Banki chcą ratować planetę. Portfele nabierają zielonego odcienia

Banki chcą ratować planetę. Portfele nabierają zielonego odcienia
Sektor finansowy bierze na siebie odpowiedzialność za przyspieszanie zmian w ramach zielonej transformacji gospodarki Fot. Shutterstock
 • Autor: Leszek Kąsek
 • Dodano: 07-11-2021 12:00

Sektorowi finansowemu przypisuje się zwykle rolę katalizatora w transformacji gospodarek w kierunku niskoemisyjnym. Jednak wobec nowych regulacji dotyczących zrównoważonego finansowania i zmian strategii korporacyjnych rola świata finansów staje się bardziej sprawcza niż tylko wspomagająca. Czy banki odsuną widmo klimatycznej katastrofy?

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Inwestorzy instytucjonalni na całym świecie przekierowują portfele na „zielone” tory. Globalne aktywa zrównoważone (sustainable investing assets) urosły w ciągu ostatnich czterech lat o połowę.
 • Kryteria ESG mają coraz większe znaczenie w praktykach inwestorów instytucjonalnych, choć nie musi się to przekładać automatycznie na decyzje dotyczące struktury ich portfeli.
 • Świat potrzebuje zdecydowanych działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Sektor finansowy nie jest jedynie katalizatorem zmian. We wdrożeniu zielonej transformacji odgrywa istotną rolę sprawczą. 

Wpływ instytucji finansowych na klimat ma głównie charakter pośredni – poprzez finansowanie, nie zaś własne operacje. Zgodnie z raportem think tanku CDP z wiosny 2021 roku emisje gazów cieplarnianych powiązane ze wszystkim usługami pośrednictwa finansowego są średnio 700 razy większe niż emisje z własnych operacji instytucji finansowych.

Bez współpracy ani rusz

W porównaniu z przemysłem, transportem czy rolnictwem sektor usług, w tym usługi finansowe, charakteryzuje niska emisyjność. Działalność banku nie wymaga przecież spalania paliw kopalnych na dużą skalę, a emisje są związane z energią potrzebną do ogrzania, oświetlenia biur czy działania sprzętu elektrycznego i komputerów oraz używaniem środków transportu.

Pośredni wpływ na emisje stwarza konieczność bliższej współpracy instytucji finansowych z podmiotami w ramach całego łańcucha dostaw i wspierania inwestycji w czystą energię, zrównoważony transport czy ekologiczne rolnictwo.

Zapewnienie finansowania dotyczy zarówno zwiększenia inwestycji w już dostępne i sprawdzone technologie (np. fotowoltaika, energia z wiatru na morzu, zielone budynki), jak również wsparcie komercjalizacji technologii, które są obecnie w fazie demonstracyjnej. Można tu wymienić przykładowo technologie magazynowania energii, wychwytywania i składowania emisji czy produkcję i nowe zastosowania wodoru. 

Wspólne cele, czyli alians dla klimatu

W kwietniu 2021 roku kilkadziesiąt banków globalnych zobowiązało się do wspólnego celu neutralności klimatycznej w swoich pożyczkach i portfelach inwestycyjnych do 2050 roku.

Do Net-Zero Banking Alliance – zorganizowanego pod parasolem programu środowiskowego ONZ-UNEP – dołączyły do tej pory 53 banki (w tym m.in. ING) z 27 krajów, które stanowią prawie jedną czwartą globalnych aktywów finansowych (37 bilionów dolarów amerykańskich). Uwiarygodnienie tego zobowiązania w perspektywie połowy stulecia wymaga także przyjęcia celu pośredniego na rok 2030 lub nawet wcześniej.
Przekierowanie strumienia finansowania w stronę zrównoważonego rozwoju  widać również w portfelach globalnych inwestorów instytucjonalnych. Według szacunków Bloomberga (Bloomber Green) globalne aktywa zrównoważone (tzw. sustainable investing assets) w 2020 roku przekroczyły 35 bilionów dolarów i w porównaniu z rokiem 2016 wzrosły o 50 proc.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Banki chcą ratować planetę. Portfele nabierają zielonego odcienia

 • penfedloanfirm 2021-11-15 11:25:05
  You are looking for a real financial loan company to procure a loan of 10,000 euros to 10,000,000 euros (for commercial or business loans, personal loans, personal loans, mortgage loans, car loans, debt consolidation loans, venture capital loans, health loans etc.)) Or is he denied a loan from a bank or financial institution for any reason? Apply now and get a real financial loan. Processed and approved in 3 days.
 • WartoWiedziec 2021-11-08 09:28:46
  Banki nie są od takich działań. Od tego są firmy przemysłowe. Banki są od tego by pożyczać i przechowywać środki płatnicze. Od kiedy zajęły się innymi działaniami to ich usługi są coraz droższe czytaj lichwiarskie. To niemoralne by obracały i ryzykowały środkami swoich klientów nie ponosząc niemal wcale odpowiedzialności.
 • Rubaruba 2021-11-07 19:26:34
  Już się boję...
  • Ben 2021-11-07 20:19:38
   Myślę, że obawiać się należy, bo banki potrafią doprowadzić każdy przemysł do katastrofy, a kiedy zabraknie im prądu spokojnie włączą swoje generatory spalinowe. Taka to bankowa hipokryzja.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!