Grupa Torpol debiutuje w Zielonym Indeksie

Grupa Torpol debiutuje w Zielonym Indeksie
Głównym źródłem bezpośrednich emisji było spalanie paliw przez własny tabor, pracujący na wielu placach budów Fot. Torpol

Grupa Torpol jest jedną z największych firm budownictwa infrastrukturalnego (kolejowego) w Polsce. Jej działalność operacyjna powoduje spore emisje gazów cieplarnianych, a jednocześnie przyczynia się do rozwoju kolei i pośrednio do ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne.

 • W strukturze łącznych emisji grupy Torpol w 2019 r. dominowały emisje bezpośrednie (95,6 proc. udziału). Głównym ich źródłem (98,3 proc.) było spalanie paliw używanych w transporcie.
 • Torpol przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności korzystania z transportu kolejowego – najczystszego środka transportu lądowego o emisji 20,3 g CO2/tonokilometr przewiezionego ładunku.
 • W strukturze organizacyjnej Torpol SA w 2019 r. utworzono nową komórkę oraz stanowisko pełnomocnika zarządu ds. ochrony środowiska, zatrudniając eksperta spoza organizacji.

W ciągu 30 lat Torpol z małej firmy rodzinnej z siedzibą w Poznaniu wyrósł na jednego z liderów branży kolejowego budownictwa infrastrukturalnego. W 2019 r. Grupa Torpol zajmowała pod względem przychodów trzecie miejsce w Polsce w tym sektorze gospodarki.

Beneficjent kolejowego boomu

Tę pozycję zawdzięcza m.in. zdobytym kompetencjom załogi w realizacji wielobranżowych kontraktów kolejowych, a także rozbudowanemu, specjalistycznemu parkowi maszynowemu.

Grupa jest niewątpliwie beneficjentem fali wielkich inwestycji na kolei, w tym realizowanego od 2016 roku Krajowego Programu Kolejowego – KPK (do 2023 r.), w którym ujęto po korektach 233 zadania inwestycyjne o wartości 75,5 mld zł. Według zapowiedzi głównego inwestora, PKP Polskie Linie Kolejowe, są już gotowe projekty do realizacji, współfinansowane ze środków unijnych z nowej perspektywy finansowej 2021-27.

KPK ma szereg podprogramów, w tym: modernizacji rozjazdów, utrzymania i remontów torów, Kolej+ (cel – budowa linii kolejowych do miast liczących ponad 10 tys. mieszkańców, a nie mających dostępu do kolei), modernizacji 188 dworców. W 2020 r. doszedł program budowy 200 przystanków kolejowych. W perspektywie najbliższych lat jest też planowana realizacja tzw. komponentu kolejowego, towarzysząca budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Na stymulowanym w ten sposób rynku na koniec trzeciego kwartału 2020 roku Grupa Torpol zbudowała portfel zamówień o wartości ok. 2 mld zł netto (bez udziału konsorcjantów), który pozwala na prowadzenie prac budowlanych do 2022 roku włącznie.

W skład grupy w końcu października 2020 r. wchodziły spółki: Torpol SA (wiodąca), oddział norweski (Norge NUG), Torpol Oil&Gas oraz trzy spółki w likwidacji - Afta, Lineal i Torpol d.o.o. (w Chorwacji).

Emisje z paliw i energii

Działalność operacyjna prowadzona przez Grupę wywiera również wpływ na otoczenie społeczne i środowisko naturalne. „Mając tego pełną świadomość prowadzimy działalność zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialności społecznej biznesu” - informuje zarząd w „Raporcie zrównoważonego rozwoju GK i Torpol SA 2019”.

Jedno z zadań ujętych w strategii CSR Grupy to ograniczenie zanieczyszczenia powietrza.

Głównymi źródłami bezpośrednich zanieczyszczeń powietrza w działalności Torpolu są: flota samochodowa, emisje wynikające z pracy taboru i sprzętu kolejowego wykorzystywanego podczas robót budowlanych, kotłownia oraz nagrzewnice w bazie sprzętowej w Koninie.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Torpol debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.194.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • partner serwisu
PARTNER SERWISU

  ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

  NEWSLETTER

  Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

  Polityka prywatności portali Grupy PTWP

  Logowanie

  Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

  Nie pamiętasz hasła?

  Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!