Centrum produkcji morskiej, offshore i stalowej. Ambitne plany PSSE

Centrum produkcji morskiej, offshore i stalowej. Ambitne plany PSSE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Justyna Sobolak
  • Dodano: 24-04-2019 06:01

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, dzięki której cała Polska stała się specjalną strefą ekonomiczną, była wyczekiwana przez wszystkich, ale głównie przez rodzimych przedsiębiorców i samorządy. Tereny dotychczas objęte statusem specjalnej strefy ekonomicznej mają jednak jedną podstawową przewagę. Decyzje o wsparciu dla inwestorów są tam wydawane na 15 lat, a na pozostałych terenach - na 12 lat - mówi prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera.

  • Ustawa regulująca działalność specjalnych stref ekonomicznych zmieniła nieco ich rolę, zadania oraz obszar działania.
  • Strefy stały się regionalnymi centrami obsługi inwestorów i koordynatorem udzielania pomocy publicznej, z kompleksową wiedzą na temat terenów inwestycyjnych na swoich obszarach.
  • Ustawa otworzyła drzwi do skorzystania z ulg dla firm, których wcześniej nie było na to stać ani kapitałowo, ani proceduralnie.
  • Prezes PSSE Przemysław Sztandera weźmie udział w panelu "Cała Polska strefą inwestycji" zaplanowanego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 13-15 maja w Katowicach pod patronatem WNP.PL.


Od września 2018 roku w pełni obowiązują przepisy, zgodnie z którymi cała Polska jest specjalną strefą ekonomiczną. Podobno to jedna z najbardziej wyczekiwanych zmian przez SSE. Dlaczego?

- Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, dzięki której cała Polska stała się specjalną strefą ekonomiczną, była wyczekiwana przez wszystkich, ale głównie przez rodzimych przedsiębiorców i samorządy. Pierwsi dostrzegli w niej szansę na rozwój swoich firm, a drudzy – na pobudzenie lokalnego potencjału.


Ideą tej zmiany było to, aby polskie małe i średnie przedsiębiorstwa mogły korzystać z narzędzi i udogodnień, które do niedawna były dostępne w praktyce dużym, najczęściej zagranicznym inwestorom. Do tej pory dostęp sektora MSP do wsparcia strefowego był ograniczony ze względu na zbyt wysokie progi wejścia i ograniczenia terytorialne.  Aby uruchomić nowy projekt inwestycyjny w strefie i korzystać ze wsparcia, trzeba było fizycznie działać na terenie stref ekonomicznych. To z kolei utrudniało skorzystanie z rozwiązań strefowych podmiotom, które miały własne tereny inwestycyjne i  z tego lub innych powodów nie mogły przenieść się na tereny strefowe.

Zniesienie tych barier pozwoli  im teraz przyspieszyć i zdynamizować swój rozwój, inwestować w nowe urządzenia, technologie, tworzyć jeszcze lepsze produkty, bardziej konkurencyjne na rynkach międzynarodowych. Oczywiście są pewne ograniczenia. Z definicji specjalne strefy ekonomiczne są dla firm produkcyjnych. I to się nie zmieniło. Z udogodnień nie mogą korzystać firmy działające m.in. w rolnictwie i rybołówstwie czy też te, które mają dedykowane branżowe programy wsparcia.

Minęło ponad pół roku od wejścia w życie nowych przepisów. Co w tym czasie zmieniło się w funkcjonowaniu PSSE?

- Ustawa regulująca działalność specjalnych stref ekonomicznych zmieniła nieco ich rolę, zadania oraz obszar działania. Strefy stały się regionalnymi centrami obsługi inwestorów i  koordynatorem udzielania pomocy publicznej, z kompleksową wiedzą na temat terenów inwestycyjnych na swoich obszarach. Pomagamy przedsiębiorcom w realizacji ich projektów, udzielamy wsparcia o charakterze konsultacyjno-doradczym. Ważnym zadaniem zarządzającego obszarem strefy są działania nakierowane na napływ nowych inwestycji, co łączy się z jeszcze większą aktywnością spółek. Z instytucji poniekąd administracyjnej przekształcamy się w prosprzedażową, poszukujemy klienta  i zabiegamy o niego atrakcyjną ofertą.

Nasza Strefa obejmuje swoim działaniem 226 gmin w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. Docieramy do potencjalnych inwestorów z informacją o zmianie przepisów, które pozwalają im skorzystać ze wsparcia bez względu na miejsce inwestycji. Informujemy, że mogą realizować praktycznie każdą inwestycję, która tworzy i moce wytwórcze, i miejsca pracy. Naszą rolą jest przedstawienie przedsiębiorcom możliwości, jakie otwiera przed nimi nowa  ustawa o wspieraniu inwestycji.  Z drugiej strony chcemy im proponować jak najlepsze warunki inwestycyjne i dlatego wyszukujemy atrakcyjne grunty, które są jednym z głównym warunków decydujących o lokalizacji inwestycji. Aby przyciągnąć inwestora, musimy mu zaproponować odpowiedni teren.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Centrum produkcji morskiej, offshore i stalowej. Ambitne plany PSSE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.247.184
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!