PARTNERZY PORTALU

Mostostal Warszawa debiutuje w Zielonym Indeksie

Mostostal Warszawa debiutuje w Zielonym Indeksie
Budownictwo jest energochłonne, a przy tej strukturze miksu energetycznego - przyczynia się też do emisji GHG. Fot. Mostostal Warszawa

Emitują relatywnie mało gazów cieplarnianych z bezpośredniej działalności. Gros ich ingerencji w atmosferę i klimat stanowią zrzuty pośrednie pyłów. Im większy zakres robót budowlanych tym większa emisja. Zerwanie takiej korelacji jest trudne - podobnie jak ograniczenie śladu węglowego związanego ze zużywaną energią.

  • W 2019 r. spółka Mostostal Warszawa przyczyniła się do łącznej emisji ponad 4180 ton CO2, która była o 17,9 proc. większa niż w 2018 r. Wzrost ten ma związek z większą skalą działalności.
  • Emisje pośrednie stanowiły w 2019 r. prawie 76 proc. łącznej emisji spółki. W największej mierze powstają podczas produkcji kupowanej przez spółkę energii elektrycznej i cieplnej, zużywanej w biurach i na budowach.
  • Taka struktura emisji GHG sprawia, że spółka „ukierunkowała działania na efektywne zarządzanie zużyciem energii” – w tym także ograniczanie emisji powstających przy spalaniu paliw samochodowych.
Mostostal Warszawa SA należy do grona największych firm budowlanych w Polsce. Występując w roli generalnego wykonawcy, realizuje inwestycje we wszystkich najważniejszych sektorach rynku budowlanego.

Aktywni w infrastrukturze i przemyśle

Grupę Kapitałową Mostostal Warszawa cechuje silna dywersyfikacja działalności. Należą do niej przedsiębiorstwa realizujące działalność projektową i wykonawczą w wielu segmentach rynku budowlanego, od budownictwa mieszkaniowego po specjalistyczne konstrukcje dla przemysłu ciężkiego.

Trzon grupy stanowią spółki: Mostostal Warszawa SA (dominująca; w 2019 r. miała ok. 82 proc. udziału w łącznych przychodach grupy), AMK Kraków (oferuje usługi inżynierskie – od koncepcji po rozruch), Mostostal Kielce (specjalizuje się w wykonawstwie i montażu konstrukcji stalowych) oraz Mostostal Płock, z bogatym doświadczeniem w sektorze paliwowo-gazowym, energetyce i w ochronie środowiska.

W skład grupy kapitałowej wchodzi również Mostostal Power Development (spółka celowa powołana do realizacji budowy bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole) oraz Mieleckie Przedsiębiorstwo Budowlane (w 2019 r. nie prowadziło działalności).

W 2019 r. portfel zamówień  grupy miał wartość 1,65 mld zł, a po uwzględnieniu udziału w budowie drugiego bloku w Elektrowni Ostrołęka – prawie 2,5 mld zł (na początku 2020 r. inwestorzy podjęli decyzję o zawieszeniu tej inwestycji).

Do największych pozycji w tym portfelu należały kontrakty infrastrukturalne (m.in. na odcinki dróg S19 i S11 o łącznej wartości przekraczającej 700 mln zł), z segmentu budownictwa ogólnego (m.in. budowę nowej siedziby Urzędu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o wartości ok. 200 mln zł czy renowację Dworca PKP Gdańsk Główny o wartości ok. 100 mln zł) i przemysłowego (m.in. kontrakt na rozbudowę baz magazynowych PERN o wartości przekraczającej 130 mln zł).

Portfel zleceń Mostostalu był także zasilony kontraktami z klientami prywatnymi.

Emisje z paliw i z energii

Dane o emisjach gazów cieplarnianych gromadzone były w latach 2018 i 2019 tylko dla Mostostal Warszawa SA.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mostostal Warszawa debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNER STRATEGICZNY SERWISU
  • partner serwisu
PARTNERZY SERWISU
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!