Stalprodukt debiutuje w Zielonym Indeksie

Stalprodukt debiutuje w Zielonym Indeksie
Działalność Stalproduktu opiera się na znacznym udziale surowców i półwyrobów, których produkcji towarzyszy duża emisja GHG. Fot. Stalprodukt
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Piotr Stefaniak
  Piotr Stefaniak
 • Dodano: 20-12-2020 06:00

Grupa kapitałowa Stalprodukt zalicza się do przetwórców przemysłowych o podwyższonej emisji gazów cieplarnianych (GHG). Jej działalność opiera się na znacznym udziale surowców, półproduktów i wyrobów wsadowych, których produkcji towarzyszy duża emisja. Dość umiarkowane są sposoby ich ograniczania.

 • W 2019 roku GK Stalprodukt przyczyniła się bezpośrednio do emisji 674,8 tys. ton substancji szkodliwych. W porównaniu z 2018 r. ich poziom wzrósł o 3,6 proc., przy spadku przychodów z działalności o 3,6 proc.
 • Największy udział w bezpośredniej emisji  w 2019 r. miała Grupa ZGH Bolesław (89,7 proc.), a ich wolumen zwiększył się o 4,5 proc. rdr, natomiast działalność wszystkich pozostałych spółek grupy odnotował ich spadek o 3,4 proc.
 • Energochłonność procesów przy pionowej strukturze Grupy (wydobycie surowców i ich przetwarzanie aż po produkt finalny) sprawia, że wolumen emisji bezpośrednich i tych związanych ze zużyciem energii są porównywalne, a ich ograniczanie nie jest łatwe.

Zarząd spółki dominującej, Stalprodukt SA podkreśla, że w całej grupie stosowane są nowoczesne sposoby zarządzania. Pod względem wykorzystania technologii informatycznych „Stalprodukt S.A. pozostaje liderem w szeroko pojętej branży hutniczej”, informuje zarząd m.in. inwestorów giełdowych.

A jednak charakter działalności – przede wszystkim specyfika procesów produkcyjnych i ich energochłonność przesądza o tym, że grupa jest znaczącym emitentem GHG. Co istotne, że w latach 2018-2019 ich poziom się zwiększył, zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i względnych.

Charakterystyka grupy

Grupa kapitałowa Stalprodukt ma cztery główne segmenty działalności związane z produktami:

- segment cynku - największy pod względem przychodów. W 2019 r. miał 52,3 proc. udział w strukturze łącznej sprzedaży grupy

- segment blach elektrotechnicznych z udziałem 22,9 proc. w przychodach

- segment profili metalowych (17,1 proc. udziału w sprzedaży)

- pozostała działalność obejmująca głównie sprzedaż towarów i blach zimnowalcowanych oraz usługi cynkowania (7,7 proc.).

W skład GK Stalprodukt wchodzi jednostka dominująca – Stalprodukt SA oraz 11 spółek zależnych, w tym m.in.:

- Grupa ZGH Bolesław, zajmująca się wydobyciem rud metali nieżelaznych oraz produkcją cynku i ołowiu (ponadto obrotem energią elektryczną, cieplną i gazem, także dla podmiotów zewnętrznych); w skład grupy wchodzi też Huta Cynku Miasteczko Śląskie, działająca od pięćdziesięciu lat na rynku metali nieżelaznych

- Steel Frydek Mistek – producent blach elektrotechnicznych transformatorowych oraz blach zimnowalcowanych

- STP Elbud wytwarzający konstrukcje stalowe i świadcząca usługi cynkowania

- Cynk-Mal produkujący bednarkę ocynkowaną i drut ocynkowany

- Stalprodukt-Zamość wytwarzający stolarkę budowlana oraz handlująca wyrobami hutniczymi.

Emisje

W raporcie „Działania w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu w Grupie Stalprodukt” podane są emisje z bezpośredniej działalności jej spółek, czyli obejmują zakres (scope) 1, zgodnie ze standardami raportowania emisji gazów cieplarnianych. Poza raportem są zatem emisje pośrednie, towarzyszące kupowanej energii elektrycznej i ciepła (zakres 2) oraz emisje pośrednie w łańcuchu dostaw i wartości (zakres 3).

W 2019 roku Grupa Kapitałowa Stalprodukt przyczyniła się bezpośrednio do emisji 674,8 tys. ton substancji szkodliwych.

W porównaniu z 2018 r. (651,2 tys. ton) ich poziom wzrósł w 2019 roku o 3,6 proc., przy spadku przychodów z działalności o 3,6 proc.

W strukturze GK Stalprodukt największy udział w bezpośredniej emisji szkodliwych substancji w 2019 r. miała Grupa ZGH Bolesław – 89,7 proc. To działalność jej spółek spowodowała wzrost emisji szkodliwych substancji o 4,5 proc. rdr (głównie segmentu „Cynk”), podczas gdy działalność wszystkich pozostałych – ich spadek o 3,4 proc.

Należy przypomnieć, że w 2019 r. GK Stalprodukt zużyła m.in. 657 575 GJ energii elektrycznej (w przeliczeniu: 847 452 MWh). Przy założeniu (za KOBiZE), że produkcja 1 MWh prądu w całej polskiej energetyce w 2019 r. powodowała przeciętnie 0,77 ton emisji CO2, grupa pośrednio przyczyniła się - zużywając energię elektryczną – do emisji CO2 o porównywalnym wolumenie (ok. 652,5 tys. ton), jak z działalności bezpośredniej. Tak duży poziom emisji pośredniej wynika wprost ze struktury krajowego miksu energii, z dominującym udziałem energii wytwarzanej w procesach spalania węgla.

Wskaźniki względne emisyjności

W 2019 roku w przeliczeniu na 1 mln zł przychodów grupy (3 816,3 mln zł), przypadło 176,8 ton bezpośredniej emisji substancji szkodliwych, tj. o 7,4 proc. więcej niż w 2018 r. (164,6 ton), przy wspomnianym spadku przychodach o 3,6 proc. rdr.

W przeliczeniu na 1 mln EBITDA Grupa w 2019 r. przyczyniła się do emisji 1816,5 ton  szkodliwych pyłów, w porównaniu do 1450,7 ton w 2018 r., tj. ich poziom wzrósł o 25,2 proc., przy przy spadku wartości EBITDA o 17,2 proc. rdr (371,5 mln zł w 2019, 448,9 mln zł w 2018 r.).

Na jednego pracownika Grupy w 2019 roku (6490) przypadły 104 tony łącznej emisji substancji szkodliwych, w porównaniu ze 100,4 tonami w 2018 r., tj. o 3,6 proc. więcej rdr, przy niemal tym samym stanie zatrudnienia na koniec roku (wzrost o 6 osób).


Działania na rzecz ochrony środowiska

W ostatnich latach w spółkach grupy Stalprodukt zrealizowano wiele przedsięwzięć o charakterze proekologicznym obejmujących usprawnienie procesy produkcji i spalania oraz racjonalizujących zużycie energii, paliw i zasobów oraz ograniczających powstawanie odpadów. Oprócz efektów środowiskowych przynoszą one już również wymierne korzyści ekonomiczne.

Najważniejsze z inwestycji o tym charakterze to:

- uruchomienie nowej wytwórni azotu, dzięki czemu znacznie ograniczono zużycie gazu ziemnego, a zatem i emisji spalin

- wprowadzenie zmian w technologii produkcji blach elektrotechnicznych, które w połączeniu z modernizacją urządzeń pozwalają na dalsze ograniczenia zużycia gazu

- usprawnienie procesów spalania paliw w kotłach, co w znacznym stopniu poprawiło ich sprawność energetyczną, zmniejszyło zużycie paliwa oraz obniżyło wielkość emisji zanieczyszczeń z procesu spalania węgla

- przekazanie do eksploatacji nowych urządzeń do odpylania spalin po kotłach parowych i wodnych w kotłowni zakładowej, obniżając w ten sposób emisję pyłów ze spalania paliw

- przekazanie do eksploatacji zespołu kolektorów słonecznych, wykorzystywanych do celów socjalnych (ciepła woda użytkowa)

- zamontowanie przetwornic częstotliwości na szeregu urządzeń, co spowodowało ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Wprowadzane są także rozwiązania mające na celu poprawę technologii oczyszczania ścieków (nowe polielektrolity), zmniejszenie ilości powstających odpadów oraz racjonalną gospodarkę nośnikami energii.

Zarząd podkreśla, że pod względem ochrony środowiska „spółka Stalprodukt spełnia wszelkie zobowiązania prawne nałożone na nią ustawami i rozporządzeniami, a pozwolenia ekologiczne są realizowane bez zakłóceń”.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stalprodukt debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.195.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNER STRATEGICZNY SERWISU
 • partner serwisu
PARTNERZY SERWISU
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!