PSE to szczególny przypadek wśród firm Zielonego Indeksu. Ich poziom emisji gazów cieplarnianych zależy głównie od ograniczenia strat energii podczas przesyłania prądu. W latach 2017-2019 PSE odnotowała w tej mierze duży sukces, przyczyniając się też do znacznego zmniejszenia śladu węglowego.
- Przesyłanie prądu z elektrowni do odbiorców końcowych powoduje jego straty, a samej produkcji prądu towarzyszy emisja GHG. Sposobem ich zmniejszenia jest modernizacja linii przesyłowych i stacji elektroenergetycznych.
- W 2019 roku działalność PSE przyczyniła się do emisji 952 663 ton ekwiwalentu CO2, liczonego metodą market-based. W porównaniach rocznych poziom ten zmalał o 42,8 proc., a w relacji do 2017 r. – o 44,6 proc.
- Straty w samej sieci przesyłowej PSE (wysokiego napięcia) z roku na rok są coraz niższe. W ostatnim badanym okresie (2019 r.) wskaźnik tych strat był najniższy w historii spółki.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne jako operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) na obszarze Polski odpowiada za: przesyłanie energii elektrycznej, bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej wraz z połączeniami transgranicznymi.
Tak działa system
Ponieważ nie ma możliwości magazynowania prądu, a jego dostawa z elektrowni musi być równa zużywanej przez odbiorców, rozwiązaniem tej kwestii jest zmiana kierunków i ilości przesyłanej energii sieciami elektroenergetycznymi.Przesyłanie prądu z dominujących w produkcji, jednak relatywnie nielicznych elektrowni cieplnych (opalanych węglem brunatnym lub kamiennym) powoduje straty. Sposobem ich zmniejszenia jest podwyższanie napięcia elektroenergetycznego linii przesyłowych, a przy głównych punktach odbioru – zmniejszanie.
Wymaga to rozbudowanego systemu, na który składają się m.in. linie zdolne do przesyłania i rozdziału prądu o różnym napięciu, systemowe stacje elektroenergetyczne (najwyższego i wysokiego napięcia ) oraz stacje transformatorowe. Ich właścicielem i gospodarzem sieci przesyłowej najwyższych napięć jest w Polsce właśnie PSE SA.
Operator inwestuje
Jako operator systemu PSE dba o bieżące i długookresowe bezpieczeństwo jego funkcjonowania. Projektuje, finansuje budowę i utrzymuje działalność linii najwyższego napięcia 400 kV i 110 kV wraz z odpowiednimi stacjami elektroenergetycznymi.Przykładem jest zakończona w styczniu br. rozbudowa takiej stacji w Mikułowej niedaleko Zgorzelca. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie m.in. wyprowadzenie mocy z nowego bloku Elektrowni Turów.
Dobiegają końca formalności w sprawie planowanej w latach 2021-2023 budowy linii 400 kV Kozienice-Miłosna (k. Warszawy), której trasa będzie w dużym stopniu pokrywać się z istniejącą od prawie pół wieku jednotorową 400 kV. Nowa linia ustabilizuje dostawy prądu dla województwa mazowieckiego, w tym aglomeracji warszawskiej.
Będzie ona również ważna dla zasilania północno-wschodniej Polski, gdzie funkcjonuje tylko jedna duża elektrownia systemowa w Ostrołęce. Tam też trwają inwestycje. W grudniu 2020 r. popłynął prąd w nowym ciągu linii elektroenergetycznych 400 kV relacji Bydgoszcz-Grudziądz-Pelplin-Gdańsk, stwarzając większe możliwości dla rozwoju aglomeracji bydgoskiej i trójmiejskiej oraz Pomorza.