Raport KOBiZE z rynku CO2 - listopad 2020

Raport KOBiZE z rynku CO2 - listopad 2020
Listopad 2020 r. był miesiącem, w którym ceny uprawnień EUA (uprawnienia do emisji CO2) odrobiły z nawiązką wszystkie spadki z października Fot. Shutterstock

Listopad 2020 r. był miesiącem, w którym ceny uprawnień EUA (uprawnienia do emisji CO2) odrobiły z nawiązką wszystkie spadki z października. I znów dominującą cechą dla tego rynku w czasach pandemii koronawirusa była wysoka zmienność - ceny pomiędzy minimum a maksimum wahały się o blisko 5,5 euro, co jest wynikiem najwyższym od czerwca 2020 r. - wynika z raportu KOBiZE.

- Listopad 2020 r. był miesiącem, w którym ceny uprawnień EUA (uprawnienia do emisji CO2)  odrobiły z nawiązką wszystkie spadki z października. I znów dominującą cechą dla tego rynku w czasach pandemii koronawirusa była wysoka zmienność - ceny pomiędzy minimum a maksimum wahały się na poziomie blisko 5,5 euro, co jest wynikiem najwyższym od czerwca 2020 r. i ósmym w tym roku, kiedy wskaźnik ten przekracza poziom ok. 4 euro - wynika z raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). 

KOBiZE podkreśla, że to właśnie czynnik „pandemiczny” ma w tej chwili największy wpływ na ceny wszystkich aktywów na świecie, w tym ceny surowców i uprawnień do emisji.

Systematyczny wzrost wartości uprawnień w listopadzie rozpoczął się po wzrostach cen na światowych rynkach akcji zaraz po ujawnieniu informacji o postępach przy opracowaniu szczepionki przez firmę Pfizer oraz wynikach wyborów w USA. Dla inwestorów ważne były również czynniki podażowo popytowe związane z EU ETS, tj. opóźnienie rozpoczęcia aukcji w 2021 r. (spadek podaży) oraz brak możliwości pożyczania uprawnień z 2021 r. do rozliczenia emisji za 2020 r. (wzrost popytu).

Statystycznie uprawnienia EUA w listopadzie 2020 r. zyskały na wartości ok. 23 proc. - licząc od 30 października 2020. nastąpił wzrost z 23,70 do 29,13 euro.

Jak wylicza KOBiZE, średnia arytmetyczna cena EUA oraz CER z 21 transakcyjnych dni listopada wyniosła odpowiednio 26,56 euro oraz 0,29 euro. Łączny wolumen obrotów uprawnień EUA na rynku spot giełd ICE oraz EEX wyniósł ok. 40,8 mln, natomiast wolumen jednostek CER - ok. 1,19 mln.

Czytaj także: Pierwsza na świecie cementownia z pełnowymiarowym CCS

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport KOBiZE z rynku CO2 - listopad 2020

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.77.106
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!