Biznes uważa Polski Ład za podatkowe tsunami

Zamiast porządkowania systemu podatkowego grozi nam niestabilność, a nawet chaos, pogłębiany przez nieprzyzwoicie szybkie tempo procedowania zmian w Sejmie – tak biznes i doradcy podatkowi oceniają propozycje podatkowe zawarte w Polskim Ładzie. Zmiany te są korzystne – jak twierdzi rząd – dla 90 proc. podatników.

 • Podatkowe zmiany zaproponowane w Polskim Ładzie znalazły się w ogniu krytyki pracodawców i doradców podatkowych w trakcie jednej z debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
 • – Polski Ład dewastuje system podatkowy – ocenił Wojciech Warski, prezes Soft Data, członek Rady Pracodawców RP. – To zaproszenie do szarej strefy – wtórował mu prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
 • Podatki są po coś; albo żeby finansować aktywność państwa, albo aby zapewnić części naszych obywateli godne warunki życia – podkreślił członek zarządu ZUS, Paweł Jaroszek.

 
Zaprezentowane w maju pierwsze założenia Polskiego Ładu wyglądały z punktu widzenia podatnika bardzo zachęcająco. Chodzi przede wszystkim o podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progów podatkowych.

Oba rozwiązania przyjęto z zadowoleniem – bo kwota wolna w porównaniu z wieloma państwami europejskimi była nieprzyzwoicie mała (zresztą z planami jej podniesienia szło do wyborów "na przestrzeni dziejów" wiele partii), a brak waloryzacji progów podatkowych od dekady był ze strony administracji państwowej po prostu nieuczciwy.

Zobacz też: Wiceminister rządu krytykuje Polski Ład. "To uderzenie w klasę średnią"

Przy dokładniejszej prezentacji Polskiego Ładu latem tego roku okazało się, że nie taki Ład piękny, jak go rząd maluje – w projektach znalazły się zapisy likwidujące możliwość odpisania składki zdrowotnej od podatku, a także zniesienie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. I w jednym, i w drugim przypadku oznaczało to wzrost obciążeń podatkowych.

Zobacz też: Podatkowy Polski Ład. Przedsiębiorcy ucierpią wskutek zmian

Szczególnie dotkliwe podwyżki danin miałyby miejsce u przedsiębiorców, co z kolei wywołało konflikt w łonie rządu – rozpadła się koalicja rządowa, a Jarosław Gowin stracił ministerialne stanowisko. Polski Ład nie wzbudził powszechnego entuzjazmu i, co za tym idzie, nie sprawdza się jako, tę fuknkcję przypisuje mu wielu komentatorów, paliwo wyborcze.

Podatkowa "cała naprzód"

Rząd jednak przyjął taktykę „ani kroku wstecz” i nacisnął na pedał gazu. Potężny pakiet zmian podatkowych liczący wraz z uzasadnieniem ponad 600 stron trafił do Sejmu po krótkich, raczej symbolicznych konsultacjach. Dziś trwają prace w parlamencie. Zmiany mają obowiązywać od przyszłego roku, co – jak twierdzą eksperci – pogłębi jedynie chaos. Nikt nie ma ich zdaniem szans na przeanalizowanie i rozumienie nowego prawa.

– Podstawą w prowadzeniu działalności gospodarczej to przewidywalność i stabilność systemu podatkowego. A co mamy w Polskim Ładzie? – pytał Cezary Przygodzki, partner w Dentons, podczas sesji „System podatkowy w Polsce – dokąd zmierzamy?” zorganizowanej w ramach XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (33)

Do artykułu: Biznes uważa Polski Ład za podatkowe tsunami

 • wn 2021-10-04 12:45:31
  Widać jak bogaci nie zamierzają sie podzielić z biednymi, choć ich bogactwo powstało na wyzysku biednych Biedni nie mają swoich mediów, lobbystów, polityków na smyczy w przeciwieństwie do bogatych i dlatego taka narracja i skowycz
 • HI-polit 2021-10-04 11:16:29
  Podatki to najbardziej skomplikowane narzędzie w ekonomii. Jeżeli opracowywane jest na kolanie, na nocnych posiedzeniach komisji sejmowych, grozi katastrofą budżetowi Państwa oraz podmiotom gospodarczym. Niestety z takim działaniem mamy obecnie do czynienia. Balcerowicz nie improwizował.
 • Stefan 2021-09-27 22:09:59
  Brawo, dzięki polskiemu ładowi emisja CO2 się zmniejszy, planeta będzie szczęśliwa.
 • Marcin 2021-09-27 14:19:00
  Można prosić o konkretne przykład, które zapisy są złe i jakie powodują konsekwencje? Jest jedynie przykład z składka zdrowotną co ja osobiście oceniam jako krok w stronę uproszczenia. Jaki jest sens żeby coś płacić i dostać trochę zwrotu. Albo płacimy albo nie.
  • qw123 2021-09-27 22:13:55
   kwota wolna będzie wynosić 30 tys. zł. Im wyższa inflacja, tym państwo będzie z każdym rokiem (o ile nie będzie waloryzacji kwoty wolnej) zabierać więcej w postaci nieodliczalnej składki zdrowotnej - tym samym za np. 5 lat obecne rozwiązania korzystne dziś dla 90% podatników mogą być korzystne tylko dla np. połowy
   • Skąd was biorą? 2021-09-28 10:34:42
    Lepiej korzystne przez 5 lat niż wcale. Przy twoim myśleniu, to idź się zakop, bo przecież i tak umrzesz
 • Tomasz 2021-09-27 10:13:08
  Dodam też, że autor promował ostatnio apel tych "przedsiębiorców" do Premiera Morawieckiego by ten UWAGA " nie igrał z Unią Europejską" i wycofał pytanie z Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym (sic!) bo UWAGA "opóźnia się wypłata pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy"(sic!). Przecież to jest już zdrada! Gra totalnej targowicy na zniszczenie tego państwa!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!