Raport KOBiZE z rynku CO2 - lipiec 2021

Raport KOBiZE z rynku CO2 - lipiec 2021
5 lipca 2021 roku ceny na rynku uprawnień EUA osiągnęły poziom najwyższy w historii, tj. cenę 57,77 EUR/EUA. Fot. Shutterstock

Po rekordowym 150-proc. rajdzie w okresie od listopada 2020 roku do połowy maja 2021 roku, uprawnienia EUA znalazły się w fazie konsolidacji wyznaczonej przez stosunkowo szeroki zakres cen 50-58 euro/EUA - podaje w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Jak ocenia, trudno w tej chwili przewidzieć, czy ta trwająca ok. 2,5 miesiąca stagnacja rynkowa jest tylko przystankiem do dalszych wzrostów, czy może sygnałem o „przegrzaniu” tego rynku i zapowiedzią jakiejś większej korekty, która sprowadzi ceny uprawnień poniżej poziomów 50 euro/EUA.

 • 5 lipca 2021 roku ceny na rynku uprawnień EUA (rynek wtórny spot) osiągnęły poziom najwyższy w historii, tj. cenę 57,77 euro/EUA (5 lipca).
 • Publikacja pakietu „Fit for 55” 14 lipca spowodowała nieznaczną zwyżkę cen do 53,28 euro. Do 23 lipca trwała realizacja zysków, na skutek której uprawnienia spadły do poziomu poniżej 51 euro.
 • Bardzo mocnym wsparciem dla cen były wzrosty cen gazu, które są dodatnio z nimi skorelowane. 6 lipca nastąpiła wyprzedaż, w wyniku której uprawnienia straciły na wartości blisko 4 euro.
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) zwraca uwagę, że w lipcu znów panowała bardzo wysoka zmienność cen w granicach 7 euro.

„Rynek pokazał siłę na początku miesiąca, kiedy ceny na fali rosnących cen gazu i wysokich oczekiwań dotyczących publikacji pakietu „Fit for 55” (zaostrzenie capu i rezerwy MSR) zbliżyły się do 58 euro, ustanawiając nowe rekordowe wartości. Później nastąpiła wielka wyprzedaż uprawnień podyktowana chęcią realizacji zysków przez inwestorów, publikacją pakietu Fit for 55, informacjami o wznowieniu zawieszonego w lutym procesu wydawania bezpłatnych uprawnień na 2021 rok przez niektóre państwa członkowskie, czy sprzedażą nadwyżek uprawnień przez instalacje brytyjskie. To wszystko doprowadziło do spadku cen w okolice 51 euro/EUA. Ten poziom cen mógł być atrakcyjny dla kupujących, ponieważ na koniec miesiąca nastąpiło odbicie cen do ok. 53-54 euro/EUA” - czytamy w raporcie.

Statystycznie, uprawnienia EUA w lipcu 2021 roku straciły na wartości ok. 5,3 proc. Od 30 czerwca do 30 lipca 2021 roku nastąpił spadek cen uprawnień EUA na rynku spot giełd ICE oraz EEX (średnia) z 56,25 do 53,26 euro/EUA. Średnia ważona cena EUA z 22 transakcyjnych dni lipca wyniosła 54,05 euro/EUA. Łączny wolumen obrotów uprawnień EUA na giełdach ICE i EEX na rynku kasowym wyniósł ok. 71,76 mln.

Rekordowe wzrosty

Lipiec na ryku uprawnień EUA rozpoczął się od rekordowych wzrostów cen. Bariera 57 euro za uprawnienie została złamana, a 5 lipca ceny osiągnęły najwyższą wartość w historii na rynku spot – 57, 77 euro.

„Wydaje się, że tak spektakularne wartości zostały osiągnięte dzięki inwestorom „grającym” pod publikację pakietu „Fit for 55”, który zmierza do znaczącego ograniczenia podaży uprawnień w systemie EU ETS (tzw. „capu”) do 2030 roku i zaostrzenia mechanizmu rezerwy MSR, tak aby skuteczna stała się redukcja emisji o 55 proc. w całej UE. Już w czerwcu w związku z przeciekiem dokumentów było wiadomo, mniej więcej jaki kształt będzie miała reforma systemu EU ETS” - czytamy w raporcie.

KOBiZE zwraca uwagę, że w cenach zostało to uwzględnione dopiero w końcówce czerwca i na początku lipca. Dodatkowym, bardzo mocnym wsparciem dla cen w tym okresie były również wzrosty cen gazu, które są dodatnio z nimi skorelowane. 6 lipca nastąpiła nieoczekiwana wyprzedaż, w wyniku której uprawnienia straciły na wartości blisko 4 euro.

„Zbiegło się to w czasie z wyprzedażą na innych rynkach surowcowych (ropy i gazu) i być może inwestorzy na rynku CO2 uznali, że czas najwyższy na realizację zysków” – informuje raport.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Raport KOBiZE z rynku CO2 - lipiec 2021

 • Inżynier 2021-08-18 07:44:52
  Handel emisją CO2 to największy przekręt w historii sterowany przez ekomafię i ekoterrorystów wprowadzających sztuczne regulacje rynku poprzez wycofywanie z obiegu setek milionów uprawnień CO2, w celu podbicia ceny i napełniania własnych kieszeni. Timmermans głosi swoje oszołomskie pomysły, a idioci z UE idą za nim na krawędź upadku Europy
  • ostrożny 2021-08-18 10:47:09
   No nie wiem.Weźmy np. takie dinozaury albo zwierzęta z innych wielkich ziemskich wymierań.Nie chciały ratować klimatu ani handlować uprawnieniami CO2 i dlatego wyginęły.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.72.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!