PARTNERZY PORTALU

ING Bank Śląski debiutuje w Zielonym Indeksie

ING Bank Śląski debiutuje w Zielonym Indeksie
ING Bank Śląski konsekwentnie działa na rzecz dekarbonizacji – poprzez politykę kredytową i inwestycyjną oraz minimalizując własny ślad węglowy. Fot. PTWP

Jeszcze w tej dekadzie ING Bank Śląski ma szanse radykalnie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Tylko w 2020 r. zmniejszył je o 1/3 rok do roku. Takie efekty są konsekwencją wcześniej podjętych działań – np. korzystania od 2016 r. z zielonej energii – a także kontynuacji czy przyspieszenia pewnych aktywności.

  • ING Bank Śląski to ogólnopolski, uniwersalny bank komercyjny, świadczący usługi dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Według danych na koniec 2020 r., był piątym co do wielkości bankiem w Polsce pod względem aktywów oraz liczby klientów.
  • Wolumen łącznych gazów cieplarnianych w grupie kapitałowej ING Bank Śląski został zredukowany aż o 33,1 proc. w porównaniu z 2019 r. W relacji do roku bazowego (2014), bank zredukował o 89 proc. swój całkowity ślad węglowy.
  • Bank nie inwestuje i nie kredytuje projektów, które niosą „szczególnie wysokie ryzyko negatywnego wpływu na środowisko naturalne”. Zarazem finansuje projekty instalacji OZE, których wartość sięgała w 2020 r. kwoty 920 mln zł. Dzięki ich realizacji, moc takich instalacji wzrośnie o 490 MW.

Jak podkreśla zarząd banku w raporcie rocznym 2020, kierunek jego działania „związany jest m.in. ze zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością społeczną”. Bank realizuje projekty przyczyniające się do obniżenia własnego śladu węglowego, a jednocześnie  kontynuuje politykę ogłoszoną w Deklaracji Ekologicznej w 2017 r. oraz politykę zakładającą pośrednie oddziaływanie na klientów, by przyjmowali działania sprzyjające ochronie środowiska i klimatu.

Grupa kapitałowa – piąty bank w kraju

ING Bank Śląski to ogólnopolski, uniwersalny bank komercyjny, świadczący usługi dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Poprzez podmioty zależne grupa ta prowadzi także działalność leasingową i faktoringową, w zakresie pośrednictwa i obrotu nieruchomościami, wynajmu nieruchomości, doradztwa i pośrednictwa finansowego oraz świadczy inne usługi finansowe.

Bank ten powstał w 1988 r. w wyniku wyodrębnienia ze struktur NBP i – jako przedsiębiorstwo państwowe – nosił nazwę Bank Śląski. W 1991 r. został przekształcony w spółkę akcyjną, w 1994 r. jego akcje trafiły na Giełdę Papierów Wartościowych. Od 1996 r. większościowym udziałowcem banku jest holenderska ING Bank NV (ma 75 proc. akcji), a mniejszościowym – Aviva OFE Aviva Santander (8,4 proc.).

Według danych na koniec 2020 r., ING Bank Śląski był piątym co do wielkości bankiem w Polsce pod względem aktywów oraz liczby klientów (4,2 mln indywidualnych – o 359 tys. więcej rdr., 485,9 tys. z segmentu korporacyjnego – przybyło 76,8 tys.). Miał 9,3 proc. udziału w łącznych kredytach udzielonych w Polsce. Jego sieć liczyła 155 oddziałów (bez tradycyjnej obsługi kasowej), a ponad połowa klientów indywidualnych korzystała z bankowości elektronicznej.

Jak podkreśla zarząd, na wysokim poziomie pozostawało bezpieczeństwo banku i środki klientów. Na przykład łączny współczynnik kapitałowy na koniec 2020 r. wynosił 18,72 proc., czyli o 7,72 p.p. powyżej wymogów regulacyjnych.

Emisje gazów cieplarnianych

W 2020 r. działalność bezpośrednia grupy ING Bank Śląski przyczyniła się do emisji 203 ton gazów cieplarnianych (w przeliczeniu na CO2e), która była mniejsza o 25,1 proc. w porównaniu z 2019 r.

Emisje pośrednie zakresu 2 (powstające głównie podczas produkcji zużywanej energii elektrycznej i cieplnej) wyniosły  1 155 ton, ale zredukowano je o 30,3 proc. rdr. Natomiast emisje pośrednie zakresu 3 (w łańcuchu działalności) sięgały 828 ton. Także je zmniejszono – o 38,3 proc. w porównaniu z 2019 r.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ING Bank Śląski debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.112.140
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!