PARTNERZY PORTALU

Wielton debiutuje w Zielonym Indeksie

Wielton debiutuje w Zielonym Indeksie
Jednym z kierunków obniżania emisji GHG przez Wielton jest poprawienie walorów użytkowych produktów i wydłużenie trwałości ich eksploatacji. Fot. Wielton

Grupa Wielton jest jednym z trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie, plasuje się też w pierwszej dziesiątce w tym segmencie na świecie. To zobowiązuje do stosowania strategii społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), także w aspektach ochrony środowiska.

  • W 2019 r. grupa Wielton zużyła 132,2 tys. MWh energii, tj. o 19,5 proc. więcej w porównaniu do 2018 r. O 51,1 proc. wzrosło zużycie energii uzyskiwanej ze spalania paliw do ogrzewania budynków i instalacji, głównie z powodu ponad dwukrotnego zwiększenia zużycia węgla.
  • W 2019 r. łączne emisje gazów cieplarnianych grupy Wielton wyniosły 41 819,7 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla, czyli w porównaniu z 2018 r. były o 6,6 proc. większe. Emisje z bezpośredniej produkcji (w rozumieniu scope 1) miały blisko 58 proc. udziału i były o 49 proc. większe niż rok wcześniej, natomiast emisje pośrednie (scope 2) spadły o 23,5 proc.
  • Naczepy lub przyczepy produkcji Wieltona pokonują średnio 100 tys. km rocznie, a użytkowane są średnio 8 lat. Ciągnące je ciągniki siodłowe w tym czasie wyemitują ok. 800 ton CO2e, lecz zaledwie 2,5 promila tych emisji (2 tony) przypisane są producentowi.


Jak podkreśla zarząd w raporcie niefinansowym za 2019 r., Wielton „z dużą uwagą monitoruje wpływ na środowisko naturalne”. Doskonali procesy produkcyjne, by minimalizować oddziaływanie na środowisko, rozwija prace nad konstrukcjami produktów ograniczających zużycia paliwa i emisji spalin.

A jednak w 2019 roku łączna emisja gazów cieplarnianych grupy Wielton wzrosła, w porównaniu do 2018 roku, który jest bazowym dla ich raportowania.

Zużycie paliw i energii

W Wielton S.A. energia cieplna do ogrzewania budynków oraz procesów produkcyjnych pochodzi z pieca KTL opalanego miałem węglowym oraz ze spalania gazu ziemnego. Wzrost produkcji spółki, z wykorzystaniem KTL, skutkował w 2019 roku zwiększeniem o 129,6 proc. zużycia węgla.

Do procesów technologicznych w Wielton S.A. oraz w innych zakładach produkcyjnych i handlowych jest stosowany gaz ziemny pochodzący z sieci miejskiej. Jego zużycie w 2019 roku utrzymało się na niemal niezmienionym poziomie, w porównaniu do 2018 r. (wzrost o 0,2 proc.). W lakierni zastosowano instalację rekuperacyjną, pozwalającą na odzysk z procesów produkcyjnych ciepła, które wykorzystywane jest następnie do ogrzewania pomieszczeń.

W przypadku pozostałych spółek grupy Wielton do ogrzewania budynków i do procesów produkcyjnych jest wykorzystywana przede wszystkim energia pochodząca ze spalania gazu ziemnego i oleju opałowego, a także kupowana energia elektryczna.

Wolumen zużywanej energii

W 2019 roku grupa Wielton zużyła łącznie 132,2 tys. MWh energii, tj. o 19,5 proc. więcej w porównaniu do 2018 r.

Zmieniła się jednocześnie jej struktura. Grupa obniżyła zużycie energii kupowanej (o 12,5 proc. w ujęciu rdr.), co było efektem rezygnacji z zakupu ciepła sieciowego (6,2 tys. MWh w 2018 r.), przy jednoczesnym wzroście o 4,4 proc. zużycia energii elektrycznej.

Ponadto o 51,1 proc. wzrosło zużycie energii uzyskiwanej ze spalania paliw do ogrzewania budynków i instalacji. W największym stopniu przyczyniło się do tego ponad dwukrotne zwiększenie zużycia węgla w zakładach w Wieluniu oraz wzrost o ponad 1/4 zużycia gazu ziemnego. Na tę ostatnią zmianę wpływ miały wzrost o 13 proc. zużycia gazu ziemnego w spółce zależnej Fruehauf oraz zmiana kalkulacji danych w Lawrence David.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wielton debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.225.221.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNERZY SERWISU
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!