PARTNERZY PORTALU

Zmiany w fotowoltaice to koszty, ale mają ważny cel

Zmiany w fotowoltaice to koszty, ale mają ważny cel
Na zdjęciu farma PV w Jaworznie. mat. pras.

Zmiany dla prosumentów to koszty również dla operatora systemu dystrybucyjnego. Będzie miejsce dla wielkoskalowych OZE - to wniosek z rozmowy z Mariuszem Jurczykiem, dyrektorem wykonawczym ds. zarządzania ciągłością działania i IT w Tauronie.

 • W 20. odcinku „Energetycznej środy z Tauronem” rozmawiamy o nowych technologiach w dystrybucji, a co za tym idzie – o cyberbezpieczeństwie, a także o mikrosieciach oraz o koniecznych inwestycjach w system przesyłowy w Polsce. Tematem głównym tego odcinka są efekty zmian sposobu rozliczania dla nowych prosumentów w Polsce. 
 • W 2021 roku na terenie działalności Taurona przyłączono blisko 130 tysięcy mikroinstalacji. Ich łączna moc to prawie 1 gigawat. W tym samym czasie do sieci tej spółki przyłączono 90 dużych źródeł OZE o mocy ponad 100 GW. Plan inwestycyjny spółki dystrybucyjnej grupy na najbliższe lata zakłada zwiększenie możliwości przyłączania dużych instalacji OZE.
 • Mikrosieci? „Ważne, żeby mogły one w przyszłości efektywnie współpracować z systemem elektroenergetycznym.”

Zaproszenie do naszego podcastu przyjął tym razem, który przyznał, że dotychczasowy system opustów spowodował, że od 2015 r. do lutego bieżącego roku moc zainstalowana instalacji fotowoltaicznych wzrosła ponad stukrotnie z 19 MW do ponad 2 GW. Stąd potrzebne były zmiany zasad udziału prosumentów w rynku.

Słuchaj całego naszego podcastu.


- Głównym celem tych zmian jest jak najszybsze doprowadzenie do sytuacji, aby energia była spożytkowana, odbierana i konsumowana w miejscu wytworzenia. Ostatnie lata bardzo pokazały, że sieć dystrybucyjna nie może być traktowana jako nieskończony magazyn energii. Dlatego powinniśmy dążyć do wprowadzania tego typu rozwiązań, które racjonalizują ilość energii wprowadzanej do sieci dystrybucyjnej i ilość energii, która jest odbierana w miejscu jej wytworzenia – podkreśla Jurczyk.

Zmiany dotkną jednak nie tylko prosumentów. Już od lipca energetycy będą musieli być bardziej… przejrzyści.

- Są nowe obowiązki, które ustawa wprowadziła na operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) i na sprzedawcę. OSD będzie zobowiązany do wyznaczania danych pomiarowych, po sumarycznym zbilansowaniu, które będzie udostępniał sprzedawcy. To oznacza inwestycję w nasze systemy informatyczne – dodaje dyrektor wykonawczy ds. zarządzania ciągłością działania i IT w Tauronie.

Inwestycje w sieci, a potem wielkoskalowe OZE 

W 2021 roku na terenie działalności grupy przyłączono blisko 130 tysięcy mikroinstalacji. Ich łączna moc to prawie 1 GW.

W tym samym czasie do sieci tej spółki przyłączono 90 dużych źródeł OZE o mocy ponad 100 GW. 

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Zmiany w fotowoltaice to koszty, ale mają ważny cel

 • Zibi 2022-04-08 20:08:49
  PGE licznik dwukierunkowy Gama 100 G1M.152 zamontowany w grudniu ubiegłego roku, port optyczny zablokowany.
 • Polesiak 2022-04-07 16:00:38
  Redaktorze 1 GW to nie to samo co 1 MW
  • Mariusz 2022-04-07 20:26:47
   Powinno być 100MW. Przejęzyczenie.
 • Zibi 2022-04-06 21:33:35
  W tej chwili są urządzenia umożliwiające prowadzenie statystyki zużycia/produkcji energii, ale co z tego jak operatorzy blokują liczniki aby prosument tego nie robił. Chore i tyle.
  • gosc 2022-04-07 13:07:15
   Te "nasze " spółki takie są , one nie działają w "naszym" interesie tylko w ich , więc pytanie czy są "nasze " ?
  • Mariusz 2022-04-07 20:31:33
   Liczniki inteligentne posiadają dedykowany interfejs do komunikacji z siecią odbiorcy/producenta. W Polsce rozpoczyna się masowa instalacja tego rodzaju liczników przez OSD. Proszę o kontakt jeśli ma Pan uwagi w tym obszarze.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!