Raport KOBiZE z rynku CO2 - wrzesień 2021

Raport KOBiZE z rynku CO2 - wrzesień 2021
We wrześniu 2021 r. ceny CO2 wzrosły o ok. 1,6 proc. Shutterstock

Od kilkunastu miesięcy można było zaobserwować pozytywną korelację cen uprawnień z cenami surowców energetycznych tj. gazu, węgla i ropy. Z tej zasady wyłamały się jednak ceny gazu i w połowie września, po raz pierwszy od bardzo dawna zdarzyła się sytuacja, że ceny tego surowca rosły, a ceny uprawnień do emisji EUA spadały -  wynika z raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).

- Po wybiciu cen uprawnień EUA z kilkumiesięcznej konsolidacji ograniczonej poziomem 58 euro, wydawało się, że rajd cenowy na rynku CO2 będzie dalej kontynuowany. Za każdym razem jednak, gdy rynek już się rozpędzał, miało miejsce uaktywnienie się podaży - podano w raporcie Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) z rynku CO2 za wrzesień 2021 r. 

Po raz pierwszy na początku września, gdy ceny dotarły do poziomu ok. 62,7 euro i drugi raz w końcówce września, kiedy ceny nie zdołały przebić poziomu ok. 64,3 euro.

W tych dwóch przypadkach ceny korygowały się o kilka euro do poziomu oscylującego wokół 60 euro.

Ceny gazu się wyłamały

W raporcie podkreślono, że od kilkunastu miesięcy można było zaobserwować pozytywną korelację cen uprawnień z cenami surowców energetycznych tj. gazu, węgla i ropy. Z tej zasady wyłamały się jednak ceny gazu i w połowie września, po raz pierwszy od bardzo dawna zdarzyła się sytuacja, że ceny tego surowca rosły, a ceny uprawnień do emisji EUA spadały.

- Co ciekawe, również ceny uprawnień brytyjskich w UK ETS, znajdujące się dotychczas na mniej więcej tym samym poziomie, co ceny uprawnień EUA, oderwały się od nich osiągając ok. 72 euro. Są to wartości, których nie udało się jeszcze uzyskać w systemie EU ETS. Być może jednak dystans do uprawnień brytyjskich już wkrótce zostanie zniwelowany - czytamy w raporcie KOBiZE. 

Wzrost cen o 1,6 proc. 

Jak podaje KOBiZE, statystycznie, ceny uprawnień EUA na rynku spot giełd ICE oraz EEX od dnia 31 sierpnia do 30 września 2021 r. wzrosły z 60,71 do 61,67 euro za EUA, co oznacza wzrost we wrześniu 2021 r. o ok. 1,6 proc.

Średnia ważona cena EUA z 22 transakcyjnych dni września wyniosła 61,25 euro za EUA. Łączny wolumen obrotów uprawnień EUA na giełdach ICE i EEX na rynku kasowym wyniósł ok. 49mln.Z kolei średnia cena uprawnień EUA licząc od początku roku (czyli od stycznia do września 2021 r.) wynosi obecnie 48,41 euro  (średnia arytmetyczna) oraz 50,64 euro (średnia ważona wolumenami z giełd ICE oraz EEX).

Czytaj także: Polacy boją się zmian klimatu

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport KOBiZE z rynku CO2 - wrzesień 2021

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.198.214
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!