PKP Cargo debiutuje w Zielonym Indeksie

PKP Cargo debiutuje w Zielonym Indeksie
W procesie zmniejszenia emisji do atmosfery PKP Cargo jest w dużej mierze zakładnikiem miksu energetycznego w Polsce. Fot. PKP Energetyka

Grupa PKP Cargo to duży emitent pyłów do atmosfery, choć nie prowadzi działalności produkcyjnej. Jej wpływ na emisję gazów cieplarnianych wynika z poziomu zużycia energii elektrycznej, który w Polsce w ponad 80 proc. pochodzi ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Grupa ogranicza więc zużycie energii, ale w kwestii redukcji emisji pozostaje zależna od czynników zewnętrznych – miksu energetycznego i polityki transportowej.

  • W latach 2016-2020 grupa PKP Cargo zużywała między 650,7 (2019 r.) a 749 MWh energii (2018 r.). Największy udział w zużyciu w 2019 r. miała kupowana energia trakcyjna (93,4 proc.).
  • Uwarunkowania działalności spółki sprawiają, że w działaniach na rzecz klimatu skupia się ona na ograniczaniu zużycia energii. Z myślą o zmniejszaniu emisji szkodliwych gazów do środowiska PKP inwestuje w nowy tabor i modernizuje użytkowany oraz unowocześnia metody diagnostyki sprzętu.
  • Zarząd wskazuje na potencjalnie duże rezerwy w realizacji celów polityki klimatycznej. Rola PKP Cargo zależy tu jednak od korekt w polityce transportowej.

Grupa PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim w Unii Europejskiej. Jej działalność obejmuje szeroki zakres usług: transportu i spedycji (mają one ponad 80-procentowy udział w łącznych przychodach operacyjnych), bocznicowych, przeładunku towarów i ich składowania przy wykorzystaniu własnych terminali lądowych.

Najszybciej rozwijającym się obszarem działania PKP Cargo są usługi intermodalne, czyli przewozu towarów w kontenerach z użyciem pociągów i przy współpracy z innymi rodzajami środków transportu. W przeciwieństwie do spadkowej (od dwóch lat) tendencji w transporcie towarów metodami tradycyjnymi, przewozy intermodalne rosną.

Działalność Grupy opiera się również na relacjach z kluczowymi dostawcami, w szczególności: administratorami infrastruktury kolejowej, dostawcami energii trakcyjnej oraz oleju napędowego, właścicielami/dzierżawcami nieruchomości, usługodawcami naprawiającymi i modernizującymi lokomotywy i wagony.

Przede wszystkim trakcja

Przyjęta przez Grupę polityka środowiskowa jest elementem „Polityki PKP Cargo S.A. w zakresie zintegrowanego systemu zarządzania”. Obejmuje m.in. takie elementy, jak: ochronę środowiska naturalnego poprzez „promocję i realizację ekologicznej formy transportu i zapobieganie zanieczyszczeniom, racjonalne użytkowanie surowców, materiałów i energii oraz wody, podnoszenie świadomości pracowników w zakresie odpowiedzialności za jakość środowiska naturalnego”.

Założenia te mają istotne znaczenie przede wszystkim w odniesieniu do zużycia energii elektrycznej. PKP Cargo wykorzystują duże ilości kupowanej na rynku energii elektrycznej (trakcyjnej) oraz paliw, w tym ropy naftowej do napędu lokomotyw spalinowych. W ten sposób firmie przypisana jest przede wszystkim pośrednia emisja gazów cieplarnianych (GHG), powstających w procesie produkcji prądu (czyli w tzw. ujęciu scope 2).

W okresie 2016-2019 grupa ta zużywała między 650,7 (2019 r.) a 749  MWh energii (2018 r.). Największy udział w łącznym zużyciu energii przez PKP Cargo ma energia trakcyjna (93,4 proc. w 2019 r.). W latach 2016-2019 jej konsumpcja zmalała o 3,8 proc. (631 GWh w 2016 r., 607 GWh w 2019 r.).

Zużycie pozostałej energii (43,7 GWh w 2019 r., czyli 6,6 proc. łącznego zużycia), w tym paliw płynnych do lokomotyw spalinowych, zmalało w omawianym czteroletnim okresie o 2,2 proc.

Należy podkreślić, że ze względu na specyfikę działalności grupy, istnieje silny związek między wielkością kupowanej w danym roku energii trakcyjnej i paliw płynnych a pracą przewozową, co pośrednio wpływa także na poziom i zmiany emisji pyłów do atmosfery.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKP Cargo debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.195.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNER STRATEGICZNY SERWISU
  • partner serwisu
PARTNERZY SERWISU
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!