Zmiany dla prosumentów to koszty również dla operatora systemu dystrybucyjnego. Będzie miejsce dla wielkoskalowych OZE - to wniosek z rozmowy z Mariuszem Jurczykiem, dyrektorem wykonawczym ds. zarządzania ciągłością działania i IT w Tauronie.
- W 20. odcinku „Energetycznej środy z Tauronem” rozmawiamy o nowych technologiach w dystrybucji, a co za tym idzie – o cyberbezpieczeństwie, a także o mikrosieciach oraz o koniecznych inwestycjach w system przesyłowy w Polsce. Tematem głównym tego odcinka są efekty zmian sposobu rozliczania dla nowych prosumentów w Polsce.
- W 2021 roku na terenie działalności Taurona przyłączono blisko 130 tysięcy mikroinstalacji. Ich łączna moc to prawie 1 gigawat. W tym samym czasie do sieci tej spółki przyłączono 90 dużych źródeł OZE o mocy ponad 100 GW. Plan inwestycyjny spółki dystrybucyjnej grupy na najbliższe lata zakłada zwiększenie możliwości przyłączania dużych instalacji OZE.
- Mikrosieci? „Ważne, żeby mogły one w przyszłości efektywnie współpracować z systemem elektroenergetycznym.”
Zaproszenie do naszego podcastu przyjął tym razem, który przyznał, że dotychczasowy system opustów spowodował, że od 2015 r. do lutego bieżącego roku moc zainstalowana instalacji fotowoltaicznych wzrosła ponad stukrotnie z 19 MW do ponad 2 GW. Stąd potrzebne były zmiany zasad udziału prosumentów w rynku.
Słuchaj całego naszego podcastu.
- Głównym celem tych zmian jest jak najszybsze doprowadzenie do sytuacji, aby energia była spożytkowana, odbierana i konsumowana w miejscu wytworzenia. Ostatnie lata bardzo pokazały, że sieć dystrybucyjna nie może być traktowana jako nieskończony magazyn energii. Dlatego powinniśmy dążyć do wprowadzania tego typu rozwiązań, które racjonalizują ilość energii wprowadzanej do sieci dystrybucyjnej i ilość energii, która jest odbierana w miejscu jej wytworzenia – podkreśla Jurczyk.
Zmiany dotkną jednak nie tylko prosumentów. Już od lipca energetycy będą musieli być bardziej… przejrzyści.
- Są nowe obowiązki, które ustawa wprowadziła na operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) i na sprzedawcę. OSD będzie zobowiązany do wyznaczania danych pomiarowych, po sumarycznym zbilansowaniu, które będzie udostępniał sprzedawcy. To oznacza inwestycję w nasze systemy informatyczne – dodaje dyrektor wykonawczy ds. zarządzania ciągłością działania i IT w Tauronie.
Inwestycje w sieci, a potem wielkoskalowe OZE
W 2021 roku na terenie działalności grupy przyłączono blisko 130 tysięcy mikroinstalacji. Ich łączna moc to prawie 1 GW.W tym samym czasie do sieci tej spółki przyłączono 90 dużych źródeł OZE o mocy ponad 100 GW.