Santander Bank Polska debiutuje w Zielonym Indeksie

Santander Bank Polska debiutuje w Zielonym Indeksie
Santander wspiera polski sektor energetyczny w jego transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki niskoemisyjnej Fot. Lukasz Wrobel / Shutterstock.com

Grupa Santander Bank Polska mocno angażuje się w projekty proekologiczne, wspiera też sektor energetyczny w jego planach rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, m.in. profilując ofertę z uwzględnieniem kryteriów odpowiedzialności środowiskowej i społecznej klienta. Grupa sama daje przykład, jak - działając w sektorze finansowym - zmniejszać ślad węglowy.

  • W 2019 r. grupa SBP wyemitowała łącznie 37,16 tys. ton CO2, o 2,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Największy udział (68,3 proc.) miały emisje powstające podczas produkcji zużywanej energii elektrycznej i ich poziom spadł.
  • Emisja gazów cieplarnianych została zmniejszona w okresie 2017-2019 głównie poprzez optymalizację sieci oddziałów Grupy i sprzedaż części nieruchomości, co zmniejszyło zużycie prądu. Do 15 proc. wzrósł w 2019 r. odsetek kupowanej „zielonej” energii.
  • Santander wspiera polski sektor energetyczny w transformacji - w  2020 r. zapewnił największe dotychczas w Polsce finansowanie aktywów fotowoltaicznych. Zarazem odstąpił od finansowania budowy nowych kopalni węgla oraz nowych węglowych bloków energetycznych.
Filarami, na których Santander Bank Polska buduje odpowiedzialność wobec społeczeństwa i środowiska jest idea „zielonego banku” oraz „bankowość inkluzyjną”. Pod pierwszym pojęciem należy rozumieć dbałość o środowisko i wspieranie rozwiązań ekologicznych. Drugie z haseł mówi o włączaniu w rynek usług finansowych osób dotychczas z niego wykluczonych (ze względu na różnorodne uwarunkowania, np. brak dedykowanej oferty) i edukację finansową.

Bank, historia i struktura

Santander Bank Polska powstał w drodze przejęcia Banku Zachodniego WBK (w okresie 2001-2018 głównym udziałowcem był Allied Irish Bank) przez międzynarodową grupę Santander.

W 2020 r. SBP był trzecim co do wielkości bankiem w Polsce, z aktywami 229,3 mld zł, z 665 oddziałami i z ponad pięcioma milionami klientów.

Głównym udziałowcem tej notowanej na GPW w Warszawie spółki jest Banco Santander SA (67,41 proc.). Nationale-Nederlanden posiada 5,01 proc., a pozostali akcjonariusze łącznie 27,58 proc. udziałów.

Grupa Banco Santander to największa uniwersalna grupa bankowa z siedzibą w Hiszpanii. Według stanu na koniec 2020 r. miała na 10 kluczowych rynkach w Europie oraz w obu Amerykach 11 000 oddziałów i 148 mln klientów.

W skład grupy Santander Bank Polska (SBP) wchodzą cztery główne dywizje, każda z wyspecjalizowanymi działami. Są to: Santander Finanse, Santander Inwestycje, Santander Consumer Bank oraz Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

Emisje gazów cieplarnianych

W 2019 roku grupa SBP wyemitowała łącznie 37,16 tys. ton CO2. W porównaniu do 2018 r. zmniejszyła ich wolumen o 2,7 proc., a w porównaniu do 2017 r. - o 4,5 proc.

Największy udział w łącznej emisji CO2 banku – 68,3 proc. (25,36 tys. ton) – miały w 2019 r. emisje powstające przy produkcji kupowanej energii elektrycznej. W porównaniu z 2017 r. ich wolumen zmalał o 9,8 proc.

Duże znaczenie mają także emisje powstające podczas użytkowania floty samochodów przez pracowników grupy . W 2019 r. wynosiły one 8,48 tys. ton i w porównaniu z 2018 r. wzrosły aż o 15,9 proc., a w porównaniu z 2017 r. – były o 24,9 proc. większe.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Santander Bank Polska debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.47.87
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
STRATEGICZNY PARTNER I INICJATOR SERWISU
  • partner serwisu
PARTNERZY PROJEKTU
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!