Velux debiutuje w Zielonym Indeksie

Velux debiutuje w Zielonym Indeksie
Grupa Velux produkuje okna w Polsce w czterech zakładach, w tym w Namysłowie. Fot. Velux

Velux to jedna z niewielu grup przemysłowych w Polsce, która przyjęła strategię zrównoważonego rozwoju z konkretnym, tak bliskim, terminem osiągnięcia neutralności wobec klimatu. Firma zobowiązała się, że od 2030 roku działać będzie tak, by nie powodować nowej emisji CO2. W ostatnich latach jej emisje gazów cieplarnianych spadały rok do roku o dwucyfrowe wartości procentowe.

 • W polskich zakładach międzynarodowej grupy Velux redukcja była największa – porównaniu z bazowym 2007 r. spadła o 79 proc. W porównaniu z 2017 r. została ona zmniejszona o 49,4 proc.
 • Polskie spółki grupy Velux zmniejszyły w 2019 r. emisję gazów cieplarnianych aż o 58,8 proc. rok do roku. Największy efekt redukcji przyniosło zwiększenie do 90 proc. kupowanej zielonej, certyfikowanej energii.
 • Do 2030 r. działalność firmy Velux ma być neutralna pod względem śladu węglowego. Rozwinięciem tego celu jest zobowiązanie do neutralizacji do 2041 r. emisji CO2 wytworzone od początku działalności firmy.

Rok 2020 był początkiem przyspieszenia przez grupę Velux wdrażania rozwiązań pozwalających sprostać globalnym wyzwaniom środowiskowym. Chodzi o przeciwdziałanie się zmianom klimatycznym i degradacji przyrody, zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs). Poprzeczka wisi wysoko – na spełnienie tych obietnic grupa ma zaledwie 10 lat.

Okna i społeczna odpowiedzialność

Grupa Velux i spółki siostrzane działające w Polsce należą do duńskiego holdingu VKR Holding A/S, produkującego okna dachowe, pionowe i świetliki, a także produkty wykorzystujące energię słoneczną.
Jej głównym akcjonariuszem, mającym 80 proc. udziałów, jest fundacja społeczna Villum Fonden; pozostałe 20 proc. należy do rodziny założyciela firmy - Villuma Rasmussena.

Fundacja VF otrzymuje około 90 proc. rocznej dywidendy, a uzyskane środki przeznacza na cele społeczne, także w Polsce. Od 2003 r. do 2019 r. była to kwota 133 mln zł, która przeznaczona została głównie na projekty dotyczące wyrównywania szans dzieci i młodzieży zagrożonej lub wykluczonej społecznie (od 2018 r. – na edukację zawodową młodzieży).

Velux wraz ze spółkami siostrzanymi jest obecny w Polsce od 1990 roku. W 1998 r. rozpoczął produkcję, zarówno na rynek polski, jak i rynki zagraniczne. Grupa i spółki siostrzane zatrudniają 4000 osób, w tym większość w czterech zakładach. W Gnieźnie działa spółka NB Polska (ma dwie fabryki, produkują okna dachowe oraz okucia), w Namysłowie spółka NM Polska produkuje okna dachowe oraz kołnierze aluminiowe, a w Wędkowach koło Tczewa spółka Dovista Polska zajmuje się produkcją okien fasadowych i drzwi marek Velfac i Rationel.

Ponadto do grupy kapitałowej Velux  należą warszawskie spółki Velux Polska i Altatarra Polska, sprzedające okna oraz Jet Grupa Polska we Wrześni, sprzedająca systemy doświetleń do budynków komercyjnych.

W poniższych zestawieniach o emisjach GHG, przychodach ze sprzedaży i zatrudnieniu – podajemy dane dla spółek: Velux Polska oraz produkcyjnych - NB Polska i NM Polska, czyli bez spółki Dovista Polska, Altatarra Polska, Jet.

Velux w polskiej sieci

Z oceny analiz branżowych wynika, że polskie spółki grupy Velux (wliczając spółki siostry) są największym pod względem przychodów producentem okien w Polsce.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Velux debiutuje w Zielonym Indeksie

 • Michal 2023-03-24 04:53:06
  Po co certyfikat? Jak z założenia LP pozyskuje drewno według standardu którymi te certyfikat się rządza. Tylko niepotrzebne wydawanie kasy i to nie małej.Jeden certyfikat w zupełności wystarczy.
 • stawo73 2021-03-04 14:02:25
  Archiwizować takie informacje, by za 10 lat było wiadomo, komu zawdzięczamy blackouty, horrendalne ceny energii i niedogrzane domy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • partner serwisu

  ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

  NEWSLETTER

  Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

  Polityka prywatności portali Grupy PTWP

  Logowanie

  Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

  Nie pamiętasz hasła?

  Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!