Atrakcyjna cena, bezpieczeństwo i szyta na miarę oferta – to atuty, dzięki którym TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych stał się liderem rynku ubezpieczeń wzajemnych w Polsce. Właśnie świętuje swoją piątą rocznicę.
Sięga XIX wieku, gdy na ziemiach polskich powstawały pierwsze towarzystwa ubezpieczeniowe. Opierały się właśnie na wzajemności. Miały patriotyczny charakter, niosąc pomoc polskim rzemieślnikom, rolnikom i przedsiębiorcom. Do nich nawiązuje TUW PZUW.
I jak innowacje
TUW PZUW wspiera je i promuje, a pandemia COVID-19 nadała temu dodatkowy, bo społeczny wymiar. Dzięki Towarzystwu do ubezpieczonych w nim szpitali trafiły tzw. opaski życia i bezprzewodowe stetoskopy. To sprzęt, który umożliwia zdalne monitorowanie zdrowia pacjentów i pozwala lekarzom ograniczać ryzykowne kontakty z zakażonymi. Wspiera leczenie chorych, chroniąc personel medyczny przed zakażeniem.
J jak jednostka samorządu terytorialnego
Największym samorządem wśród członków TUW PZUW jest Łódź. Towarzystwo ubezpiecza też mniejsze miasta, jak Słupsk, Zgierz czy Olkusz, zupełnie małe, jak Nasielsk oraz gminy wiejskie.
K jak Kościół
Instytucje kościelne to prawie jedna czwarta członków Towarzystwa. Są wśród nich diecezje, zakony, a także Konferencja Episkopatu Polski. Tworzą Związek Wzajemności Członkowskiej św. Antoni.
L jak lider
TUW PZUW już po czterech latach działalności stał się liderem rynku ubezpieczeń wzajemnych w Polsce. Ma w nim prawie jedną trzecią udziału.
M jak medycyna
Oferta TUW PZUW dla pracodawców to pakiety medyczne, które zapewniają kompleksową opiekę zdrowotną pracownikom i ich rodzinom oraz medycyna pracy. Usługi świadczy potentat na rynku, czyli PZU Zdrowie. Ma 130 własnych i ponad 2200 partnerskich przychodni w ponad 600 miastach w Polsce.
N jak non-profit i jak nadwyżka
TUW PZUW nie działa dla zysku. To, co u komercyjnych ubezpieczycieli jest zyskiem, w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych stanowi nadwyżkę, która może wrócić do ubezpieczonych. Sami decydują o jej wykorzystaniu.
O jak Ogrodowa
Przy tej ulicy w Warszawie, pod numerem 58, mieści się TUW PZUW. Jego siedzibą jest nowoczesny 13-piętrowy biurowiec City Gate.
P jak podmioty medyczne i jak proaktywna obsługa szkód
Od podmiotów medycznych się zaczęło. Pierwszym członkiem TUW PZUW było Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dziś Towarzystwo ubezpiecza około 170 placówek medycznych w całej Polsce. Oferuje im wyjątkowe na rynku rozwiązanie, tzw. proaktywną obsługę szkód. Polega na rozwiązywaniu problemów, zanim dadzą znać o sobie. TUW PZUW przystępuje do działania, gdy tylko dostanie informację o tzw. niepożądanych zdarzeniach. Dba, aby uniknąć ewentualnych pozwów wobec szpitali i postępowań sądowych, które oprócz tego, że trwają latami, są źródłem dodatkowej traumy dla poszkodowanych pacjentów i ich rodzin.
R jak rating
TUW PZUW jest jedynym towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych w Polsce, które legitymuje się ratingiem prestiżowej międzynarodowej agencji S&P. Przyznana Towarzystwu wysoka ocena ratingowa A- jest wyznacznikiem jego wiarygodności. Dla ubezpieczonych ma to również praktyczny wymiar. Może być ważnym argumentem dla tych, którzy muszą pokazać swoje zabezpieczenia, gdy ubiegają się o zewnętrzne dofinansowanie, np. z funduszy europejskich.
S jak szkolenia
Oferowane bezpłatnie członkom TUW PZUW służą przede wszystkim minimalizowaniu ryzyka. Obejmują m.in. doskonalenie umiejętności lekarzy i personelu medycznego, aby mogli zapewniać pacjentom jak najlepszą opiekę i unikać niepożądanych zdarzeń. Jednym ze sztandarowych jest program „Bezpieczny Poród”, w ramach którego lekarze i położnicy ćwiczą na symulatorze przyjmowanie skomplikowanych porodów. TUW PZUW uczy też lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych, jak komunikować się z pacjentami w sposób przystępny i empatyczny. Szkolenia dotyczą również właściwego prowadzenia dokumentacji medycznej.
T jak transparentność
Wynika z samej istoty ubezpieczeń wzajemnych. Ubezpieczeni w TUW PZUW, będąc jego członkami, mają dostęp do finansów Towarzystwa.
U jak usługi
Są skrojone na miarę każdego ubezpieczonego. Sprzyja temu negocjowanie umów, a nie zawieranie ich na podstawie sztywnych procedur przetargowych.
W jak wsparcie
Polega również na prewencji. Z przeznaczonego na ten cel funduszu TUW PZUW wspiera projekty służące bezpieczeństwu i ochronie zdrowia. Sfinansował m.in. zakup aparatu USG do monitorowania postępu porodu na sali porodowej dla Uniwersyteckiemu Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także zabezpieczenie przeznaczonych do remontu łódzkich kamienic i rozbudowę miejskiego monitoringu w Nasielsku.
Z jak Związki Wzajemności Członkowskiej
To TUW-y w TUW-ie. Tworzą je członkowie TUW PZUW o podobnym profilu działalności i związanym z tym ryzyku. Rozliczają się w ramach swojej grupy, aby uniknąć sytuacji, że takie samo ryzyko obarcza np. wielką firmę i małą wiejską gminę.
Mamy co świętować
Prezes TUW PZUW Rafał Kiliński:
Kiedy jeszcze w okresie przełomu w Polsce, na początku lat 90., pracowałem dla amerykańskiej firmy, obserwowałem pewną prawidłowość. Gdy tylko pojawił się w Polsce duży amerykański inwestor, w ślad za nim przychodził amerykański bank, amerykański ubezpieczyciel czy amerykański broker. Ten przykład zadziałał inspirująco. Jeśli Amerykanie mogą się nawzajem wspierać, to dlaczego nie Polacy? Dlaczego nie korzystać z synergii? Do tego pomysłu doskonale pasowała formuła ubezpieczeń wzajemnych, które mają w Polsce długą i piękną tradycję. Rozpoczynaliśmy od współpracy z podmiotami medycznymi, które dziś stanowią prawie 40 proc. naszych członków. Postawiliśmy też na podmioty gospodarcze, zwłaszcza spółki Skarbu Państwa, a także instytucje kościelne i samorządy. Dziś jesteśmy największym towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych w Polsce i jednym ze światowych liderów pod względem dynamiki rozwoju. Tworzymy solidarną wspólnotę i cieszymy się wsparciem naszych członków. Jest ono nieodzowne, by dalej się rozwijać. Dla wspólnych korzyści.