Zakłady Tłuszczowe Kruszwica debiutują w Zielonym Indeksie

Zakłady Tłuszczowe Kruszwica debiutują w Zielonym Indeksie
Pozycja w branży to zobowiązanie. ZT Kruszwica wywiązuje się z roli lidera w branży – m.in. realizując działania na rzecz ochrony środowiska. Fot. ZT Kruszwica

Jako lider w branży przemysłu tłuszczowego i część międzynarodowej grupy, ta firma jest faktycznie zobowiązana do działań, które służą ochronie środowiska. I tak się dzieje w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica. Wachlarz aktywności jest szeroki: od promocji zrównoważonego modelu rolnictwa po realne obniżanie emisji gazów cieplarnianych.

  • ZT Kruszwica są znaczącym konsumentem energii elektrycznej, wytwarzanej samodzielnie i kupowanej od dostawców zewnętrznych. To powoduje duże emisje GHG. Zużycie energii i emisje pozostają w proporcji do wolumenu produkcji.
  • W 2019 r. spółka wyrzuciła do atmosfery łącznie 120,3 tys. ton CO2e. W porównaniu do 2017 r., poziom ten zmalał o 4,2 proc. Ponad połowa to emisje  bezpośrednie, czyli powstające w obu zakładach produkcyjnych spółki.
  • Współczynnik intensywności emisji GHG, czyli ich poziom w relacji do wolumenu produkcji, w latach 2017-2019 zmalał o 13,6 proc.

Zakłady Tłuszczowe Kruszwica to największy w Polsce i jeden z największych w Europie Środkowej przetwórca nasion oleistych oraz producent tłuszczów roślinnych. Produkcja odbywa się w dwóch zakładach: w Kobylnikach k. Kruszwicy (nowa wytwórnia zakładu w Kruszwicy, gdzie wybudowano też własną kotłownię ciepła) oraz w Brzegu.

Spółka jest notowana na GPW w Warszawie od stycznia 1997 roku. Jej główny akcjonariusz to holenderska grupa Bunge.

Specyfika produkcji

ZT Kruszwica specjalizują się w produkcji: olejów butelkowanych, margaryn, tłuszczów dla branży piekarniczo-cukierniczej oraz produktów dla sektora biopaliw i przemysłu paszowego. Firma działa w pionowo zintegrowanym modelu operacyjnym, który obejmuje wszystkie ogniwa procesu przetwórstwa roślin oleistych – od pozyskania surowca, przez jego przetworzenie, aż po konfekcjonowanie i dystrybucję wyrobów do odbiorcy finalnego.

Model ten pozwala „utrzymać pełną kontrolę nad wysoką jakością surowców wykorzystywanych do produkcji oraz produktu końcowego” – informuje zarząd. Umożliwia też kontrolę nad pozyskiwanym surowcem, tj. nasionami rzepaku. Od jego dostawców Zakłady Tłuszczowe oczekują stosowania najlepszych praktyk, np. dotyczących nawożenia i stosowania środków ochrony roślin.

Model ten jednak kumuluje także m.in. zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych, przypisywane spółce. Produkty Kruszwica sprzedaje głównie w Polsce; rynek wewnętrzny w 2019 r. miał 87 proc. udziału w łącznej sprzedaży. Dystrybucja w kraju także wiąże się z emisją GHG.

Zużycie energii

ZT Kruszwica są znaczącym konsumentem energii elektrycznej, która jest wytwarzana wewnętrznie i kupowana od dostawców zewnętrznych (gaz, olej i węgiel). W 2019 r. spółka zużyła m.in. 22,4 tys. ton węgla, 112 mln Nm3 gazu, 60,8 tys. MWh prądu (54,7 tys. MWh w 2018 r.).

Zużycie energii pozostaje proporcjonalne do pozyskiwania surowców i ich przerobu oraz, jak wynika z poniższych danych, maleje w relacji do wolumenu produkcji.

Mimo mało korzystnych warunków produkcji rzepaku w 2019 r., spółka zgromadziła duże zapasy w okresie jego dużej podaży w 2018 r. W efekcie rok 2019 zakończyła „osiągając kolejny rekord wielkości przerobu nasion rzepaku w obu zakładach produkcyjnych”, jak informuje zarząd.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zakłady Tłuszczowe Kruszwica debiutują w Zielonym Indeksie

  • Zib 2021-02-17 09:50:39
    Spożywanie olejów rafinowanych to zapychanie arterii krwionośnych organizmu płytkami miażdżycowymi...W badaniach składu tych płytek znaleziono tam nie cholesterol ale porozrywane łańcuchy lipidowe olejów rafinowanych, roślinnych... Spożywać można tylko oleje tłoczone na zimno...te rafinowane to śmierć na raty!!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNER STRATEGICZNY SERWISU
  • partner serwisu
PARTNERZY SERWISU
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!