Zmieniając siebie, zmieniają świat. Te firmy mają się czym pochwalić

Zmieniając siebie, zmieniają świat. Te firmy mają się czym pochwalić
Wartości są coraz ważniejsze dla inwestorów, instytucji finansujących, klientów, kontrahentów, ale i pracowników - mówili uczestnicy dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego fot. PTWP/KO

Ikea otworzyła w Wiedniu sklep dla klientów bez samochodów, ING Polska pracuje nad kredytem, którego marża uzależniona jest od stopnia zaangażowania w ochronę środowiska kredytobiorcy, Velux sadzi drzewa w Ugandzie - to niektóre przykłady działań firm, które dbają o zasoby świata.

  • Firmy w Polsce zaczynają mieć w DNA zrównoważony rozwój, uważa Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan.
  • - Pracujemy z firmami, które są gotowe podjąć ambitne zobowiązania i cele, nawet jeśli dziś szkodzą środowisku - mówi Ewa Chodkiewicz z WWF Polska. 
  • O tym, jak biznes może angażować się w ochronę środowiska i klimatu dyskutowano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego na sesji "Firmy, które odnawiają zasoby świata". 

Czy przedsiębiorcy mają świadomość problemów środowiskowych?  Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan mówi, że polskie firmy zaczynają mieć zrównoważony rozwój w swoim DNA . - Mamy w Konfederacji 4 tys. firm i większość z nich to rozumie - podkreśla i wymienia: BASF, DHL, BP.

Zrównoważony rozwój buduje konkurencyjność

Jest wiele firm, które chcą być niezależne energetycznie albo inwestują w gospodarkę obiegu zamkniętego. - Zrównoważony rozwój to budowa konkurencyjności. To coraz częściej przemawia do biznesu i znajduje odzwierciedlenie w nowych planach dla firm. Firmy słuchają potrzeb klientów, realizują je - podkreśla Dorota Zawadzka-Stępniak. 

Ewa Chodkiewicz z WWF Polska mówi: - Pracujemy z firmami, które są gotowe podjąć ambitne zobowiązania i cele, nawet jeśli dziś szkodzą środowisku. Chcemy obserwować ich realną zmianę. Staramy się jednoczyć partnerów ze środowiska biznesowego i naukowego. Staramy się być też obecni przy tworzeniu prawa - mówiła. 

Michał Mrozek, wiceprezes ING Banku Śląskiego przypomniał, że w 2030 roku bank chce być zeroemisyjny.

- Jako bank postrzegamy się jako ważny element ekosystemu. Chcemy więc nie tylko finansować działania prośrodowiskowe, ale także przez najbliższe lata dokonać transformacji np. w naszej energetyce. Stawiamy na edukację skierowaną do dzieci i młodzieży. Michał Mrozek dodał, że ING Bank Śląski pracuje nad konstrukcją kredytu, którego marża będzie powiązana z celami ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność, ład korporacyjny). - Chcemy nagradzać w ten sposób firmy za to, że wpisały wartości w swoje cele i realizuje je - mówił.

- Mamy ambicje stać się firmą cyrkularną do 2030 roku - podkreśliła Anita Ryng, dyrektorka ds. komunikacji w Ikei. - Realizujemy ten projekt od 2012 roku, ale wiemy, że czas nas goni.
Wymienia konkretne działania: - Do 2030 roku wszystkie dostawy będą odbywać się pojazdami zeroemisyjnymi. Już dziś 6,5 tys. z 9,5 tys. produktów Ikea wyprodukowanych jest  z materiałów odnawialnych, z recyklingu albo możliwych do recyklingu. Niebawem w Ikei pojawi się możliwość kupowania mebli z drugiej ręki - firma będzie je odzyskiwać od klientów, naprawiać i sprzedawać ponownie. Ikea otworzyła w Wiedniu sklep dla klientów bez samochodów, nie ma tam parkingu, a klienci przyjeżdżają wyłącznie rowerami i komunikacją publiczną. - Od 2016 roku sprzedajemy panele słoneczne, instalujemy je też na naszych sklepach i magazynach. Do 2025 roku połowa produktów w restauracjach będzie oparta na produktach roślinnych - dodała Ryng. 

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmieniając siebie, zmieniają świat. Te firmy mają się czym pochwalić

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.38.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!