
STRATEGICZNY PARTNER I INICJATOR SERWISU
  • partner serwisu
PARTNERZY PROJEKTU
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!