Polimex Mostostal debiutuje w Zielonym Indeksie

Polimex Mostostal debiutuje w Zielonym Indeksie
Budując nowoczesne instalacje energetyczne, spółki grupy P-M przyczyniają się pośrednio do redukcji CO2. Fot. Polimex Mostostal

Emisje gazów cieplarnianych w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal wahają się znacznie w ostatnich 3 latach. Budowlany potentat wnosi jednak stale duży wkład w realizację inwestycji w energetyce i infrastrukturze. Ich efektem jest m. in. zmniejszanie emisji przez partnerów i klientów Grupy.

  • W 2020 r. grupa kapitałowa Polimex-Mostostal przyczyniła się do łącznej emisji 30,41 tys. ton CO2e, czyli w porównaniu z 2019 jej wolumen zwiększył się o 26,9 proc. Nastąpiło też odwrócenie tendencji redukcji emisji CO2e zanotowanej w 2019 r., w porównaniu z 2018 r. (- 5,8 proc.).
  • Za główną przyczyną wzrostu w 2020 r. emisji GHG przez grupę można przyjąć  zwiększenie zużycia nośników energii, w tym energii elektrycznej 37,9 proc. rdr, cieplnej o 21,1 proc. i gazu o 12,3 proc.
  • Polimex Mostostal poprzez swoją podstawową działalność budowlaną, szczególnie kompleksową realizację projektów energetycznych wpływa pośrednio na redukcję CO2 u swoich biznesowych partnerów i klientów.
Grupa Polimex Mostostal realizuje zadania własne, które mają służyć zmniejszeniu przez nią śladu węglowego. Z różnym efektem, bowiem bilans działań z okresu 2018-2020 jest dla niej pod tym względem zmienny. Realizowane inwestycje mają jednak swój niebagatelny udział w transformacji polskiej energetyki w kierunku efektywności i mniejszej emisyjności.

Grupa kapitałowa z tradycjami

GK Polimex Mostostal składała się w końcu 2020 r. z jednostki dominującej Polimex Mostostal SA, 18 spółek zależnych i jednej stowarzyszonej.

Patrz też: Polimex Mostostal przejmuje Instal-Lublin

Polimex Mostostal SA jest kontynuatorem działalności rynkowej spółek o ponad siedemdziesięcioletniej tradycji. Od 1997 r. spółka (pierwotnie jako Mostostal Siedlce) jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Obecny kształt Spółka uzyskała w 2004 roku w wyniku fuzji dwóch firm: Polimex-Cekop SA (będąca spółką przejmującą) oraz Mostostalu Siedlce, a także w konsekwencji zmiany nazwy firmy na obecną, tj. Polimex Mostostal.

Podstawowym przedmiotem działalności Polimex Mostostal są usługi
budowlano-montażowe świadczone w systemie generalnego wykonawstwa w kraju i za
granicą oraz świadczenie usług administracyjnych na rzecz spółek z grupy.

Spółki te wykonują roboty budowlano-montażowe dla różnych sektorów przemysłu, w tym energetycznego i petrochemicznego, dla sektora infrastrukturalnego, prowadzą działalność deweloperska, a także wytwarzają produkty. Np. Mostostal Siedlce jest jednym z największych producentów (3000 ton miesięcznie) i eksporterów konstrukcji stalowych w Polsce, a także konstrukcji instalacji (kanały, kominy, elektrofiltry, itp.), krat pomostowych, a także świadczy usługi cynkowania i malowania konstrukcji stalowych.

Emisja gazów cieplarnianych

W 2020 roku grupa kapitałowa Polimex-Mostostal przyczyniła się do łącznej emisji 30,41 tys. ton CO2e, czyli w porównaniu z 2019 (23,97 tys. ton) jej wolumen zwiększył się o 26,9 proc. Nastąpiło odwrócenie tendencji spadkowej (redukcja CO2e o 5,8 proc.) zanotowanej w 2019 r. w porównaniu z 2018 r.

Za główną przyczyną wzrostu emisji GHG można przyjąć duże zwiększenie w 2020 r. zużycia nośników energii, w tym energii elektrycznej 37,9 proc. rdr, cieplnej o 21,1 proc. i gazu o 12,3 proc. Znajduje to odzwierciedlenie w strukturze emisji.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polimex Mostostal debiutuje w Zielonym Indeksie

  • Art08 2021-10-21 11:06:15
    Kiedy jesteś tak ch... w budowlanke, że musisz informować ile CO2 wydychają nieroby w biurach, żeby ktokolwiek o Tobie napisał... :)
  • Piotrek 2021-10-20 09:17:44
    No proszę, ktoś wreszcie zaczął zauważać że Polimex istnieje i pogłoski o jego śmiercią są stanowczo przesadzone :)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.198.214
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!