ZGH Bolesław debiutuje w Zielonym Indeksie

ZGH Bolesław debiutuje w Zielonym Indeksie
ZGH Bolesław jest głównym dostawcą cynku i stopów na rynku krajowym oraz znaczącym dostawcą na rynki krajów sąsiadujących Fot. mat. pras.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Dariusz Ciepiela
    Dariusz Ciepiela
  • Dodano: 02-09-2020 13:46

ZGH Bolesław, firma specjalizująca się w wydobyciu i przerobie rud cynku i ołowiu, postanowiła transparentnie pokazać, ile emituje CO2. Poniżej przedstawiamy wyniki analizy danych przedstawionych przez firmę.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

W ostatnich trzech latach ZGH Bolesław zanotowały wzrost swoich bezpośrednich i pośrednich emisji CO2. W roku 2017 emisja CO2 wyniosła 146,8 tys. ton, w roku 2018 była na poziomie 147,9 tys. ton, a w roku 2019 wzrosła do 172,6 tys. ton.

Część tych emisji związanych było z produkcją energii elektrycznej i ciepła. W roku 2017 w związku z działalnością energetyczną ZGH Bolesław wyemitował 45,9 tys. ton CO2, w roku 2018 emisja wzrosła do 48,2 tys. ton, a w roku 2019 spadła do 42,7 tys. ton.

W okresie ostatnich trzech lat przychody ZGH Bolesław były na zbliżonym poziomie. W roku 2017 przekroczyły nieznacznie 1,30 mld zł, rok później wyniosły 1,33 mld zł, a w roku 2019 wyniosły ponad 1,31 mld zł.

W tym okresie spółka notowała jednak spadek zysku EBITDA. W roku 2017 był on na poziomie 234,6 mln zł, w roku 2018 przekroczył 210,3 mln zł, a w roku 2019 spadł do poziomu 162,1 mln zł.

Zatrudnienie w ZGH Bolesław w 2017 r. wyniosło 1884 osób, w roku 2018 wzrosło do 1929, a rok późnij spadło do 1920 osób.

W ocenie ZGH Bolesław można przyśpieszyć redukcję emisji CO2 przez polskie przedsiębiorstwa. By to było możliwe, potrzebna jest nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej – powinna być prostsza i szybsza procedura uzyskiwania białych certyfikatów. Zdaniem spółki należy wprowadzić także dotacje celowe i inne systemy wsparcia na projekty OZE i efektywność energetyczną dedykowane dla przedsiębiorstw.

Wśród największych przeszkód we wdrażaniu działań związanych z obniżaniem emisji CO2 są koszty rozwiązań i bariery regulacyjne. Brakuje także, lub są one niedostateczne, zachęt ze strony władz centralnych i władz samorządowych.

ZGH Bolesław planuje kilka działań mających zmniejszyć emisję CO2. Planowane przez spółkę projekty do zrealizowania w okresie dwóch najbliższych lat to odzysk ciepła odpadowego z recyclingu (etap pierwszy), co pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o ok. 2 tys. ton rocznie.

Planowana jest również modernizacja gospodarki kondensatu, dzięki czemu będzie możliwe ograniczenie emisji CO2 o ok. 2,5 tys. ton rocznie.

ZGH Bolesław ponadto planują budowę wysokosprawnej kogeneracji gazowej, co ma ograniczyć emisję CO2 o ok. 96 tys. ton rocznie.

Spółka planuje również budowę pilotażowej instalacji fotowoltaicznej, co ma ograniczyć emisję CO2 o ok. 200 ton rocznie.

ZGH Bolesław to kompleks wydobywczo-hutniczy. W zmodernizowanej, w ostatnich latach, części hutniczej produkowany jest cynk elektrolityczny oraz stopy cynku, w tym stopy do cynkowania ciągłego ZZA, stop Wegal do cynkowania jednostkowego oraz stopy odlewnicze.

Spółka jest głównym dostawcą cynku i stopów na rynku krajowym oraz znaczącym dostawcą na rynki krajów sąsiadujących, czyli Czech, Słowacji, Austrii i Węgier.

W skład grupy kapitałowej ZGH Bolesław należy m.in. Huta Cynku Miasteczko Śląskie, zajmująca się produkcją cynku rektyfikowanego, ołowiu i kadmu.

Od 11 grudnia 2012 roku, po zbyciu przez Skarb Państwa akcji stanowiących 86,92 proc. kapitału zakładowego ZGH Bolesław, spółka należy do grupy kapitałowej Stalprodukt.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZGH Bolesław debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.132.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
STRATEGICZNY PARTNER I INICJATOR SERWISU
  • partner serwisu
PARTNERZY PROJEKTU
  • partner serwisu
  • partner serwisu

ZIELONY INDEKS FIRM W POLSCE

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!