PCC Rokita debiutuje w Zielonym Indeksie

PCC Rokita debiutuje w Zielonym Indeksie
Działalność produkcyjna PCC Rokita wiąże się z energochłonnymi procesami. Fot. PCC Rokita

Grupa określa się jako „chemiczne serce przemysłu”. Tak jest w istocie w przypadku wielu produktów i półproduktów, w wytwarzaniu których jest nie tylko największym lub jedynym producentem w Polsce, ale i największym w Europie Środkowo-Wschodniej.

  • Grupa PCC Rokita jest producentem i dystrybutorem ponad 400 produktów i półfabrykatów chemicznych. Jej działalność produkcyjna wiąże się z energochłonnymi procesami, charakteryzującymi się znaczącym zużyciem energii elektrycznej, w szczególności przy produkcji chloru.
  • W 2020 roku GK PCC Rokita przyczyniła się do bezpośrednich i pośrednich emisji gazów do atmosfery o wadze 237,2 tys. ton. Była ona o 9,3 proc. większa w porównaniu z 2019 r. i o 6,5 proc. w zestawieniu z 2018 r.
  • PCC Rokita od lat inwestuje w modernizację urządzeń i instalacji czy procesów, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej, a pośrednio także zmniejszenie emisji gazów. Służy temu też wdrożony w połowie 2017 r. System Zarządzania Energią ISO 50001.

PCC Rokita to firma z ponad siedemdziesięcioletnią tradycją, jedna z wiodących firm chemicznych w Polsce i największa na Dolnym Śląsku. W obecnej formie spółka rozpoczęła działalność w wyniku przekształcenia w 1991 r. przedsiębiorstwa państwowego Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Organicznego „Organika-Rokita”. 

Obecnie jej spółki dostarczają najnowocześniejsze rozwiązania i wytwarzają ok. 1000 produktów i formulacji chemicznych, do wielu zastosowań przemysłowych. Można zatem uznać, że istotnie serce takich branż przemysłowych, jak tworzyw sztucznych, przemysłu kosmetycznego, tekstylnego i wielu wyrobów budowlanych bije w tej grupie.

Patrz też: PCC Rokita stawia na rozwój i nowe produkty. I ma na to unijny kredyt

Grupa

Grupę kapitałową PCC Rokita tworzy ok. 30 spółek z branży chemicznej i usługowej. Jej podmiotem dominującym jest PCC Rokita SA.

PCC Rokita jest producentem i dystrybutorem ponad 400 produktów i półfabrykatów chemicznych. W jej strukturze wyodrębnione są trzy wyspecjalizowane kompleksy produkcyjne: Polioli, Chloru i Chemii Fosforu oraz Centrum Energetyki i Sztab.

Grupa składa się z dwu zakładów przemysłowych w Polsce: w Brzegu Dolnym oraz w Mysłowicach, gdzie znajduje się instalacja spółki zależnej PCC Prodex. Ponadto PCC Rokita ma 50 proc. udziałów w kapitale spółki produkcyjnej IRPC Polyol Co z siedzibą w Tajlandii.

Inwestorem większościowym PCC Rokita jest PCC Chemicals GmbH z siedzibą w Duisburgu (Niemcy), która działa na międzynarodowych rynkach surowców chemicznych, transportu, energii, węgla, koksu, paliw, tworzyw sztucznych i metalurgii.

PCC Chemicals skupia 82 spółki w 41 lokalizacjach i w 18 krajach. Działają one w czterech dywizjach: Chemia, Energia,  Logistyka oraz „Działalność Pozostała”. PCC Rokita jest największą i najważniejszą spółką produkcyjną większościowego inwestora w dywizji Chemii. Zarazem PCC Rokita zatrudnia ok. 48 proc. wszystkich pracowników grupy PCC Chemicals.

Charakterystyka działalności grupy

Podstawowym obszarem działalności operacyjnej PCC Rokita jest produkcja i handel wyrobami chemicznymi – w 2020 r. miała ona 90-procentowy udział w przychodach grupy. Wytwarzane wyroby chemiczne są wykorzystywane w przemyśle tworzyw sztucznych, w segmencie chemii przemysłowej, jak również w przemysłach: meblarskim, budowlanym i motoryzacyjnym.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PCC Rokita debiutuje w Zielonym Indeksie

  • Rufus 2021-06-08 20:56:01
    no wiec ,racja potrzebuja kasy ,wiec obligacje wypuszcza kolejne i na zielonym indeksie tez chca sciagnac kase pomysleli by o faktycznym ograniczeniu emisji ,a nie scieniaja

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.114.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
STRATEGICZNY PARTNER I INICJATOR SERWISU
  • partner serwisu
PARTNERZY PROJEKTU
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!