mBank debiutuje w Zielonym Indeksie

mBank debiutuje w Zielonym Indeksie
Grupa mBanku obniżyła emisję własną GHG, przeprowadzając się do nowoczesnych, energooszczędnych budynków. Fot. mBank

Bankowość nie należy do sektorów o wysokiej emisyjności gazów cieplarnianych. mBank sam obniża emisje, ale przede wszystkim wpływa na emisyjność i klimat pośrednio. Sektor bankowy stymuluje prośrodowiskowe zmiany  poprzez ukierunkowaną politykę kredytową - wspierając klientów w realizacji projektów dekarbonizacyjnych.

  • mBank należy do największych banków w Polsce, np. pod względem wysokości aktywów i liczby klientów, co oznacza duże możliwości jego oddziaływania na udzielane kredyty na cele proklimatyczne.
  • GK mBanku w 2020 r. przyczyniła się do emisji 9 371,4 ton CO2. W porównaniu z rokiem 2019 był on mniejszy o prawie 40 proc., a w porównaniu z 2018 r. – o blisko 43 proc.
  • Wartość finansowania nowych odnawialnych źródeł energii przez mBank w latach 2018 -2020 wyniosła 1 970 mln zł. Kwotą ok. 720 mln zł bank wsparł projekty PV. Efektem wszystkich tych inwestycji będzie produkcja ok. 1 440 MW czystej energii rocznie.
W raporcie niefinansowym za 2020 r. zarząd mBanku podkreśla, że udzielane klientom z różnych branż finansowanie ma duże znaczenie w ochronie klimatu: „Możemy zmniejszać swój wpływ głównie przez ograniczanie finansowania klientów z branż istotnych z punktu widzenia polityki klimatycznej UE”.

A skala działalności jest znacząca – grupa mBanku zajmuje np. trzecie miejsce w  internetowym „Rankingu kont osobistych” (październik 2021 r.), czy piąte pod względem liczby klientów (dane z rankingu na III kwartał 2020 r.) i pod względem wysokości aktywów.

Grupa kapitałowa

Jednostką dominującą grupy jest mBank S.A. To spółka zarejestrowana w Polsce, której akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jej dominującym akcjonariuszem jest Grupa Commerzbank AG (69,27 proc.), drugi co do wielkości bank w Niemczech.

Protoplastą mBanku był Bank Rozwoju Eksportu, powołany uchwałą Rady Ministrów z 20 czerwca 1986 r. Akcjonariusze w marcu 1999 r. podjęli uchwałę o zmianie nazwy na BRE Bank SA, a w kwietniu 2013 r. – na mBank. Bank świadczy usługi dla osób prawnych i fizycznych, krajowych i zagranicznych, zarówno w złotych jak i w walutach obcych.

Patrz też: Koszty ryzyka prawnego mBank-u dla kredytów w CHF to 436,8 mln zł

W skład grupy kapitałowej mBank wchodzi ponadto:

- sześć spółek z sektora bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej (mBank Hipoteczny, mFaktoring, Leasing, Asekum, G-INVEST, Tele-Tech Investment),

- dwie spółki obsługujące rynki finansowe (mBank Hipoteczny, mLeasing),

- sześć spółek z sektora bankowości detalicznej (mFinanse, mBank Hipoteczny, Leasing, Asekum, LeaseLink, mElements) oraz  

- Future Tech Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, jako podmiot zależny.

Emisje GHG

Grupa Kapitałowa mBanku wylicza emisje gazów cieplarnianych według standardu GHG Protocol, w tym emisje zakresu 2 - według metody location based. Dane o emisjach obejmują następujące spółki: mBank (z oddziałami w Czechach i na Słowacji), mBank Hipoteczny, mLeasing, mFinanse i mFaktoring.

W 2020 r. tak liczone emisje GK mBanku wyniosły 9 371,4 ton CO2. W porównaniu z wolumenem z 2019 r. (15 601,5 ton) były zatem mniejsze o 39,9 proc., a w porównaniu z 2018 r. (16 334,6 ton) – o 42,6 proc.

Największy udział w łącznej emisji GHG grupy – 79,4 proc. - miały emisje pośrednie zakresu 2, powstające podczas spalania paliw do wytworzenia kupowanej przez spółki grupy energii elektrycznej. Ich zmniejszenie o 33,6 proc. w 2020 r. (rdr) zadecydowało głównie o łącznej redukcji emisji GHG przez grupę.

Zarazem w 2020 r. jeszcze silniej zmalała emisja bezpośrednia – ze spalania paliw we własnych źródłach energii i pojazdach – o 56 proc.

Emisje relatywne GHG

Na 1 mln zł dochodów całkowitych GK mBanku w 2020 r. (5 867 mln zł), przypadła emisja 1,6 ton CO2e. W porównaniu z 2019 r. (2,8 ton) była o  -42,8 pp mniejsza, przy wzroście dochodów całkowitych o 6,2 proc. rdr.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: mBank debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.198.214
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!