Działalność usługowa Grupy Orbis powoduje sporą emisję gazów cieplarnianych (GHG). Głównie z powodu zużywanego prądu, który kupują jej spółki. Największy polski operator hotelowy realizuje kompleksowy program zrównoważonego rozwoju, którego elementem jest ograniczanie emisji gazów cieplarnianych.
- W 2019 r. zarząd Orbis SA podjął decyzję o transformacji firmy i podziale linii biznesowych na części: serwisową (która została sprzedana 31 października Accor SA) oraz obejmującą własność nieruchomości hotelowych. Kontynuowana jest współpraca z Accorem, strategicznym partnerem i akcjonariuszem Orbisu od 20 lat.
- W 2019 r. grupa Orbis przyczyniła się do łącznej emisji blisko 78,2 tys. ton CO2e, której poziom zmalał w porównaniu do 2018 r. o 2,6 proc. W łącznej emisji aż 98 proc. GHG przypada na emisje pośrednie, powstające w procesie produkcji zużywanego przez spółki grupy prądu i ciepła.
- Przeciwdziałając zmianom klimatu, zarząd Orbis realizuje wieloletni program zrównoważonego rozwoju „Planet 21” (2016-2020). Wcześniejszy podobny program podlegał audytowi i pozwolił przyjąć konkretne rozwiązania ograniczania np. zużycia energii.
W toku przekształceń
W 2019 roku zarząd Orbis SA podjął decyzję o transformacji firmy i podziale linii biznesowych na część serwisową, obejmującą umowy franczyzy i o zarządzanie (tzw. asset light), oraz na część obejmującą własność nieruchomości hotelowych (tzw. asset heavy).Cała hotelowa działalność serwisowa prowadzona przez Orbis S.A. i jego wybrane spółki zależne, sprzedana została 31 października 2019 r. na rzecz spółek francuskiego przedsiębiorstwa operującego na rynku turystycznym - Accor SA.
Transakcja sprzedaży obejmowała w szczególności prawa i obowiązki wynikające z umów licencyjnych zawartych w styczniu 2015 roku pomiędzy Accor i Orbis SA oraz Soluxury HMC i Orbis SA. Na jej podstawie Orbis S.A. był wyłącznym licencjodawcą marek Accor w 16 krajach Europy Środkowo-Wschodniej do 2035 roku (z czego przez minimum 10 lat na wyłączność).
Umowa z października 2019 r. dotyczyła także zbycia zarządzania hotelami oraz umowy franczyzy, którą objętych było 45 hoteli.
Jednocześnie 31 października ub. roku Orbis zawarł ze spółką Accor długoterminowe umowy o zarządzanie, które objęły wszystkie hotele własne lub dzierżawione przez Grupę Kapitałową Orbis. Accor jest więc nadal strategicznym partnerem i akcjonariuszem Orbisu. Transakcja daje możliwość korzystania przez Orbis ze wszystkich 39 marek hotelowych w portfolio Accoru, co jest wartością dodaną przy rozwoju sieci hoteli.
Emisje gazów cieplarnianych
Sieć hotelowa grupy Orbis liczy ok. 9000 pokoi. To one, wraz z pozostałą częścią hotelową, są głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Ich poziom w 2019 r. wyniósł 78 195,60 ton CO2e. W porównaniu do 2018 r. zmalał o 2,6 proc.Było to możliwe głównie na skutek zmniejszenia o 2 proc. zużycia zakupionej energii elektrycznej oraz o 5,9 proc. zużycia energii cieplnej z sieci miejskiej, przy których produkcji powstaje GHG. Właśnie na te emisje pośrednie, należące do zakresu (scope) 2, przypadała w 2019 roku zdecydowana większość (98 proc.) udziału w łącznych emisjach gazów cieplarnianych generowanych przez grupę Orbis.