Szybkimi krokami zbliża się XV już edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największego w naszej części Europy spotkania biznesu. Znamy główne nurty tematyczne imprezy, ale wciąż czekamy na sugestie i uwagi dotyczące tematów wydarzenia.
XV edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach będzie miała pięć nurtów tematycznych.
Ukraina, energetyka i jej transformacja to najważniejsze tematy dyskusji.
W dniach 24-26 kwietnia 2023 roku stolicą konferencyjną naszej części Europy będą Katowice. To wówczas odbędzie się najważniejsza impreza biznesowa w regionie - 15. już Europejski Kongres Gospodarczy. Tysiące gości i setki panelistów dyskutować będą o najważniejszych wyzwaniach. Jakich?
Pięć głównych nurtów podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Znamy już główne nurty tematyczne tej kluczowej biznesowej imprezy. I tak wiodącymi zagadnieniami będą: Geopolityka, gospodarka, bezpieczeństwo.
Dyskusja będzie miała miejsce w szczególnej sytuacji. 24 lutego 2022 roku Rosja napadła na Ukrainę. Rodzi to liczne konsekwencje natury politycznej, ale także gospodarczej. Zerwane łańcuchy dostaw, obawy o bezpieczeństwo, potrzeba współpracy i pytania o samowystarczalność. To wszystko rodzi wiele pytań.
Do tego dochodzi kumulacja kryzysów: klimatycznego, wciąż bardzo odczuwalne skutki pandemii koronawirusa.
Kolejnym bardzo ważnym nurtem będzie: Ukraina - wojna, wsparcie, odbudowa.
Nasz wschodni sąsiad musi radzić sobie z rosyjską agresją. Będziemy rozmawiać o wsparciu dla walczącej Ukrainy. Jakie są jej potrzeby i nasze możliwości. Wybiegniemy w przyszłość: jak zbliżyć Ukrainę do Unii Europejskiej. Jak wesprzeć jej starania i europejskie aspiracje.
Świat jest obecnie świadkiem transformacji energetycznej. Nic więc dziwnego, że w agendzie tak ważnego biznesowego spotkania musiały znaleźć się tego dotyczące kwestie. W kierunku zielonej gospodarki – to trzeci główny nurt tematyczny XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Będziemy dyskutować o procesach dostosowania gospodarki do wyzwań klimatycznych wobec zjawisk kryzysowych i tempa ocieplenia atmosfery. Zastanowimy się, jak ma wyglądać rozwój, który nie obciąża środowiska. Będziemy także dyskutowali o ESG jako nowym paradygmacie działalności gospodarczej.
Zielona gospodarka to także rewolucja w energetyce. Jednym z głównych nurtów XV edycji katowickiego Kongresu będzie wiec także: Transformacja sektora energii. Zastanowimy się, jak ma wyglądać bezpieczny miks energetyczny, co zrobić aby podnieść bezpieczeństwo energetyczne Polski i Unii Europejskiej. W końcu poruszymy kwestie nowych paliw np. wodoru.
Piątym głównym nurtem tematycznym będą: Technologie, innowacje, digitalizacja. Zajmiemy się wpływem „cyfrowego świata” na gospodarkę i życie codzienne. Porozmawiamy o globalnym wyścigu cyfrowym, współpraca nauki z biznesem, meandrami komercjalizacji. Poruszymy także kwestie cyberbezpieczeństwa.
Należy jednak pamiętać, że obecne zmiany są tak dynamiczne, iż może się okazać, że agenda Kongresu wymagać będzie uzupełnienia. Stąd wciąż czekamy na sugestie i uwagi dotyczące poruszanych zagadnień. To ostatni moment na zgłaszanie uwag i propozycji. Na propozycje czekamy do 20 grudnia.
Europejski Kongres Gospodarczy to najważniejsza tego typu impreza w naszej części Europy. O jego znaczeniu świadczy liczba gości i prelegentów. Uczestnikami EKG są prezydenci i premierzy, europejscy komisarze, ministrowie rządów, szefowie największych firm.
O skali imprezy niech świadczą liczby. W XIV edycji imprezy wzięło udział 15 tys. uczestników, w tym 9 tys. stacjonarnych i 6 tys. śledzących dyskusje online. Obecnych było ponad 550. przedstawicieli mediów. Odbyło się 150 sesji z udziałem tysiąca panelistów.