PARTNERZY PORTALU

Grupa SuperDrob debiutuje w Zielonym Indeksie

Grupa SuperDrob debiutuje w Zielonym Indeksie
Wyzwaniem inwestycyjnym dla Grupy SuperDrob na lata 2020-21 jest montaż instalacji fotowoltaicznych we wszystkich zakładach. Fot. SuperDrob

SuperDrob, grupa kapitałowa wywodząca się z rodzinnej firmy, to jeden z szybko rozwijających się podmiotów polskiej branży spożywczej. Tylko w ostatnich pięciu latach zwiększała przychody w dwucyfrowym tempie. Tak szybki rozwój i technologie stosowane w zakładach rodzą określone skutki dla środowiska naturalnego. Firma radzi sobie i z tymi wyzwaniami.

  • Produkcja chłodu jest w zakładach SuperDrobu głównym źródłem emisji związanej ze zużyciem energii. Podnoszenie efektywności energetycznej to najskuteczniejszy sposób zmniejszania emisji gazów cieplarnianych.
  • Grupa zamierza inwestować w energetyczną "autonomię" – głównie w fotowoltaikę i gaz.
  • Modernizowany zakład w Goleniowie będzie jednym z najnowocześniejszych i energooszczędnych obiektów tego typu w Polsce.

W 2019 roku GK SuperDrob uzyskała 1,77 mld zł przychodów, wobec 934 mln w 2017 r. Szybki rozwój oznacza wzrost oddziaływania na środowisko, ale skalę można ograniczać. Przede wszystkim przez podnoszenie efektywności energetycznej procesów.

Grupa kapitałowa SuperDrob rośnie wraz z rynkiem krajowym i eksportem (ma on ok. 44-proc. udział w łącznej sprzedaży), jak również dzięki automatyzacji i powiększaniu mocy przetwórczych oraz akwizycjom. Obecnie w jej skład wchodzi siedem zakładów – przejęte są właśnie modernizowane.

Efektywny chłód

Ze względu na specyfikę działalności, wymagającej utrzymywana na stałym, niskim poziomie temperatury miejsc pracy, zakłady produkcyjne zużywają dużo energii elektrycznej. Najwięcej pochłaniają maszynownie chłodnicze – ponad 92 proc. poboru całej energii elektrycznej. To właśnie wokół zmniejszenia energochłonności, a zatem i pośrednio emisji gazów cieplarnianych, koncentruje się większość planów inwestycyjnych zarządu.

Dotychczas w każdym z zakładów zainstalowane zostały nowoczesne systemy monitorujące temperaturę. Dzięki przesyłaniu online informacji o zmianach temperatury, można nie tylko zachować wymagane reżimy technologiczne, ale i szybciej reagować oraz lepiej gospodarować energią.

W latach 2018-19 grupa zrealizowała wiele mniejszych inwestycji, obejmujących montaż tuneli zamrażalniczych, uszczelnienie instalacji amoniakalnych i osłon termicznych dla zaworów, izolacje zimno- i ciepłochronne (np. odkamienianie skraplaczy maszynowni chłodniczej).

„Tymi małymi krokami osiągamy wielkie cele, dzięki którym w 2019 roku udało nam się obniżyć zapotrzebowanie na energię elektryczną o 1,3 proc. GJ w skali roku, liczoną na tonę produkcji”, informuje zarząd.

W 2019 r. Grupa zużyła 601 248,00 GJ energii elektrycznej, o 13,7 proc. więcej niż rok wcześniej, ale przy wzroście sprzedaży o 18,7 proc. liczonej rdr.

SuperDrob wytwarza zarówno prąd i ciepło samodzielnie (ok. 63 proc. zużycia), jak i kupuje je na zewnątrz. Własna produkcja energii oparta jest na spalaniu węgla i gazu.

Emisja gazów cieplarnianych

W 2019 roku grupa SuperDrob odpowiedzialna była za emisję 28 398,3 ton gazów cieplarnianych, w przeliczeniu na CO2e. Ich wolumen był to o 3,8 proc. większy niż rok wcześniej (27 361,6 ton).

Są to dane w tzw. ujęciu scope 1, tj. obejmują emisje z bezpośredniej produkcji. Nie uwzględniają emisji pośredniej wynikającej z: zakupu energii elektrycznej i cieplnej (scope 2) oraz powstającej w łańcuchu dostaw (scope 3).

W ponad 99,9 proc. emisja CO2e pochodziła z procesów chłodniczych i wytwarzania pary, reszta - węglowodorów fluoru (HFC).

Wskaźniki relatywne

W 2019 r. przychody grupy SuperDrob wzrosły o 18,7 proc. w porównaniu do 2018 r., natomiast emisja CO2e na 1 zł przychodów (0,016 kg) zmalała o 11,1 proc. (0,018 kg w 2018 r.).

Na 1 mln zł przychodów w 2019 roku emisje Grupy wyniosły zatem 16 ton, w porównaniu z 18 tonami w 2018 r.

Na 1 zł EBITDA przypadło w 2019 r. 0,4636 kg CO2, w porównaniu z 0,6575 w 2018 r., czyli ich poziom zmalał o 29,5 proc., przy wzroście wartości EBITDA o 47,2 proc. (odpowiednio: 61,26 i 41,62 mln zł).

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Grupa SuperDrob debiutuje w Zielonym Indeksie

  • Ej redaktorzyno 2020-10-26 17:57:38
    Produkcja chłodu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNERZY SERWISU
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!