Brytyjska Izba Gmin odrzuciła we wtorek umowę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i polityczną deklaracją ws. przyszłych relacji ze Wspólnotą. Eksperci spodziewali się wysokiej porażki rządu i pogłębienia kryzysu politycznego.
- Skoro porozumienie jest niemożliwe, a nikt nie chce braku porozumienia, to kto będzie miał odwagę, aby powiedzieć, jakie jest jedyne dobre rozwiązanie? - napisał na Twitterze Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.
- W reakcji na wynik głosowania Theresa May przyznała w krótkim wystąpieniu, że pierwszym zadaniem przed dalszym procedowaniem ws. opuszczenia Wspólnoty będzie potwierdzenie tego, czy jej rząd cieszy się zaufaniem parlamentu. Opozycja złożyła wniosek o wotum nieufności dla rządu.
- Bezumowny Brexit jest złym rozwiązaniem tak dla Wielkiej Brytanii, jak i samej UE. Razem z naszymi partnerami w UE odniesiemy się do nowych propozycji brytyjskich w tej sprawie - napisał Mateusz Morawiecki.
Głosowanie w tej sprawie było początkowo zaplanowane na 11 grudnia, ale zostało odwołane w ostatniej chwili po turbulencjach politycznych towarzyszących próbie odwołania premier Theresy May ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej i w obliczu obaw przed politycznie kłopotliwą skalą prawdopodobnej porażki.
We wtorek, pięć tygodni później, wynegocjowana w listopadzie umowa i stanowiąca załącznik do niej deklaracja polityczna została odrzucona w Izbie Gmin.
Za przyjęciem dokumentu głosowało 202 posłów, przeciwko - 432.
"Skoro porozumienie jest niemożliwe, a nikt nie chce braku porozumienia, to kto będzie miał odwagę, aby powiedzieć, jakie jest jedyne dobre rozwiązanie?" - napisał na Twitterze Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.
If a deal is impossible, and no one wants no deal, then who will finally have the courage to say what the only positive solution is?
— Charles Michel (@eucopresident) January 15, 2019
Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, tj. najpóźniej w poniedziałek, choć najprawdopodobniej zrobi to znacznie wcześniej.
Wśród możliwych scenariuszy są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatów lub nawet wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.
"Z ubolewaniem odnotowuję wynik głosowania w Izbie Gmin tego wieczoru. Wzywam, aby Wielka Brytania przedstawiła swoje zamiary tak szybko, jak to możliwe. Czas się prawie skończył" - napisał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker
The risk of a disorderly withdrawal of the UK has increased with this evening's vote. While we do not want this to happen, we will continue our contingency work to help ensure EU is fully prepared.